W okresie jesienno-zimowym nieoceniona jest wiedza dotycząca domowych sposobów radzenia sobie z przeziębieniem i osłabieniem organizmu. Niezawodne okazują się naturalne napary, które wykazują liczne adekwatności zdrowotne i są niezwykle cenne podczas choroby. Jednym z nich jest herbata z aromatycznym rozmarynem.
Rozmaryn — roślina o wyjątkowych adekwatnościach
Rozmaryn to roślina o intensywnym zapachu, która powszechnie znana jest jako przyprawa do mięs i ryb, chętnie wykorzystywana w kuchni. Sprawdza się również jako dodatek do serów. zwykle zapach rozmarynu jest uwielbiany albo wręcz przeciwnie, nic pośrodku.
Rozmaryn chętnie wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Roślina ta posiada wiele cennych adekwatności, dlatego nie bez przyczyny w czasie przeziębienia poleca się dodawać gałązkę rozmarynu do gorącej herbaty. Zalety stosowania tego zioła znane były już w starożytności. Mowa tu zarówno o gotowaniu, jak i korzyściach zdrowotnych.
Rozmaryn zawiera w sobie między innymi kwas rozmarynowy, flawonoidy, a także liczne witaminy, takie jak A i C. W wielu krajach można spotkać tę roślinę rosnącą na dziko, w Polsce możliwe jest uprawianie rozmarynu w ogródku lub na parapecie. Można je również bez problemu kupić gotowe w doniczce, co okazuje się nieocenione w okresie jesienno-zimowym.
Zobacz także: Męczy cię kaszel? Dodaj odrobinę tej przyprawy do herbaty
Na co pomaga herbata z rozmarynem? Rozgrzewa i pomaga w czasie przeziębienia
Rozmaryn poprzez swój skład posiada wiele cennych adekwatności zdrowotnych, przez co staje się cennym składnikiem naparów oraz herbat. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo dzięki zawartości olejków eterycznych. Jest więc idealnym sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem.
Działa na układ odpornościowy, ale co interesujące herbata z rozmarynem wpływa również na układ trawienny oraz oddechowy. Regularne picie herbaty może przynieść wiele korzyści i zapobiec potencjalnym infekcjom. Kiedy jednak nadejdzie przeziębienie, herbata z rozmarynem poprawi krążenie i zadziała rozgrzewająco na organizm. To z pewnością przyniesie złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości przeziębienia, takich jak dreszcze i poczucie zimna.
Rozmaryn dobrze stosować w postaci naparu. W ten sposób działa przy infekcji górnych dróg oddechowych, a także działa rozgrzewająco, napotnie, wzmacniająco oraz wykrztuśnie. Chętnie stosowany jest również w postaci inhalacji, co przynosi ulgę przy kaszlu, chrypce i obolałym gardle.
Może cię zainteresować: Tak poprawisz smak kwaśnych mandarynek. Wystarczy kilkanaście minut, a będą słodziutkie
Zobacz też:
Włóż do słoika i zostaw na kilka dni. To najlepsza antygrypina na jesień i zimę
Zawsze robię to podczas kataru. Mija szybciej, niż po użyciu drogich kropli
Do którego kontenera wyrzucać kwiaty z grobów? Wiele osób popełnia jeden błąd