Storczyki, choć należą do dość kapryśnych gatunków kwiatów, ze względu na swój niebanalny urok nieustannie są wybierane przez wiele osób i obsadzane w roli ozdoby przestrzennej. Chcąc cieszyć się jak najdłużej pięknem tych roślin, warto znać kilka zasad pielęgnacji, które niewątpliwie pomogą utrzymać orchidee w dobrej kondycji. Ważnym krokiem może okazać się również zastosowanie tajnej broni, jaką w tym przypadku będzie nawóz domowej roboty.
REKLAMA
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?
Jak dbać o storczyka? O tych zasadach warto pamiętać
Decydując się na hodowanie kwiatów doniczkowych, zanim wybierzemy dla nich stałe miejsce, musimy wziąć pod uwagę następujące aspekty:
Lokalizacja - niektóre rośliny nie lubią, kiedy zmienia się im miejsce. Na szczęście storczyki nie należą do tego typu okazów, co nie oznacza, iż możemy stawiać je w dowolnie wybranej przestrzeni. Najodpowiedniejsze dla orchidei będą pokoje, w których nie będą one narażone na zbyt intensywną i długą ekspozycję blasku promieni słonecznych. Unikajmy zatem parapetów od strony południowej.
Wilgotność powietrza - w okresie jesienno-zimowym niekorzystne dla orchidei może okazać się sąsiedztwo grzejnika. Kwiaty nie przepadają za zbyt wysokimi temperaturami. Dobrze sprawdzi się za to bliskie położenie nawilżacza powietrza.
Pielęgnując storczyki, warto również pamiętać o odpowiednim doborze wypełnienia doniczki. Jak już wspomnieliśmy, orchidee potrafią być kapryśne, dlatego ważne jest, aby do pojemnika, w którym będziemy je hodowali wysypać odpowiednią ilość drenażu. W tej roli doskonale sprawdzi się kora sosnowa, keramzyt, torf lub łupiny kokosa. W sklepach z łatwością można kupić gotowe mieszanki. Kolejną istotną kwestią jest podlewanie, które prawdopodobnie sprawia największe trudności. Roślinę bardzo łatwo można przelać, dlatego najlepiej sprawdza się metoda kąpieli, polegająca na wykładaniu do miski uzupełnionej wodą, pojemników z kwiatami. Zabieg powinien trwać od 15 do 30 minut. W tym czasie storczyki zdążą pobrać przez dolne otwory w doniczce wystarczającą ilość deszczówki. Raz na jakiś czas dobrze sprawdzi się również użycie odżywki. W tej kwestii trzeba jednak pamiętać o jednym ważnym aspekcie.
Najlepsza odżywka do storczyków. Wykonasz ją w domu
W sklepach ogrodniczych z łatwością można nabyć różnego rodzaju nawozy do storczyków. jeżeli jednak jesteście zwolennikami pielęgnacji na bazie domowych roztworów, znajdujecie się we właściwym miejscu. Oto przykładowe rozwiązania, które pomogą wam zadbać o kwiaty:
Jedną z najpopularniejszych jest odżywka ze skórek z bananów bogata w potas, fosfor i wapń. W celu jej przygotowania wystarczy wziąć obierki z dwóch/trzech owoców i pokroić je na małe kawałki, a następnie zalać litrem wody. Słoik z mieszanką należy odstawić na 2 dni. Po upływie wskazanego czasu rozcieńczamy delikatnie roztwór i wlewamy do doniczki.
Drugą dość nieoczywistą metodą jest wykorzystanie cynamonu. W tym przypadku nie musimy łączyć ze sobą żadnych składników - wystarczy, iż zasypiemy ziemię proszkiem. Ten trik doskonale sprawdzi się w przypadku przelanej ziemi, która stanowi spore zagrożenie dla systemu korzennego.
Zanim jednak zabierzemy się za nawożenie, pamiętajmy o jednej ważnej zasadzie. W okresie zimowym wiele rodzai kwiatów nie jest w stanie pobierać substancji odżywczych z roztworów, które dolewamy im do ziemi. Aby nie zaszkodzić roślinom, najbezpieczniej będzie tymczasowo wstrzymać się ze stosowaniem wszelkiego rodzaju mieszanek.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.