Dlaczego tuje brązowieją na jesień? Wszystko przez jeden błąd. Zrób to, nim będzie za późno

21 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Krzysztof Koch / Agencja Wyborcza.pl


Co zrobić, gdy brązowieją tuje? Choć te rośliny na ogół nie są skomplikowane w uprawie, to czasem ich gałęzie mogą zmieniać kolor i słabnąć. jeżeli zauważysz, iż krzaki marnieją, nie czekaj i zacznij działać od razu. Czy brązowe tuje da się uratować? Tak, ale trzeba wiedzieć jak.
Najpopularniejszymi roślinami ogrodowymi, z których można stworzyć gęsty i wysoki żywopłot, są bez wątpienia żywotniki, popularnie zwane tujami. To proste w uprawie, wieloletnie rośliny, a przy odpowiedniej pielęgnacji choćby zimą mogą być bujne i zdrowe. Czasami jednak zdarza się, iż gałązki krzewów brązowieją. Zwykle jest to efekt niedoboru składników odżywczych. Żywotniki mają bowiem bardzo płytki system korzeniowy, przez co bryła korzeniowa nie może pobierać niezbędnych substancji pokarmowych. Aby tuje odzyskały dawną zieleń, trzeba wdrożyć odpowiednią pielęgnację.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Co zrobić, żeby tuje były zielone? Pamiętaj o podstawach pielęgnacji
Nim przejdziemy do nawożenia, warto przypomnieć sobie zasady podstawowej pielęgnacji żywotników. Ich stanowisko powinno być słoneczne. Sprawdzą się też miejsca półcieniste, ale na pewno nie zupełnie zacienione. Krzewy potrzebują bowiem słońca, do dobrego wzrostu. Trzeba również zadbać o regularne podlewanie. Tuje lubią dużą ilość wody, jednak należy pilnować, by w okresie jesienno-zimowym nie przelać krzewów. Podłoże musi być żyzne, bogate w składniki pokarmowe i trzymające wilgoć. Warto pamiętać, iż zbyt sucha gleba może doprowadzić do utraty koloru. jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, konieczne będzie zastosowanie specjalnej pielęgnacji. Sprawdź, co jest przyczyną problemu i zacznij działać nim nadejdą pierwsze przymrozki.


Dlaczego tuja brązowieje? Sprawdź przyczynę i pomóż swoim krzewom
Brązowienie tui to naturalny proces, któremu łatwo zapobiec. jeżeli problem nie jest nasilony i występuje tylko na poszczególnych gałązkach, wystarczy je usunąć. W ten sposób przerzedzimy krzew i zrobimy miejsce nowym pędom. Warto pamiętać, iż regularne przycinanie usychających gałązek dodatkowo zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiega rozwojowi pleśni. Brązowe pędy są też objawem niedoboru wody. jeżeli krzewy mają za sucho, należy je obficie podlać wodą. Nie robimy jednak tego w trakcie mrozów, a w ciepły i słoneczny dzień. Pamiętaj, iż do podlewania używamy jednorazowo tyle wody, by zmoczyć warstwę gleby do głębokości 30 centymetrów. Warto także obłożyć teren wokół pnia ściółką, na przykład korą sosnową. W ten sposób zatrzymamy wilgoć w glebie i dostarczymy korzeniom odpowiednią ilość wody.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału