Dlaczego szeflera marnieje? Doświadczeni hodowcy wskazują przyczyny. Tak ją uratujesz

7 godzin temu
Zdjęcie: fot. Jamaludin Yusup / iStock


Dlaczego opadają liście z szeflery? Rozszyfrowanie powodów utraty liści przez ten okaz nie jest łatwym zadaniem. Powodów może być kilka i zwykle kłopoty wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, co zrobić, gdy szeflera gubi liście.
Szeflera to jedna z roślin, która najczęściej zdobi nasze parapety. Niestety jej uprawa bywa problematyczna, a opadanie liści może być związane z kilkoma błędami w pielęgnacji. Sprawdź, co może jej dolegać.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Kwiat szeflera - jak pielęgnować, aby nie gubiła liści? Sprawdź, czego nie lubi szeflera
Nasza szeflera może zacząć tracić liście z kilku powodów, dlatego tak ważne jest dokładne przyjrzenie się jej potrzebom. Za marnienie rośliny najprawdopodobniej będą odpowiadać błędy pielęgnacyjne. Pierwszy to niewłaściwie podlewanie. Zabieg ten jest szczególnie ważny. Zarówno przelanie rośliny, jak i niewystarczająca ilość wody może spowodować, iż szeflera straci liści. Aby uniknąć problemów, musimy nawadniać ją dwa lub trzy razy w tygodniu w okresie letnim, natomiast zimą raz w tygodniu. Na jej korzyść nie działają także zmiany podłoża, wilgotności oraz temperatury. To wszystko wywołuje u rośliny stres prowadzący do utraty liści.
Zobacz też: Wiosną to królowa polskich parapetów. Dzięki temu będzie kwitnąć jak szalona
Dlaczego opadają liście z szeflery? Każdy hodowca musi wiedzieć, gdzie powinna stać szeflera
Kwiat jest także wrażliwy na słońce. Zdaniem ogrodników najlepszym stanowiskiem będzie dla niego miejsce z rozproszonym światłem. Wystawiony na silne działanie słońca zaczyna marnieć i tracić liście, podobnie jak każda inna roślina doniczkowa jest narażona na choroby oraz ataki szkodników. Najczęściej doskwierają jej przędziorki, tarczniki oraz mszyce. Z kolei schorzeniem, które może ją dopaść, to czarna plamistość liście. Jak zatem poprawić stan szeflery?
Dlaczego liście szeflery brązowieją i opadają? Być może zaatakowały ją szkodniki
Doświadczeni hodowcy zwracają uwagę, iż najważniejsze jest wychwycenie, a następnie naprawienie naszych błędów w pielęgnacji rośliny. W przypadku niewłaściwego stanowiska czy podlewania wystarczy zadbać o te potrzeby szeflery. Zaspokojenie jej wymagań powinno poprawić wygląd okazu. Ponadto dobrze jest regularnie zraszać roślinę oraz wycierać liście z kurzu. Z kolei w przypadku pojawienia się szkodników czy wystąpienia choroby należy podjąć odpowiednie kroki. Po pierwsze musimy pozbyć się wszystkich chorych liści. Ratunkiem dla naszego kwiatu będą specjalne preparaty, które dobieramy zależności od problemu.


Jaki jest najlepszy nawóz dla szeflery? Czy szeflerę można podlewać fusami z kawy?
Szeflera, choć piękna, jest dość wymagająca, dlatego powinniśmy stale ją obserwować i wyłapywać jej problemy zdrowotne. Warto także przeciwdziałać i stosować naturalny nawóz, który sprawi, iż będzie intensywnie zielona oraz wpłynie na jej bujny wzrost. Doskonałą domową odżywkę przygotujemy samodzielnie w domu. Będziemy do niej potrzebować wyłącznie fusów z kawy, które zawierają potrzebne roślinie minerały takie jak fosfor, potas oraz azot. Wystarczy raz na dwa-trzy tygodnie dodać do doniczki fusy, a następnie zmieszać je z górną warstwą ziemi. Ważne jest, aby robić to wyłącznie w czasie wzrostu rośliny, czyli od wiosny do jesieni.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału