Uprawa rzodkiewki, niby bardzo prosta, a na koniec może się okazać, iż zamiast dużych i jędrnych korzeni mamy kupę liści i małe co nieco pod ziemią. Dlatego uprawiając rzodkiewkę trzeba spełnić kilka warunków, bardzo prosty, ale kluczowych, żeby rzodkiewka nie poszła w nać. A dlaczego rzodkiewka rośnie w liście? Powodów może być kilka.
Natomiast bujnością liści rzodkiewki nie ma co się martwić, również z nich można przyrządzić wiele potraw. Mają smak niemal identyczny jak korzeń, do tego są również zdrowe. Tyle, iż są zielone a nie różowe i niestety nie chrupią tak rozkosznie jak korzeń. Ale można z nich zrobić doskonałe pesto lub smoothie, położyć na kanapkach tak samo jak sałatę albo dodać do jajecznicy, sałatki, twarożku i dań na ciepło (przyrządzić jak szpinak).
Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście
Powodów dla którego rzodkiewka rośnie w liście a nie zmienia objętości jej korzeń spichrzowy może być kilka. Przy czym każdy z nich z osobna może spowodować, iż rzodkiewka rośnie w liście, ale mogą też one wystąpić równocześnie. Dlaczego więc rzodkiewka rośnie w liście? Otóż:
- Została zbyt gęsto wysiana – jeżeli zbyt gęsto wysiejemy nasiona, to dobrze jest je albo przerwać zaraz, gdy wzejdą, a jeżeli wykorzystujemy w kuchni liście rzodkiewki, tu należy nadmiar siewek usuwać systematycznie. jeżeli zostawimy zbyt gęsto uprawę, wówczas rzodkiewki będą rywalizowały ze sobą o dostęp do światła, co skutkuje nadmiernym wzrostem liści.
- Nieodpowiedni termin wysiewu – moment, kiedy siać rzodkiewkę jest bardzo ważny, większość bowiem odmian powinna zostać wysiana wiosną lub pod koniec lata, a to dlatego, iż rzodkiewka jest warzywem krótkiego dnia a do tego woli chłód niż upał. Są jednak odmiany, które można siać również latem. Trzeba zwrócić na to uwagę, inaczej skutkiem będzie nadmiar liści i niewielki korzeń spichrzowy. Mało tego, nieodpowiednia odmiana wysiana latem to zamiast korzenia, pęd kwiatostanowy, nie tylko bujne liście.
Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście, autor: Choe Yongwoo, CC0, commons.wikimedia.org
- Niedoświetlone stanowisko – zacienione miejsce, w którym wysialiśmy rzodkiewkę to kolejna przyczyna dla której rzodkiewka rośnie w liście. Rzodkiewka lubi jasne stanowiska, niektóre odmiany radzą sobie w półcieniu, ale generalnie powinno to być miejsce jasne, ale nie w pełnym słońcu. Problem cienia występuje również wówczas, gdy uprawiamy rzodkiewkę w pojemnikach na balkonie, gdy z braku miejsca sieje się ją wśród innych warzyw. Te z czasem dają cień, przez co rzodkiewka wybija w nać.
- Zbyt wysokie dawki azotu – rzodkiewka powinna mieć lekką, dość żyzną ziemię i to wystarczy, nie trzeba jej nawozić, bo ma stosunkowo krótki okres wegetacji. jeżeli natomiast w trakcie sezonu siejemy ją ciągle w tym samym miejscu, np. w skrzyneczce na balkonie albo wśród innych, żarłocznych warzyw, trzeba uprawę od czasu do czasu zasilić. I nie może to być nawóz bogaty w azot, bo to on powoduje nadmierne przyrastanie liści. Nawóz dla warzyw powinien być nawozem naturalnym, można uprawę ściółkować kompostem albo podlewać wodą z dodatkiem biohumusu.
- Zbyt wysokie temperatury – rzodkiewka lubi chłód i krótki dzień, dlatego nadmierne ciepło w połączeniu z coraz dłuższym dniem daje właśnie taki efekt, iż rzodkiewka rośnie w liście. Konieczny jest dobór takich odmian, które lepiej znoszą letnie warunki czy też uprawę w tunelach, które trzeba systematycznie wietrzyć.
- Nadmiar wilgoci w podłożu – rzodkiewka musi mieć zapewnioną stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. jeżeli jest zbyt mokre, dużo bujniej wyrastają liście niż zwiększa się masa korzenia. Do tego jeszcze wzrasta groźba chorób.
Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście, źródło: depositphotos.com
Co zrobić gdy rzodkiewka rośnie w liście
Jeśli rzodkiewka rośnie w liście z jednego z powyższych powodów lub kilku z nich jednocześnie, to należy go gwałtownie wyeliminować. Cześć liści można jednocześnie usunąć. Powinny to być te najstarsze, rosnące od zewnątrz.
Jeśli natomiast żadna z powyższych przyczyn nie występuje, może to również oznaczać, iż wysiana odmiana ma właśnie taką urodę, iż rośnie w liście. Nie oznacza to, iż korzeń będzie niewielki, ale może tak być. W tym wypadku również można część zewnętrznych, najstarszych liści usunąć.
Liście należy usuwać z umiarem, raz, żeby nie zabić rzodkiewki, a dwa, jeżeli będzie ich zbyt mało, to roślina zamiast pójść w korzeń, zacznie odbudowywać liście.
Fot. główna: źródło depositphotos.com