Dlaczego podsumowania roku są kluczem do sukcesu? Odkryj ich korzyści (2024 rok)

przyrodadlasosnowca.wordpress.com 9 godzin temu
Zdjęcie: Podsumowanie roku 2024, cytat motywacyjny


Co roku zastanawiam się jaki jest sens robić podsumowanie minionych 12 miesięcy. Czasami przyświeca mi myśl: „Przecież nikt tego nie przeczyta”. A później dociera do mnie, iż gdyby tak było to nie byłoby portalu „Przyroda dla Sosnowca”. W końcu wszystko, co znajdujesz na moim: blogu, fanpage-u, Instagramie, czy kanale na YouTubie robione jest z myślą o Tobie. Oczywiście, też coś z tego mam. Coroczne podsumowania mają za zadanie przypomnieć mi, ile fajnych inicjatyw udało się zrealizować oraz pokazać nad czym mogę dalej pracować, aby społeczność mogła się rozwijać i inspirować.

A jakie Ty robisz podsumowania?

Jakie są Twoje ulubione sposoby podsumowania roku?

Podsumowania roku to także popularna praktyka, która pozwala nam spojrzeć wstecz na minione dwanaście miesięcy i ocenić nasze osiągnięcia, porażki oraz cele na przyszłość. Ale dlaczego adekwatnie to robimy? Zacząłem się nad tym zastanawiać i oto 5 powodów, które ustaliłem:

  1. Samoświadomość:

Podsumowania roku pomagają nam zrozumieć, co zrobiliśmy dobrze, a co moglibyśmy poprawić. To moment na refleksję nad naszymi działaniami i decyzjami. Podsumowania roku pozwalają nam także ocenić, jak daleko zaszliśmy w realizacji naszych celów. W przypadku profilu na Facebooku, lubię układać kolejność postów według liczby polubieni i zasięgów. Wtedy widzę, co Was urzekło. A to też przekłada się na zwiększenie zaangażowania. Mojego – bo wiem w jakim kierunku zmieniają się wasze zainteresowania. Dla Was – bo możecie mieć pewność, iż wsłuchuję się w Wasze potrzeby i tworzę to czego potrzebujecie.

2. Motywacja:

Widząc nasze osiągnięcia, czujemy się zmotywowani do dalszego działania. choćby małe sukcesy mogą dodać nam energii do realizacji większych celów. Podsumowanie roku może, także posłużyć jako punkt wyjścia do tworzenia nowych celów i strategii na kolejny rok. Tutaj fajnym przykładem jest dla mnie liczba wyświetleń wpisów na blogu. Co roku liczba unikatowych użytkowników rośnie, co pokazuje mi, iż chcecie czytać także dłuższe wypowiedzi. W czasach szybkich postów, krótkich filmików i sztucznej inteligencji, to naprawdę miła odmiana.

3. Ustalanie priorytetów:

Podsumowania roku pozwalają nam zidentyfikować, co jest dla nas naprawdę ważne. Dzięki temu możemy lepiej planować przyszłość i skupić się na tym, co ma dla nas największe znaczenie. Czasami, gdy patrzę na profil na Instagramie, to mam poczucie, iż nigdy się nie przebije z moimi treściami. Po czym potraficie mnie zaskoczyć i dajecie mi wspaniały feedback. W tym roku postanowiłem, iż będę nagrywał dla Was więcej relacji, żebyście poznali mnie nie tylko ze zdjęć, ale także bezpośrednio z terenu. Podobnie jest z moimi corocznymi akcjami. Czasami zastanawiam się ile osób będzie w nich uczestniczyło. A później, gdy realizuję: Ptakoliczenie, sadzenie i rozdawanie sadzonek drzew, konkurs Drzewo Roku, czy zbiórkę na rzecz schroniska okazuje się, iż tłumnie uczestniczycie w wydarzeniach. Za co dziękuję!

4. Potrzeba refleksji:

Podsumowania roku to moment na zatrzymanie się i zastanowienie nad tym, co osiągnęliśmy, czego się nauczyliśmy i jakie wyzwania przed nami stoją. Tworząc inicjatywę „Przyroda dla Sosnowca” postanowiłem, iż będę dzielił się z Wami zdobytą wiedzą, tak aby szła ona w świat z korzyścią dla nas wszystkich. Dlatego cieszę się, iż w 2024 r. doceniliście moje starania, co odczułem poprzez wygraną w konkursie Dziennika Zachodniego, wyróżnienie WFOŚiGW, czy wyróżnienie w POP Science.

5. Budowanie relacji z obserwatorami:

Dzieląc się z Wami moimi przemyśleniami, obserwacjami, podróżami, czy sukcesami, nawiązujemy bliższą więź, o której często nie zdajemy sobie sprawy. Dzieląc się swoimi sukcesami i wyzwaniami, pokazuję Wam także swoją autentyczność i ludzką stronę (nie tylko pisemnie przekazując ciekawostki i fakty, czy naukowe dane). Z drugiej strony podsumowania pomagają nam uporządkować myśli i emocje, co może zmniejszyć poziom stresu. A dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, iż „wyrzucamy z siebie” nasze emocje, a w grupie ludzi, którzy myślą podobnie łatwiej się odnaleźć. W dodatku, możemy się wspólnie inspirować, a ja mogę Wam udowodnić, iż ciężka praca i determinacja przynoszą efekty.

A może Ty masz swoje przemyślenia i doświadczenia z podsumowaniami roku?
Podziel się swoimi obserwacjami na ten temat w komentarzu.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=915922703985283&set=a.371089765135249


Przyroda dla Sosnowca w liczbach.
Co się zmieniło w na przestrzeni 12 miesięcy 2024 roku?


  • Blog na WordPressie.

    Wpisy na blogu zostały wyświetlone 42 175 wyświetlenia (wzrost względem zeszłego roku o 1228). Liczba odwiedzających, unikatowych użytkowników to 30 642 osoby (wzrost o 1071 osoby). A większość osób to mieszkańcy: Polski, USA, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

    Najpopularniejsze wpisy to:

    • Raniuszek – ruchliwa piękność z długim ogonem (7 377 wyświetleń)
    • Okres lęgowy ptaków (4 687)
    • Skąd przybyła do Polski sierpówka? (2 541)
    • Jak powstaje gniazdo wiewiórki? (1 731)
    • Ogólnopolska akcja przyrodnicza „Zaproś dudka do ogródka” (1 287).

    • Fanpage na Facebooku:

    Analiza zaangażowania wykazuje, iż zasięg moich postów dotarł do 268 930 osób.

    Liczba nowych fanów wyniosła 503 (przy czym 662 osoby były w społeczności chociaż przez chwilę). Najlepszym dniem był 3 lipca 2024 r., gdzie doszło 36 osób. Rok zakończyłem z 4 631 obserwującymi.

    Najważniejsze posty według Waszych reakcji i zasięgów to: start głosowania na Bursztynową Damę (13 017), wyróżnienie Ekologicznej Osobowości Roku (9 993), relacja z rezerwatu Borowiec (9 755), głosowanie na Drzewo Roku (9 755) oraz informacja o sianokosach (9 462).

    • Zdjęcia na Instagramie:

    Najbardziej lubiane zdjęcia dotyczyły sianokosów i trzcinokosów, relacji z polskich Malediwów w Jaworznie, wyborów samorządowych , wyjazdu do Nałęczowa oraz sesji z Niwki. W sumie trzymałem ponad 4,4 tysiąca polubień.

    Natomiast 2024 rok zakończyłem z 446 obserwującymi, a nowi fani to 60 osób (chociaż przez chwilę było 103 nowych użytkowników). Moimi odbiorcami na Instagramie są główni mieszkańcy: Sosnowca, Warszawy, Katowic, Łodzi i Wrocławia (bez zmian). Natomiast topowe kraje to: Polska, Indie, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy (zmiany na miejscach 3-5).

    • Filmy na YouTubie:

    W 2024 r. wszystkie opublikowane filmy miały 24 293 wyświetleń (wzrost o 51%). A najfajniejszy okres dotyczył maja. Liczba subskrybentów wzrosłą o 39 osób. Najlepsze wyniki osiągnęły dwa filmiki, w których łączę pasje przyrodniczą z Eurowizją (8 156 i 5 081) oraz niezmiennie film o tym jak zrobić domek dla owadów (3 999).

    Podsumowując, 2024 roku był pełen niespodzianek. Jak każdy twórca internetowy, także i ja miałem swoje chwile zwątpienia. Jednak przez ostatnie 7 lat nauczyłem się, iż nie wszystko zależy ode mnie i należy cieszyć się każdym pozytywnym gestem. Wasze prywatne wiadomości i publiczne komentarze, to naprawdę wielka wartość. Nie jest to słodzenie, a szczery fakt. Dzięki temu wiem, czy to co robię ma sens. Dlatego dziękuję za to, iż ze mną jesteście i wspólnie tworzymy platformę wymiany wiedzy.

    Podsumowania roku są dla mnie ważne zarówno dla rozwoju osobistego, jak i dla osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu mediów społecznościowych – Przyroda dla Sosnowca.

    Jakie cele chcecie osiągnąć w przyszłym roku?

    Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądały zestawienia w minionych latach to specjalnie dla Was przygotowałem pełną listę:

    1. Podsumowanie 2023 roku
    2. Podsumowanie 2022 roku
    3. Podsumowanie 2021 roku
    4. Podsumowanie 2020 roku
    5. Podsumowanie 2019 roku
    6. Podsumowanie 2018 roku
    Idź do oryginalnego materiału