Czy zimowa aura to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów?

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Czy zimowa aura to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów?


Rynek oraz skwer im. Ireny Sendlerowej w Kielcach, to między innymi lokalizacje, w których jeszcze w zeszłym tygodniu trwały nasadzenia drzew i krzewów. Wszystkie te działania związane są z realizowanym przez miasto projektem „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc”.

Na Rynku zostaną posadzone nie tylko drzewa takie, jak lipy drobnolistne, czy świdośliwy, ale także krzewy, a wśród nich hortensje bukietowe oraz wierzby purpurowe. Będą również rośliny okrywowe, byliny i trawy. Natomiast na skwerze im. Ireny Sendlerowej. Zostanie posadzonych 15 drzew, a także ponad 2 tys. krzewów, w tym między innymi lilak, krzewuszka, czy róża. Planowane są także nasadzenia traw ozdobnych i pnączy.

Jak informuje Marcin Januchta rzecznik prezydenta Kielc, w poniedziałek (28 listopada) prace związane z nasadzeniami zostały wstrzymane ze względu na niskie temperatury.

– Nasadzeń dokonuje firma, która realizuje cały projekt rewitalizacji. To osoby mające doświadczenie w tej dziedzinie i wiedzę kiedy i w jaki sposób rośliny mogą być nasadzane. W związku z tym mamy pewność, iż będą one sadzone w odpowiednich warunkach, które pozwolą tym roślinom na adekwatne ukorzenienie i dalszy rozwój – wyjaśnia.

Paweł Kosin z nadleśnictwa Daleszyce podkreśla, iż mimo, iż najlepszym czasem na sadzenie drzew, czy krzewów jest wiosna i jesień, to w przypadku, kiedy ziemia nie jest mocno zmarznięta nie ma przeciwskazań do dokonywania nasadzeń choćby w listopadzie, czy na początku grudnia.

– Oczywiście zakładamy, iż sadzimy drzewa, czy krzewy, które rosną w naszym klimacie. Trzeba pamiętać, iż sezon wegetacyjny w tym roku rośliny mają już za sobą, a w związku z tym w zimie nie ukorzenią się i nie będą wzrastać. O tym czy się przyjmą zadecydują warunki atmosferyczne. o ile będziemy mieli do czynienia z bardzo niskim temperaturami, które spowodują głębokie zmrożenie wierzchniej warstwy ziemi może to skutkować przemarznięciem – zaznacza.

Projekt „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc” obejmuje cztery lokalizacje. Nowe oblicze zyskają: Rynek, Skwer im. Ireny Sendlerowej, ul. Bodzentyńska wraz z placem św. Wojciecha oraz teren między jezdniami al. IX Wieków Kielc przed dawną synagogą.

Na realizację projektu miasto pozyskało wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Całkowity koszt zadania to ponad 21 mln zł, a dofinansowanie stanowi 90 proc. kosztów. Prace mają się zakończyć wiosną 2024 roku.



Idź do oryginalnego materiału