Nietoperze są jedynymi ssakami, które rozwinęły zdolność aktywnego lotu. Te małe, ale fascynujące stworzenia występują na całym świecie, z wyjątkiem niektórych ekstremalnie zimnych rejonów. Często kojarzą się z horrorami i mrocznymi legendami, w których towarzyszą wampirom wysysającym krew. prawdopodobnie stąd tak wiele wątpliwości na temat tego, czy nietoperz gryzie. W rzeczywistości przedstawiciele ponad 1300 gatunków pełnią w ekosystemach zupełnie inne funkcje. Należy je doceniać m.in. za zapylanie roślin i kontrolę populacji owadów. A co ich zębami? Cóż, nie służą im do ozdoby.
Czy nietoperze gryzą? To zależy od okoliczności
Nietoperze same z siebie nie atakują ludzi, ale mogą ugryźć, gdy poczują się zagrożone – najczęściej wtedy, gdy ktoś próbuje je złapać. Z reguły nietoperze są zwierzętami lękliwymi i unikają kontaktu z ludźmi. W razie niebezpieczeństwa próbują przede wszystkim odstraszyć potencjalnego napastnika (poprzez syki i szczerzenie zębów) albo podejmują próbę ucieczki.
Warto nadmienić, iż wplątywanie się nietoperzy we włosy to jeden z wielu mitów na ich temat – do takiej sytuacji mogłoby dojść jedynie w ciasnym pomieszczeniu, w chaosie „walki”. Nietoperze doskonale orientują się w przestrzeni dzięki echolokacji i unikają wszelkich przeszkód w locie.
Ryzyko związane z ugryzieniem przez nietoperza
Najważniejsze ryzyko związane z ugryzieniem nietoperza to potencjalne zakażenie wścieklizną. Nietoperze są jednym z nosicieli tego śmiertelnego wirusa. Choć przypadki zakażenia są rzadkie, konieczne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności. W przypadku ugryzienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Latające ssaki mogą być też nosicielami innych, potencjalnie groźnych chorób. Wiesz już, czy nietoperze gryzą, a czy jest to groźne?
Same rany po ugryzieniu nietoperza są dość płytkie i nie stwarzają poważnego niebezpieczeństwa. Pojawia się ból, a po zasklepieniu tworzą się strupy, których pomimo nieprzyjemnych uczuć lepiej nie rozdrapywać. Nie ma jednak mowy o wysysaniu krwi.
Co zrobić, gdy znajdziesz nietoperza w domu?
Jeśli zauważysz nietoperza na strychu, w piwnicy lub w pokoju, nie próbuj go dotykać. Zamknij drzwi do pokoju, w którym jest nietoperz, zgaś światła i otwórz okna, aby mógł sam wydostać się na zewnątrz. o ile nietoperz nie opuści pomieszczenia, wezwij specjalistę do jego usunięcia. Zimą zapadają w sen, a wybudzenie może się dla nich skończyć śmiercią.
Nietoperze są zwierzętami nocnymi, wyjątkowo wrażliwymi na intensywne źródła światła i głośne dźwięki. Zatem instalacja lamp o silnym świetle lub urządzeń emitujących dźwięki na poddaszu czy w piwnicy może skutecznie odstraszyć te stworzenia. Warto jednak pamiętać, iż nietoperze są chronione w wielu miejscach na świecie i ich usuwanie powinno zawsze odbywać się w sposób humanitarny i legalny.