Czy można grillować na działce ROD? W tych przypadkach kłopoty masz jak w banku

1 tydzień temu
Czy można grillować na działce w ROD? Wiele osób robi to bez zastanowienia, jednak warto wiedzieć, co na ten temat mówią paragrafy. Bo choć w okresie nad ogródkami działkowymi unosi się dymek i zapach kiełbasek, to nie zawsze jest to zgodne z przepisami.
Grillowanie w Polsce to niemal sport narodowy. Gdy tylko słońce zaczyna mocniej świecić, a temperatura rośnie, wyciągamy sprzęt z garaży, czekając na pierwszą okazję do upieczenia kiełbaski. Spotkania przy grillu to nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jednak czy wszędzie można bezpiecznie i legalnie grillować? Zanim rozgrzejesz ruszt do czerwoności, upewnij się, iż biesiada nie skończy się kłopotami.


REKLAMA


Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i gwałtownie schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy


Czy można palić grilla na działkach ROD? Przepisy mają na to jasną odpowiedź
Grillować na działkach ROD można, ale pod warunkiem, iż trzymasz się zasad. Polski Związek Działkowców jasno określa, iż dopuszczalne są wyłącznie małe, przenośne grille, które w razie potrzeby można łatwo przestawić. Najlepiej takie, które nie przypominają komina elektrowni - powinny być kompaktowe, lekkie i nie zadymiać sąsiednich grządek. Natomiast zdecydowanie zakazane są grille murowane. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w § 41 regulaminu ROD. Zgodnie z nim działka może być wyposażona jedynie w konkretne, dozwolone urządzenia, a betonowy ruszt się do nich nie zalicza. Postawienie takiego może skutkować nakazem rozbiórki, a w skrajnych przypadkach utraceniem członkostwa w ROD.


Czy na działce ROD można palić ognisko? Za to grożą poważne konsekwencje
Zupełnie inaczej wygląda sprawa z ogniskami. Tu przepisy są bezlitosne. Zgodnie z § 68 pkt 5 regulaminu ROD, zakazane jest spalanie wszelkich odpadów i resztek roślinnych, co jednoznacznie wyklucza możliwość rozpalania ognisk, choćby tych rekreacyjnych. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Otwarty ogień może łatwo wymknąć się spod kontroli, zwłaszcza w okresie letnim, gdy roślinność jest sucha jak papier. Iskra niesiona podmuchem wiatru może wystarczyć, by zagrozić nie tylko własnej działce, ale także całemu ogrodowi. A to już podchodzi pod art. 82 § 1 pkt 1 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którymi osoba, która nie zachowuje należytej ostrożności przy posługiwaniu się ogniem, naraża się na grzywnę do 5000 zł. W szczególnie niebezpiecznych sytuacjach w grę wchodzi choćby areszt.


Grillowanie Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Czy można palić grilla na własnej posesji? Tak, jednak ważna jest jedna kwestia
Przepisy nie zakazują przyrządzania potraw na grillu w ogrodzie czy na podwórku. Jednak właściciel nieruchomości musi pamiętać, iż jego działania nie mogą naruszać spokoju i komfortu sąsiadów. Istotne znaczenie ma tutaj art. 144 Kodeksu cywilnego, który mówi o tzw. immisjach, czyli działaniach wpływających na nieruchomości sąsiednie, np. przez nadmierny dym, hałas czy zapachy. jeżeli grill dymi zbyt intensywnie i uprzykrza życie innym mieszkańcom, może dojść do interwencji straży miejskiej lub policji. Dodatkowo zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej, należy zachować odpowiedni dystans od materiałów łatwopalnych i budynków. W razie pożaru właściciel ponosi odpowiedzialność cywilną, a czasem również karną.


Gdzie grillujesz najczęściej? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału