Obecnie coraz więcej osób kładzie nacisk na sen, ponieważ ma on związek ze zdrowiem. Rosnące zainteresowanie snem jasno wynika z najnowszych trendów zaobserwowanych w przypadku aplikacji Samsung Health. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił wzrost o 182%.1 w liczbie użytkowników, którzy aktywnie monitorowali sen2 przynajmniej raz w tygodniu przez rok. Mimo to pozostaje pytanie: czy dobrze spaliśmy?
Firma Samsung postanowiła odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzając jedno z największych pojedynczych badań dotyczących zdrowia snu3 kiedykolwiek podjęte – analizując 716 milionów nocy związanych ze snem użytkowników aplikacji Samsung Health na całym świecie. Chociaż zainteresowanie indywidualnym zdrowiem snu gwałtownie rośnie, niefortunna rzeczywistość jest taka, iż jakość snu, jaki ludzie śpią każdej nocy, w rzeczywistości spada. Świat stoi przed dylematem snu.
Świat śpi mniej i mniej efektywnie
Na całym świecie średni czas snu spadł z 7 godzin i 3 minut do 6 godzin i 59 minut, co oznacza spadek poniżej niezbędnego progu 7 godzin zalecanego przez National Sleep Foundation. (Wykres 1)
Innym niepokojącym aspektem jest wydłużenie czasu czuwania podczas snu, prowadzące do spadku efektywności snu – kluczowego czynnika wpływającego na jakość snu, który można monitorować poprzez obliczenie stosunku rzeczywistego czasu snu do całkowitego czasu spędzonego w łóżku każdej nocy.
Ten wzorzec nie był odizolowany od żadnej konkretnej grupy demograficznej ani regionu. Odnotowano zmniejszenie czasu trwania i wydajności snu u wszystkich płci, grup wiekowych i regionów objętych badaniem:
- Choć efektywność snu w przypadku mężczyzn przez cały czas ma tendencję spadkową, w ciągu ostatniego roku najbardziej zauważalne spadki odnotowały kobiety. (Wykres 2)
- Starsze grupy demograficzne wykazały większy spadek efektywności snu. Warto zauważyć, iż u osób w wieku powyżej 70 lat spadek był prawie dwukrotnie większy niż u osób w wieku 20 lat. (wykres 3)
- Największy spadek efektywności snu odnotowano w Ameryce Północnej, najniższy w Azji. (wykres 4)
- Poza Europą i Ameryką Północną we wszystkich pozostałych regionach sen trwał mniej niż siedem godzin. (wykres 4)
Zadłużenie snu ma duży wpływ na młodszych ludzi
Niespójne wzorce snu również wpływają na jakość snu. Niedobór snu – miara niespójności snu, która wskazuje różnicę między ilością snu w dni powszednie i w weekendy – również negatywnie przyczynia się do globalnych problemów ze snem.
Zadłużenie snu jest największe wśród młodych osób – osoby w wieku 20 lat miały prawie dwukrotnie więcej snu niż osoby po 70. roku życia: odpowiednio 49 minut w porównaniu do 29 minut. (Wykres 5) Według regionu, najkrótszy niedobór snu w Azji wynosił 41 minut, podczas gdy najdłuższy w Ameryce Łacińskiej – 47 minut. Na całym świecie ludzie śpią średnio dodatkowe 44 minuty w weekendy. (wykres 6)
Liczenie pingwinów, nie liczenie owiec
Próbując uzyskać głębszy wgląd w powszechne wzorce snu na całym świecie, firma Samsung postanowiła przeanalizować i sklasyfikować różne typy podkładów w kategorii Zwierzęta śpiące.4 Każde z ośmiu zwierząt snu reprezentuje odrębny wzorzec snu z unikalnymi cechami związanymi z czasem trwania snu, jego konsystencją i czasem przebudzenia – wszystkie one łącznie wpływają na jakość snu. (Wykres 7)
Co ciekawe, większość osób na całym świecie najbardziej identyfikowała się ze stylem snu „Nerwowych pingwinów”, co stanowi jedną trzecią uczestników. Utrzymują zdrowy rytm dobowy, ale często doświadczają przerw w czasie snu, co przyczynia się do zmniejszonej efektywności snu. Schemat ten wpisuje się w trend spadkowy obserwowany w ciągu ostatniego roku. (Wykres 8)
- Starsi użytkownicy zaobserwowali wyższy odsetek „ostrożnego jelenia”, co oznacza osobę o krótszym czasie snu i dłuższym czasie czuwania. Prawie 40% osób po 70. roku życia uważało „Ostrożnego jelenia” za zwierzę śpiące, czyli prawie 10 razy więcej niż osób po dwudziestce. Odsetek tego zwierzęcia wykazywał stały wzrost wraz ze starzeniem się grupy wiekowej. (Wykres 9)
- Osoby po dwudziestce – oprócz większej liczby „wrażliwych jeży” – widziały także więcej „kretów niechętnych słońcu” w porównaniu ze starszymi grupami wiekowymi. Kategorie te, czyli osoby mające problemy z regularnością snu, stawały się coraz bardziej powszechne wraz ze spadkiem wieku demograficznego. (Wykres 9)
Jak małe nawyki mogą zapewnić dobry sen
Oprócz Sleep Animals istnieje pakiet programów Sleep Coaching, których celem jest poprawa jakości snu. Kierują się silnym przekonaniem, iż drobne, codzienne zmiany nawyków mogą skutkować lepszą jakością snu. Zapewnia miesięczny motywacyjny coaching dotyczący snu, dostosowany do unikalnego typu snu zwierzęcia bezpośrednio na nadgarstku użytkownika — obejmujący między innymi szybkie wstawanie rano z łóżka, regularne pobudki i aktywność w ciągu dnia i inne pozytywne nawyki.
Aby zbadać skuteczność Sleep Coachingu, firma Samsung przeanalizowała, ilu użytkowników przeszło na wyższy poziom Sleep Animal z coachingiem (wykres 10). Na przykład, jeżeli byłeś „Aligatorem na polowaniu” na poziomie 3, jest to liczone jako skuteczne, gdy przejdziesz na wyższy poziom Sleep Animal na poziomie 1 lub 2. Kiedy zobaczyliśmy wyniki, faktycznie zadziałało. Przykład skuteczności Coachingu Snu wynika z faktu, iż Zwierzęta Snu mogą ewoluować w pozytywnym kierunku poprzez lepsze nawyki związane ze snem.
- Niektórzy użytkownicy odczuwali lepszą jakość snu, im częściej uczestniczyli w coachingu snu. Każde zwierzę zauważyło większą poprawę po 2 miesiącach coachingu niż po 1 miesiącu.
- 94% „Wyczerpanego rekina” – najbardziej niespełniającego norm określenia zwierzęcia snu, określanego przez osoby, które są wyraźnie pozbawione snu, a mimo to nie mogą osiągnąć dobrej jakości snu – zauważyło poprawę już po dwóch miesiącach coachingu snu.
Lepszy sen jest możliwy dzięki drobnym nawykom. Dzięki serii Galaxy Watch6 i aplikacji Samsung Health użytkownicy mogą osiągnąć zdrowszy sen dzięki lepszemu zrozumieniu własnych wzorców snu oraz spersonalizowanym motywacjom i coachingowi.
Aby dowiedzieć się więcej o serii Galaxy Watch6, odwiedź stronę www.samsung.com/galaxy-watch.
1 Dokonano porównania danych użytkowników Samsung Health od stycznia do maja 2021 r. i tego samego okresu 2023 r.
2 Nie jest przeznaczony do stosowania w wykrywaniu, diagnozowaniu lub leczeniu medycznym. Przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów wellness i fitness.
3 W ramach analizy przeanalizowano wyniki około 716 milionów nocy przespanych, zebrane między czerwcem 2021 r. a majem 2023 r. za pośrednictwem serii Galaxy Watch.
4 Wymaga danych dotyczących snu z co najmniej 7 dni, w tym 2 dni wolnych.