Często jest mylona z wrzosem. Sprawdź, jak uprawiać tę jesienną roślinę

top.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: /YGB/Science Photo Library /East News


Wrzosiec delikatny to piękna, jesienna roślina, często mylona z popularnym wrzosem. Krzewinka wytwarza dzwonkowate kwiaty, zebrane w długie kwiatostany na wierzchołkach pędów. Kwitnie obficie od sierpnia do listopada, zdobiąc nasze ogrody, tarasy i balkony. Co warto wiedzieć o jej pielęgnacji? Podpowiadamy, jak uprawiać wrzośca delikatnego.

Wrzosiec delikatny (Erica gracilis) to karłowa krzewinka, obficie kwitnąca w okresie jesiennym, przez co jest kojarzona właśnie z tym pięknym czasem w roku. Wrzosiec jest doskonałą ozdobą balkonów i tarasów, najlepiej sprawdzając się w uprawie doniczkowej. Wiele osób myli go z inną jesienną rośliną — wrzosem. Jak rozpoznać tę roślinę i jak ją uprawiać?

Wrzosiec delikatny — charakterystyka rośliny. Jak wygląda wrzosiec?

Wrzosiec delikatny to niewysoka krzewinka o wiecznie zielonych (choć nie w naszym klimacie) liściach i dzwonkowatych kwiatach, tworzących długie kwiatostany. Kolorowe kwiaty tej rośliny kwitną od sierpnia do listopada, zdobiąc balkony i tarasy. Wrzosiec delikatny idealnie sprawdzi się jako ozdoba w pojemnikach, doniczkach czy przydomowych ogródkach. Może być sadzony pojedynczo lub w grupie.

Roślina osiąga wysokość od 20 do 50 cm i jest miododajna. Najczęściej kwiaty wrzośca delikatnego są intensywnie różowe, choć spotykane są również odmiany o kwiatach białych i czerwonych. Warto wiedzieć, iż zarówno w Polsce, jak i w innych miejscach o chłodniejszym klimacie, wrzosiec delikatny jest traktowany jak roślina sezonowa. Jego naturalne środowisko to bowiem południowa Afryka.

Czytaj też: Lilie kochają tę odżywkę. Zrobisz ją za darmo, a ogród utonie w kwiatach

Uprawa wrzośca delikatnego. Jak pielęgnować roślinę?

Wrzosiec delikatny to roślina niepozorna, a jednak dosyć wymagająca. Przede wszystkim jest wrażliwa na mrozy i przymrozki. Preferuje stanowiska słoneczne i lekko półcieniste. Potrzebuje kwaśnej, przepuszczalnej, próchniczej gleby, która jest stale lekko wilgotna. Nie może jednak być mokra, by nie doprowadziło to do gnicia korzeni lub ataku chorób grzybowych, jak szara pleśń.

W okresie wzrostu warto zasilać wrzośca nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. Wrzośca delikatnego można spróbować przezimować, przenosząc na zimę do chłodnego, jasnego pomieszczenia o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Najważniejsze w uprawie tej rośliny jest jej regularne podlewanie. Aby pobudzić ją do tworzenia nowych pędów, po zakończeniu kwitnienia, wiosną, należy przyciąć przekwitnięte kwiatostany.

Zobacz też:

Włóż cebulki do ziemi. Wiosną zaleją ogród kolorami

Zbliża się istotny termin. Sprawdź, kiedy zbierać jedne z najzdrowszych owoców

Jabłka zbyt wcześnie spadają z drzew? Działkowiec podpowiada, co zrobić

Idź do oryginalnego materiału