Część dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu zamieniła się w pasiekę

1 rok temu
fot. Radio Doxa

Dom znalazło tu pięć pszczelich rodzin. Nowi lokatorzy będą pełnili nie tylko swoją przyrodniczą funkcję, przyczynią się też do działań edukacyjnych. To pierwsza miejska pasieka opolskiego magistratu. Wcześniej z podobnymi inicjatywami wyszły jedna z galerii handlowych i przychodnia w centrum Opola.

– Zastanawialiśmy się czy jesteśmy na obiektach miejskich przygotować taką przestrzeń – mówi Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. – W to wszystko, od samego początku chcieliśmy wpleść walor edukacyjny, żeby dzieciaki z opolskich szkół i przedszkoli mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nt. życia pszczół.

– Przede wszystkim jest to pasieka edukacyjna, miasto Opole przystąpił do projektu „Od pralki do ula. Dzięki temu razem z fundacją i ERP Polska Organizacja Odzysku będziemy edukować o roli pszczół w ekosystemie, także o recyklingu, bo do budowy uli zużyliśmy m.in. zużytych bębnów od pralek, ale także elementem pasieki są tablice z drzwi od lodówek – wyjaśnia Kinga Rotkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

– W okolicy są nieużytki i ogródki działkowe. Końcem sierpnia pszczoły będę już przygotowywał do zimwoli. Nie wyklucza jednak, iż spróbujemy jeszcze czegoś z tej pasieki w tym roku – zaznacza Michał Lasek, opiekun pszczół na dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu.

– Zapraszamy wszystkie dzieci i osoby załatwiające sprawy w Centrum Usług Publicznych, żeby wjechać windą na trzecie piętro. Ule są cały czas dostępne i można tutaj obejrzeć dodatkowo wystawę edukacyjną związaną z życiem pszczół -dodaje Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w urzędzie miejskim Opola.

Warsztaty edukacyjne w Centrum Usług Publicznych w Opolu zaplanowane są jeszcze przed końcem wakacji. W sierpniu opiekunowie pasieki zapraszają na ostatnie miodobranie.

Przemysław Zych, Kinga Rotkiewicz, Michał Lasek, Iwona Kowalczuk:

Dłuższa relacja:

GALERIA:

autor: Fabian Miszkiel

foto: pasieka centrum usług publicznych

Idź do oryginalnego materiału