Dom znalazło tu pięć pszczelich rodzin. Nowi lokatorzy będą pełnili nie tylko swoją przyrodniczą funkcję, przyczynią się też do działań edukacyjnych. To pierwsza miejska pasieka opolskiego magistratu. Wcześniej z podobnymi inicjatywami wyszły jedna z galerii handlowych i przychodnia w centrum Opola.
– Zastanawialiśmy się czy jesteśmy na obiektach miejskich przygotować taką przestrzeń – mówi Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. – W to wszystko, od samego początku chcieliśmy wpleść walor edukacyjny, żeby dzieciaki z opolskich szkół i przedszkoli mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nt. życia pszczół.
– Przede wszystkim jest to pasieka edukacyjna, miasto Opole przystąpił do projektu „Od pralki do ula. Dzięki temu razem z fundacją i ERP Polska Organizacja Odzysku będziemy edukować o roli pszczół w ekosystemie, także o recyklingu, bo do budowy uli zużyliśmy m.in. zużytych bębnów od pralek, ale także elementem pasieki są tablice z drzwi od lodówek – wyjaśnia Kinga Rotkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
– W okolicy są nieużytki i ogródki działkowe. Końcem sierpnia pszczoły będę już przygotowywał do zimwoli. Nie wyklucza jednak, iż spróbujemy jeszcze czegoś z tej pasieki w tym roku – zaznacza Michał Lasek, opiekun pszczół na dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu.
– Zapraszamy wszystkie dzieci i osoby załatwiające sprawy w Centrum Usług Publicznych, żeby wjechać windą na trzecie piętro. Ule są cały czas dostępne i można tutaj obejrzeć dodatkowo wystawę edukacyjną związaną z życiem pszczół -dodaje Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w urzędzie miejskim Opola.
Warsztaty edukacyjne w Centrum Usług Publicznych w Opolu zaplanowane są jeszcze przed końcem wakacji. W sierpniu opiekunowie pasieki zapraszają na ostatnie miodobranie.
Przemysław Zych, Kinga Rotkiewicz, Michał Lasek, Iwona Kowalczuk:
Dłuższa relacja:
GALERIA:
autor: Fabian Miszkiel
foto: pasieka centrum usług publicznych