Zapamiętaj!
- Całe czerwone oczy naturalnie występują u chomików albinosów.
- Czerwone oko u chomika wynika m.in. z alergii, infekcji, ciał obcych, uszkodzeń mechanicznych, zmian chorobowych i nowotworowych.
- Należy zwrócić uwagę na objawy towarzyszące zaczerwienieniu oka, takie jak wycieki wydzieliny, obrzęk, trudności z otwieraniem oka oraz nietypowe zachowania pupila.
- W przypadku nasilonych stanów zapalnych i oznak dolegliwości należy natychmiast zgłosić się do weterynarza, najlepiej specjalizującego się w leczeniu gryzoni.
- Nawracające problemy z czerwonymi oczami u chomików mogą mieć różne przyczyny, dlatego każdy przypadek należy traktować indywidualnie i skonsultować z lekarzem weterynarii.
Częste przyczyny zaczerwienienia oczu u chomika
Widoczne, większe niż zwykle czerwone ślady na gałce ocznej zwykle oznaczają silniejsze ukrwienie narządu wzroku. Taki stan mogą spowodować różne czynniki. Jedną z najczęstszych przyczyn czerwonych oczu u chomików są reakcje alergiczne. Zwierzaki, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone na różne alergeny, takie jak pyłki kwiatów, kurz, sierść innych zwierząt, leki, substancje chemiczne z otoczenia czy niektóre składniki pokarmu.
W celu wykluczenia alergii warto zwrócić uwagę na środowisko chomiczka oraz dokładnie oczyścić jego klatkę, aby usunąć potencjalne czynniki wywołujące nadmierną reakcję układu odpornościowego.
Ewentualne zapalenie spojówek, w zależności od przyczyny i nasilenia dolegliwości, może wymagać m.in. kropli do oczu, środków przeciwwirusowych, antybiotyków, preparatów antyalergicznych. Za zaczerwienienie oczu chomika mogą odpowiadać również:
- zakażenia bakteryjne i wirusowe – wywołują stany zapalne;
- podrażnienia, rany i inne urazy mechaniczne, np. po drapaniu, pocieraniu, walce (chomiki preferują samotność;
- ciała obce w oku pupila;
- zmiany nowotworowe;
- nieprawidłowa dieta;
- albinizm.
Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę przy czerwonym oku chomika
W wielu przypadkach zaczerwienienie to pierwsza oznaka, iż coś jest nie tak ze zdrowiem. Jak bardzo? To można ocenić m.in. na podstawie pozostałych symptomów czy zachowania gryzonia. Warto obserwować, czy czerwonawe zabarwienie się utrzymuje lub zmienia – poszerza, ciemnieje albo ustępuje samoistnie.
Do najbardziej niepokojących objawów towarzyszących czerwonemu oku u chomika należą:
- wyciek wydzieliny – mieć różny wygląd, np. być klarowny, mętny czy żółtawy. Zwykle wskazuje na infekcję, alergię lub uszkodzenie. Duża intensywność i utrzymywanie się objawu oznaczają konieczność zasięgnięcia pomocy weterynarza;
- owrzodzenia;
- wytrzeszcz oczu;
- obrzęk, zwł. „zamykający” oko;
- nieprawidłowe widzenie – np. wpadanie na przeszkody.
Czerwone oku u chomika – zmiany zachowania, obserwacja zwierzaka
Gryzoń może odczuwać silny ból i dyskomfort, które podobnie jak pozostałe symptomy mogą utrudniać lub uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Przy nieprawidłowym funkcjonowaniu narządów wzroku i towarzyszących im dolegliwościach często występują:
- apatia;
- brak apetytu;
- zwiększona agresja, zachowania obronne;
- próby ukrywania się, poszukiwania schronienia, osłony.
Warto regularnie obserwować jego zachowanie chomika, jego nawyki (m.in. w zakresie jedzenia) oraz aktywność, aby jak najszybciej wychwytywać wszelkie zmiany i odstępstwa od normy. Nie zaszkodzi też profilaktycznie sprawdzanie narządów wzroku podczas rutynowej pielęgnacji – czerwone oko chomika naturalnie należy to robić z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Im wcześniej wykryje się ewentualny problem zdrowotny, tym lepiej dla rokowań.
Kiedy zgłosić czerwone oko u chomika lekarzowi weterynarii?
Trzeba jak najszybciej zabrać gryzonia do weterynarza, jeżeli widoczne będą ostre stan zapalne, silne obrzęki wokół oka lub obfite wycieki z okolic oczu. Najlepiej udać się do specjalisty z odpowiednią wiedzą na temat specyfiki małych zwierząt domowych oraz doświadczeniem w leczeniu gryzoni. Trzeba pamiętać, iż nie wszystkie lecznice dysponują takim samym wyposażeniem i sprzętem diagnostycznym, który umożliwia szybkie i prawidłowe rozpoznanie.
Należy zgłosić się z pupilem do weterynarza również w momencie, gdy domowe sposoby na czerwone oko u chomika nie przynoszą żadnej poprawy. Stosowane metody trzeba dobierać adekwatnie do stanu zwierzaka – jeżeli masz wątpliwości, lepiej od razu udaj się do fachowca. W pierwszym kroku można wykonać następujące czynności:
- delikatnie przemyć oczy chomika wacikiem nasączonym ciepłą, przegotowaną wodą;
- posprzątać klatkę bezpiecznymi środkami hipoalergicznymi;
- przenieść klatkę w inne miejsce;
- zmienić ściółkę.
Czerwone oczy u chomików to często nawracający problem
Regularne powtarzanie się podobnych objawów wcale nie oznacza, iż przyczyna w każdym przypadku jest taka sama. Chomiki należą do zwierząt podatnych na zakażenia bakteriami, wirusami oraz pozostałymi patogenami. Budowa narządu wzroku sprawia, iż ryzyko wszelkiego typu urazów jest dość duże. Dlatego każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie.
Po stwierdzeniu czerwonego oka u chomika nie można przesądzać o okulistycznym podłożu problemu. W taki sposób objawia się wiele chorób, które wymagają dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.