W niedzielę, Kościół katolicki rozpoczyna Adwent, tradycyjny czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W każdej parafii, wierni przygotowują się do uroczystości, która będzie obchodzona 25 grudnia. Czytaj więcej o tym, co się dzieje podczas tego specjalnego czasu w Kościele katolickim.
Geneza Adwentu
Słowo „Adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus”, co oznacza „przyjście”. W starożytnym Rzymie, termin ten odnosił się do oficjalnego przyjazdu cezara. We wczesnym chrześcijaństwie, Adwent odnosił się do dwóch przyjść Chrystusa: jako człowieka i jako sędziego na końcu świata.
Historia Adwentu
Pierwsze wzmianki o przygotowaniu chrześcijan do obchodu świąt Narodzenia Pańskiego pochodzą z 380 roku z Hiszpanii. Wtedy to, synod w Saragossie zalecił wiernym gromadzenie się na modlitwie w kościołach od 17 grudnia do 6 stycznia, kiedy przypadała uroczystość Epifanii. W V wieku, Perpetuus, biskup Tours, wprowadził w Galii obowiązek postu w poniedziałki, środy i piątki. Z kolei w Rzymie, okres przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego został wprowadzony dopiero w drugiej połowie VI wieku.
Adwent w Polsce
W Polsce, Adwent został wprowadzony w XII wieku. Wtedy to, obchodzono 5 niedziel adwentowych. Obecnie, Adwent trwa cztery niedziele i jest okresem oczekiwania na uroczystość Bożego Narodzenia. W Polsce, Adwent jest także początkiem nowego roku duszpasterskiego, który przebiega pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.
Roraty i wieńce adwentowe
W czasie Adwentu, poza niedzielami, codziennie o świcie odprawiane są Roraty – msze św. poświęcone Matce Bożej. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – „Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę). Liturgia rozpoczyna się w ciemnym kościele rozświetlanym przyniesionymi przez wiernych lampionami, które wyrażają postawę czuwania.
Wieniec adwentowy jest wykonany z gałązek drzewa iglastego z czterema świecami. Zwyczaj kultywowany był na początku na ziemiach polskich w rodzinach ewangelickich. Obecnie, wieńce są częścią wystroju ołtarza. Kolejne zapalone świece przypominają o upływającym czasie i zbliżającej się uroczystości.
Współczesny Adwent
W Polsce, Adwent jest również okazją do pomocy ubogim. W ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska, przygotowano 2 mln świec, które wierni mogą nabyć w swoich parafiach. Środki z dystrybucji świec będą przeznaczone na pomoc najmłodszym z ubogich rodzin. Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, którzy od lat wspierają akcję, apelują o wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.
Adwentowe tradycje
W wielu parafiach, Adwentowe tradycje są wciąż żywe. Rekolekcje adwentowe, modlitwy i śpiewy są integralną częścią przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Adwent jest także okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi, aby wspólnie przygotować się do uroczystości.
Czas oczekiwania
Adwent jest czasem oczekiwania na uroczystość Bożego Narodzenia. Jest także okazją do refleksji nad sensem życia i chrześcijaństwa. W ciągu czterech niedziel Adwentu, Kościół katolicki zaprasza wszystkich do uczestnictwa w tej specjalnej okresie przygotowań do świąt Narodzenia Pańskiego.
Źródło: PAP