Iglaki, takie jak cyprysy i cyprysiki, to wspaniałe rośliny do ogrodu; w szczególności świetnie wyglądają jako żywopłoty, ponieważ ich liście są wiecznie zielone i są wystarczająco wysokie, abyśmy mogli cieszyć się naszym prywatnym terenem bez konieczności martwienia się o niechciane spojrzenia obcych czy silne wiatry. Ale na czym polega pielęgnacja cyprysów? Z pozoru wydają się być bardzo łatwe w uprawie, ale czy rzeczywiście tak jest?
Iglaki, takie jak cyprysy i cyprysiki, to wspaniałe rośliny do ogrodu; w szczególności świetnie wyglądają jako żywopłoty, ponieważ ich liście są wiecznie zielone i są wystarczająco wysokie, abyśmy mogli cieszyć się naszym prywatnym terenem bez konieczności martwienia się o niechciane spojrzenia obcych czy silne wiatry. Ale na czym polega pielęgnacja cyprysów? Z pozoru wydają się być bardzo łatwe w uprawie, ale czy rzeczywiście tak jest?
Charakterystyka cyprysów i cyprysików
Na początku należy zaznaczyć, iż w naszym kraju najpopularniejsze są mniejsze iglaki nazywane cyprysikami (Chamaecyparis), potocznie również zwane cyprysami, a cyprysy (Cupressus) to rzadkość, ponieważ nie znoszą one zimna i nie przetrwałyby w naszym klimacie. Oba gatunki należą jednak do rodziny cyprysowatych.
Cyprysik to idealny iglak do ozdoby ogrodu lub tarasu. Jest szeroko stosowany do ochrony przed wiatrem i dekoracji. Chamaecyparis pochodzi z Azji i Ameryki Północnej. Liście cyprysika są za młodu igiełkowate, a po dojrzeniu przypominają łuski. Są one ułożone jeden na drugim w przeciwległych parach. Mają głęboki zielony kolor z jasnymi odcieniami. Jego owocami są małe, okrągłe szyszki. Ich kora jest czerwonawa. Niektóre podgatunki cyprysika mogą osiągać wysokość ponad 60 metrów.
Cyprysik jest bardzo cenionym krzewem jako wiatrochron i jest powszechnie spotykany na tarasach i w ogrodach. Krzewy te nie są wskazane na terenach nadmorskich, gdyż wiatr morski może je uszkodzić, podobnie jak suche i gorące wiatry. Ważne jest, aby gleba była wilgotna przez cały rok. Popularne są odmiany karłowe lub wolno rosnące, które mają szerokie zastosowanie w ogrodach; można je również uprawiać w donicach.
Odmiany cyprysików
Istnieje kilka odmian cyprysików, wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę 3 najpopularniejszych z nich. Sadzonki wszystkich 3 odmian znajdziesz w sklepie https://www.podkarpackiesady.pl/39-cyprysy-cyprysiki.
Cyprysik Lawsona
Pochodzi z północno-zachodniej części kontynentu amerykańskiego. Jest to roślina o średnio wolnym wzroście, o smukłych, stożkowatych okazach, z gałęziami sięgającymi do ziemi. Bywa szeroko wykorzystywany do produkcji małych cyprysików na pniu, z powodu swojego piękna, gęstego ulistnienia i wyprostowanego pokroju.
Cyprysik tępołuskowy
Nazywany jest również cyprysikiem hinoki. Pochodzi z Japonii. Ma piramidalny kształt i jest wolno rosnący. Jego gałęzie są płaskie i rosną jak wachlarz, a liście są jasnozielone z białymi oznaczeniami na spodniej stronie. Jest idealny do sadzenia w skalniakach i donicach. W okresie letnim zaleca się spryskiwanie liści wodą co najmniej raz dziennie.
Cyprysik groszkowy
Ten rodzaj fałszywego cyprysu pochodzi z Japonii i ma stożkowy kształt, z szerszą podstawą i otwartymi gałęziami. Jego wzrost jest powolny i zwykle nie dorasta do 5 metrów, dlatego jest bardzo ceniony w dekoracjach ogrodów.
Pielęgnacja drzew cyprysowych
W dalszych częściach tego tekstu wyjaśnimy ogólne zalecenia dotyczące pielęgnacji zarówno cyprysów jak i cyprysików. Cyprysy w ogrodzie są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci, w ciągu kilku dni gniją ich korzenie i powodują brązowienie liści, a następnie śmierć rośliny. Problem ten powodują grzyby, w tym przypadku z rodzaju Phytophthora lub Seiridium, które dostrzegają okazję do ataku, gdy roślina zaczyna być nadmiernie podlewana. Można im jednak zapobiegać, podlewając krzewy w miarę potrzeby. W rzeczywistości podlewanie jest najtrudniejszą rzeczą do opanowania. Dlatego zaczniemy od rozmowy na ten temat.
Jak często należy podlewać cyprysy?
W zależności od klimatu należy je podlewać na ogół raz lub dwa razy w tygodniu, maksymalnie trzy razy w tygodniu. Pamiętaj, iż im cieplejszy i bardziej suchy klimat, tym więcej będziesz musiał je podlewać, ponieważ gleba pozostanie wilgotna przez krótszy czas.
Trzeba też pamiętać, iż są pewne gatunki, jak Cupressus arizonica znany jako cyprysik arizoński, które bardzo dobrze znoszą suszę, ale już nie tak bardzo podtopienia. Dlatego drzewa te można przestać podlewać po drugim lub trzecim roku, o ile są posadzone w gruncie, a w ciągu roku jest co najmniej 350-400 milimetrów opadów. Warto pamiętać, iż cyprysy do zdrowego wzrostu potrzebują nie tylko wody, ale i “pożywienia”. Dlatego należy je nawozić od wczesnej wiosny do późnego lata, albo specjalnym nawozem dla iglaków, albo jeżeli wolisz nawozami takimi kompost.
Jak sadzić cyprysy?
Przesadzanie cyprysów jest zdradliwe. Ich korzenie są mało odporne na naruszenia, dlatego cyprysy w doniczce nie powinny mieć często zmienianej doniczki, oraz należy unikać zbytniego naruszania ich podczas sadzenia w ogrodzie. Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, iż sadzonki cyprysów najlepiej sadzić późną zimą, zanim zaczną ponownie rosnąć. Dzięki temu łatwiej będzie im wrócić do zdrowia.
Szkodniki i choroby
Ogólnie krzewy te są dość odporne, ale w gorącym, suchym środowisku mogą być atakowane przez mączniaka i omacnicę, a w bardzo wilgotnym środowisku lub przy nadmiernym podlewaniu są podatne na zamieranie cyprysów, powodowane przez grzyby Seiridium. Szkodniki są dobrze zwalczane dzięki ziemi okrzemkowej oraz poprzez odpowiednie podlewanie i nawożenie drzew. Dobrym pomysłem jest również wykonanie zabiegów profilaktycznych fungicydami o szerokim spektrum działania wiosną i późnym latem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Kiedy przycinać cyprysy?
Są pewne drzewa, których nie należy przycinać, albo dlatego, iż długo się goją, albo dlatego, iż nie ma możliwości, aby rozwijały się zgodnie ze swoim gatunkiem. Jednym z nich są iglaki. Nie należy ich przycinać, chyba iż mają suche gałęzie, a wtedy na wszelki wypadek należy zakleić ranę maścią ogrodniczą.