Cockapoo – miks cocker spaniela i pudla

zooart.com.pl 1 rok temu

Cockapoo to psy, które stanowią krzyżówkę cocker spaniela z pudlem. I chociaż rasa ta nie została oficjalnie uznana przez FCI, to zyskuje coraz większe grono miłośników. Pewnie, dlatego iż może posiadać zarówno cechy charakteru pudla, jak i cocker spaniela. Mimo wszystko jego nabycie wcale nie jest takie proste. jeżeli chcesz wiedzieć, gdzie kupić cockapoo oraz ile kosztuje, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Podpowiemy nie tylko, jak wybrać dobrą hodowlę, ale także przybliżymy tajniki pielęgnacji tych uroczych czworonogów.

Opis ogólny

O cockapoo mówi się, iż są to psy designerskie – oznacza to, iż połączone zostały ze sobą dwie rasy, w tym przypadku mowa tu o cocker spanielu i pudlu. Ta wyjątkowa mieszanka dała zaskakujące efekty, dlatego opowiemy trochę o cockapoo.

Cockapoo – co to za rasa?

Cockapoo to rasa, która nie została uznana przez żadną organizację kynologiczną, dlatego na próżno możemy szukać wzorca, który opisuje konkretne cechy tego zwierzęcia. W Ameryce w 1998 roku został założony Klub Cockapoo, który stara się rozpowszechniać informację na temat tej rasy i ją popularyzować.

Pochodzenie i kraje największej popularności

Czworonogi te powstały w latach 60. XX w. w Stanach Zjednoczonych, dziś goszczą w wielu domach Amerykanów, można je spotkać także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. W Polsce nie są jeszcze bardzo znane, jednak ich popularność ciągle wzrasta.

Użytkowość

Pies ten miał stanowić mieszankę najlepszych cech pudla i cocker spaniela. Dążono do stworzenia hipoalergicznej rasy. Faktycznie cockapoo to psy, które nie linieją, jednak nie istnieją żadne przesłanki ku temu, by mieć pewność, iż faktycznie nie uczulają. w tej chwili zwierzęta te świetnie sprawdzają się w roli psów do towarzystwa.

Cockapoo – wygląd

Cockapoo trochę przypomina cocker spaniela, a trochę pudla, łatwo można go pomylić z pluszowym misiem. Opowiemy, jakie najbardziej charakterystyczne cechy wyglądu ten uroczy psiak odziedziczył po swoich przodkach.

Rodzaje i kolory sierści

Cockapoo mogą występować w różnych wariantach kolorystycznych, np. białym biszkoptowym, czarnym itp. Cockapoo to psy z kręconymi włosami, ich sierść może być lekko falowana lub mocno skręcona, jak u pudla; zwykle ma ona średnią długość.

Wzrost i waga

Standardy wzrostu i wagi w przypadku tej rasy nie są ściśle ustalone, jednak przyjmuje się, iż wysokość w kłębie dorosłych osobników wynosi mniej więcej od 25 do 38 cm. Cockapoo generalnie zaliczany jest do ras małych, standardowy może ważyć od 9 do 12 kg, miniaturowy od 6 do 8 kg, a toy poniżej 6 kg.

Krótki opis wyglądu

Cockapoo to dość przysadziste psy, są silne i dobrze zbudowane. Mają okrągłe oczy, które występują w różnych odcieniach brązu. Ich nosy są duże, mogą mieć różne kolory w zależności od rodzaju umaszczenia. Uszy, podobnie, jak u cocker spanieli są długie i oklapnięte. Zwierzęta te mają długie ogony, które porasta gęsta sierść.

Cockapoo – pielęgnacja

Cockapoo to piękne pieski, które mają w sobie mnóstwo wdzięku. Tak jak w przypadku każdego czworonoga, wymagają systematycznej pielęgnacji. Podpowiemy, jak należycie dbać o te zwierzęta, by zachowały swój naturalny urok.

Ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami

Od kiedy zimy stały się łagodniejsze, pojęcie “sezon kleszczowy” w zasadzie przestał istnieć. Te i inne pasożyty stanowią realne zagrożenie dla cockapoo przez cały rok. Podczas spacerów na łonie natury może zdarzyć się, iż czworonoga zaatakują nieprzyjazne insekty. W trosce o dobro swoich pupili warto zainwestować w obroże przeciw pchłom i kleszczom. Bayer Foresto oferuje bogatą gamę produktów, które chronią zwierzę przed pasożytami. Oprócz tego warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację sierści, podpowiadamy jak to zrobić.

Pielęgnacja sierści cockapoo

Cockapoo uważane są za psy dla alergików, ponieważ, podobnie jak pudle, nie linieją. Jednak dla zachowania zdrowego wyglądu sierści, warto wyczesywać je przynajmniej raz w tygodniu. Powinno się wybrać szczotkę, która dobrze rozczesuje gęstą i długą sierść (najlepiej użyć takiej o rzadkich zębach), można zdecydować się również na szczotkę włosianą, ponieważ jest ona najbardziej uniwersalna. Jednak szczotkowanie to nie wszystko, o czym należy pamiętać jeszcze w codziennej pielęgnacji?

Strzyżenie cockapoo

Cockapoo to psy, które nie nie gubią sierści, więc kiedy urośnie za długa, mogą powstawać na niej nieestetyczne kołtuny. Właśnie dlatego warto raz na jakiś czas wybrać się z wizytą do salonu groomerskiego dla psów. Oczywiście, jeżeli potrafimy, sami możemy przycinać jego włosy. Mimo wszystko musimy pamiętać, iż cockapoo mogą mieć różne rodzaje umaszczenia, więc nie istnieje jedna określona metoda ich strzyżenia. Specjalista najlepiej dobierze fryzurę do ogólnej prezencji cockapoo. W pielęgnacji oprócz dbania o estetyczny wygląd zwierzęcia warto także brać pod uwagę jego higienie, na co zwracać uwagę?

Czyszczenie uszu cockapoo

Cockapoo pies ma długie, zwisające uszy, w związku z tym warto od czasu do czasu je obejrzeć i kontrolować ich czystość. W przeciwnym razie mogą pojawić się stany zapalne, które należy konsultować z lekarzem weterynarii. jeżeli zobaczymy, iż w uszach zwierzęcia zgromadziła się wydzielina, trzeba ją usunąć. Możemy zrobić to przy pomocy specjalisty lub samodzielnie w domu. Do tego celu najlepiej używać preparatów przeznaczonych do pielęgnacji uszu psa, te dobrej jakości oferuje firma Vibrac.

Cockapoo – charakter

Nigdy nie wiadomo, jaki charakter będą miały psy będące hybrydami, tak samo jest w przypadku cockapoo. Czworonóg ten może być inteligentny i aktywny, jak pudel oraz czuły i przyjazny, jak cocker spaniel. Opowiemy nieco więcej na temat charakteru tej rasy.

Podejście do opiekuna i jego rodziny

Pies cockapoo jest czuły i łagodny w stosunku do ludzi z najbliższego otoczenia. Przywiązuje się mocno do opiekuna, a także wszystkich członków jego rodziny. To również dobry przyjaciel dzieci, oczywiście pod warunkiem, iż pociechy potrafią delikatnie obchodzić się ze zwierzęciem. A jak znosi towarzystwo obcych?

Podejście do obcych ludzi i zwierząt

Cockapoo nie ma problemu z akceptacją obcych ludzi. Będzie dobrze czuł się również w towarzystwie innych psów, może choćby zaprzyjaźnić się z kotami, oczywiście pod warunkiem, iż zadbamy o jego socjalizację.

Samodzielność

Cockapoos lubią spędzać czas w otoczeniu najbliższych, to psy, które ciężko znoszą samotność. Zostawianie go samego w domu na długo nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej zapewnić mu stały kontakt z osobą z rodziny. W przeciwnym razie będzie cierpiał na lęk separacyjny, może wtedy głośno ujadać i niszczyć przedmioty znajdujące się w domu.

Ulubione formy aktywności

Pomimo iż cockapoo wygląda, jak pluszowa maskotka, nie jest to typowo kanapowy pies. Lubi ruch i spacery na świeżym powietrzu, chętnie będzie brał udział w zabawach proponowanych przez opiekuna. Aportowanie przy pomocy frisbee to aktywność, która z całą pewnością przypadnie mu do gustu.

Cockapoo – wychowanie

Pies cockapoo jest bardzo radosny i chętny do współpracy z człowiekiem. Aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, trzeba pamiętać o kilku prostych regułach. Podpowiadamy, co zrobić, by uczynić swojego czworonoga szczęśliwym.

Własny kąt dla psa

Ten mały włochaty czworonóg potrzebuje ciepłego, wygodnego kąta, w którym będzie czuł się dobrze. Nieważne, czy mieszkamy w bloku, czy w domu – każdy potrzebuje odrobinę prywatnej przestrzeni, w tym także pies. Zwierzęciu będzie lepiej żyło się w miejscu, gdzie znajduje się jego legowisko. W trosce o jego wygodę warto zainwestować w takie, które dostosowane jest do rozmiarów czworonoga. Najlepiej umieścić je w centralnym punkcie domu, w ten sposób cockapoo poczuje się integralną częścią rodziny. Cockapoo uważane są za psy, które nie gubią sierści, więc czyszczenie jego legowiska nie powinno przysparzać większych problemów. Mimo wszystko lista potrzebnych akcesoriów na tym się nie kończy, co jeszcze warto kupić pupilowi?

Akcesoria dla psa

Bezpieczeństwo podczas spacerów to podstawa, dlatego w trosce o dobro cockapoo warto zainwestować w smycz i obrożę dobrej jakości. Przy wyborze tych najlepszych musimy pamiętać, iż najważniejszy jest komfort naszego psiego przyjaciela. Żaden czworonóg nie chciałby spędzać długich wędrówek w niewygodnej obroży. Dodatkowo warto zainwestować w zabawki dla psa – są one niezbędne w życiu każdego aktywnego czworonoga. To dobry sposób na zabicie nudy i urozmaicenie codziennych spacerów. Jednak akcesoria to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać jeszcze?

Mieszkanie dla cockapoo

Cockapoo dog nie jest specjalnie wymagający, jeżeli chodzi o warunki mieszkaniowe. Ze względu na niewielkie rozmiary będzie dobrze mu się żyło w bloku i w domu jednorodzinnym. o ile zdecydujemy, by ten czworonóg zagościł w naszym mieszkaniu w bloku, powinniśmy zapewnić mu codzienną dawkę spacerów. Co zrobić w przypadku, gdy musimy zostawić swojego pupila samego w domu?

Cockapoo a lęk separacyjny

W życiu na pewno zdarzą się momenty, w których będziemy musieli zostawić cockapoo samego w domu. Psy te źle znoszą samotność i są bardzo wrażliwe, więc kiedy zostawimy je na dłuższy czas bez opieki, mogą stać się nadmiernie szczekliwe, a także destrukcyjne – będą gryźć meble. Właśnie dlatego warto odpowiednio je przygotować do naszej nieobecności. Najlepiej robić to stopniowo, małymi krokami – możemy wyjść za drzwi bez wcześniejszego uprzedzania psa, na pewno wtedy zacznie szczekać, wtedy powinniśmy odczekać kilka minut i poczekać, aż się uspokoi i wtedy wrócić, a także spokojnie powitać psa. Cały proces powinniśmy codziennie powtarzać i stopniowo wydłużać czas naszej nieobecności.

Cockapoo – szkolenie

Cockapoo to psy, które bardzo dobrze się szkoli, są posłuszne i chętne na wykonywanie komend. Oczywiście, tak samo jak wszystkie inne czworonogi, potrzebują odpowiedniego treningu. Podpowiemy, co zrobić, by szkolenie przyniosło oczekiwane efekty.

Nauka posłuszeństwa

Posłuszeństwo to podstawa szkolenia każdego psa. Pomaga nie tylko przy wykonywaniu sztuczek, ale także przydaje się w codziennych sytuacjach, np. w przywoływaniu cockapoo. Treningi posłuszeństwa najlepiej rozpocząć jak najwcześniej – szczeniaki cockapoo mają większe predyspozycje do tego, aby szybciej nauczyć się danych zachowań, niż dorosłe osobniki. Aby treningi były efektywne, bardzo ważna jest konsekwencja i cierpliwość.

Czasem, aby pies zaczął wykonywać polecenie, trzeba je do znudzenia powtarzać i nie odpuszczać. Nerwy to normalna rzecz, ponieważ zwierzę może nie chcieć wykonać danej komendy od razu, jednak krzykiem nie osiągniemy zbyt wiele. Powtarzanie komend poza treningiem również jest dobrym pomysłem, ponieważ czworonóg będzie miał okazję je utrwalić. Dobrą metodą szkoleniową jest stosowanie pochwał słownych oraz przysmaków, jak wdrożyć je do diety cockapoo?

Jak stosować smaczki w szkoleniu?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by smakołyki dawkować rozsądnie, dzienna porcja nie powinna przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego. W przypadku cockapoo smaczki powinny być dostosowane do rozmiarów ich niewielkich pyszczków. Bardzo ważne jest też urozmaicenie – o ile będziemy podawać zwierzęciu tylko jeden rodzaj, gwałtownie może się znudzić, więc warto używać różnych smaków.

Proponowane formy aktywności

Cockapoo jest aktywny, wykonywanie poleceń także nie stanowi dla niego problemu. Dlatego dobrze odnajdzie się w psich sportach, takich jak:

  • agility oraz paragility – to dyscyplina sportowa polegająca na tym, iż pies pokonuje specjalnie wyznaczony tor przeszkód, kierowany komendami swojego opiekuna. Paragilty to odmiana tego sportu, w której mogą brać w niej udział osoby niepełnosprawne.
  • dog frisbee – ta dyscyplina opiera się na niczym innym, jak na łapaniu przez psa dysku, który rzuca jego opiekun. Do tego spotu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, jaki?

Akcesoria sportowe

Treningi do dog frisbee nie mogą się odbyć bez użycia odpowiedniego sprzętu. Podstawowym akcesorium w tej dyscyplinie sportowej jest oczywiście frisbee. Warto wybrać takie, które rozmiarem pasuje do wieku psa. Dla szczeniaków cockapoo lepsze będzie mniejsze, analogicznie dla starszych psów – większe. Na rynku istnieją także dyski o różnym poziomie twardości, dzięki temu można dobrać taką, która będzie najlepiej odpowiadać pupilowi.

Cockapoo – hodowla

W internecie możemy natknąć się na ogłoszenia o treści “cockapoo na sprzedaż”, trzeba być czujnym i nie skusić się niską ceną. Psy nabyte z niepewnych źródeł mogą być obciążone chorobami genetycznymi i przejawiać problemy behawioralne. Podpowiemy, gdzie szukać hodowli cockapoo, by nie dać się oszukać.

Cockapoo – gdzie kupić?

Hodowla cockapoo w Polsce nie cieszy się dużą popularnością, poza tym jak już wiadomo, psy te są hybrydą, która nie jest oficjalnie uznana przez FCI, ani inne organizacje kynologiczne. W związku z tym ciężko znaleźć dobrego hodowcę i sprawdzić, czy czworonogi faktycznie są zdrowe. W naszym kraju istnieje Związek Hodowców Hybryd, który zrzesza osoby zajmujące się ich hodowlą. Psów tych można szukać także poprzez różne portale ogłoszeniowe i grupy na facebooku, które łączą miłośników tych uroczych psów designerskich. Kiedy już znajdziemy hodowlę, która w naszym mniemaniu jest dobra, na co musimy zwracać uwagę?

“Cockapoo na sprzedaż”, czyli po czym poznać, iż pies nie jest z pseudohodowli?

Ciężko zweryfikować, czy cockapoo pies nie stał się ofiarą eksperymentu pseudohodowli. Nigdy nie mamy całkowitej pewności, iż cechy charakteru tych czworonogów będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. Najlepiej osobiście odwiedzić hodowlę, obejrzeć cockapoo puppies i zadecydować, czy warto kupować psa właśnie od tego hodowcy. o ile szczeniak jest radosny, chętny do zabawy, łagodny i ma zapewnione dobre warunki, możemy zdecydować się na jego nabycie.

Cockapoo – zdrowie

Cockapoo na ogół są zdrowe, mogą dożyć choćby 15 lat. Jednak podobnie, jak w przypadku innych psów designerskich, mogą zapadać na niektóre choroby, o których chętnie opowiemy.

Choroby typowe dla rasy

  • choroby oczu, np. zaćma – o ile nasz pies ma problemy z widzeniem, a jego oczy są koloru mlecznego, możemy podejrzewać, iż cierpi właśnie na tę chorobę. Mogą być różne przyczyny jej występowania, wyróżnia się jej cztery rodzaje: wrodzona, nabyta, starcza i cukrzycowa. Choroba ta postępuje stopniowo i może prowadzić choćby do ślepoty, dlaczego nie należy jej bagatelizować. Aby tego uniknąć należy zabierać cockapoo na wizyty kontrolne u psiego okulisty.
  • infekcje uszu – typowymi objawami infekcji uszu jest swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk w okolicy małżowiny usznej, pies za wszelką cenę będzie chciał się podrapać po uchu, ocierając je o różne przedmioty. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie uszu sprawdzonymi preparatami, my polecamy te, która wyprodukowała marka Vetoquinol.
  • alergie skórne – u cockapoo cierpiącego na tę chorobę może wystąpić świąd, krosty, jego sierść zaczyna miejscowo wypadać, pojawia się też katar i biegunka. Istotne jest ustalenie przyczyny występowania w celu wyeliminowania adekwatnego alergenu. W tym celu warto udać się do lekarza weterynarii, który zleci szereg badań i wdroży adekwatne leczenie.

Choroby typowe dla ras małych

  • zwichnięcie rzepki – objawy, które mogą zaniepokoić są między innymi takie, że: pies może mieć problemy z chodzeniem, kuleje lub trzyma jedną nogę uniesioną w górze. jeżeli zauważy się podobne symptomy u swojego pupila, należy udać się do lekarza weterynarii, który zleci badanie RTG, konieczna może okazać się operacja.

Cockapoo – żywienie

Cockapoo to zwierzęta, które chętnie jedzą wszystko, co poda im opiekun. Musimy pamiętać, iż zbilansowana dieta to podstawa zdrowia tego małego kędzierzawego pieska. Podpowiemy, co zrobić, by dobrze odżywiać czworonoga tej rasy.

Dostępne sposoby żywienia

Cockapoo możemy podawać karmy komercyjne dobrej jakości. U tego czworonoga czasem występują alergie pokarmowe, dlatego warto zdecydować się na podawanie mu karmy bezzbożowej. Wdrażanie diety BARF to również dobry pomysł, jednak wcześniej należy skonsultować się z psim dietetykiem. Wybór jednej z dwóch opcji zależy od osobistych preferencji, co należy jeszcze wiedzieć o żywieniu tych zwierząt?

Wymogi żywieniowe na różnych etapach życia

Cockapoo to pies z dużym apetytem, w związku z tym może mieć tendencję do tycia. Porcje dorosłych osobników należy podzielić na dwie i nie pozwalać mu podjadać między posiłkami. Cockapoo puppies mają większe zapotrzebowanie energetyczne, dlatego ich dieta powinna być bogata w tłuszcze oraz minerały, które pozytywnie wpływają na rozwój kości. Delikatne żołądki szczeniąt wymagają także podawania im posiłków lekkostrawnych, dlatego dobra będzie dla nich karma z dodatkiem drobiu, najlepiej indyka. Dorosłe psy w swojej diecie potrzebują dużej ilości białka, które znajdziemy np. w wołowinie. Cockapoo to małe psy, jak wygląda żywienie takich ras?

Żywienie ras małych

Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na wielkość kawałków obecnych w karmie. Warto dobierać takie, które dopasowane są rozmiarem do małych pyszczków cockapoo. Karmy z drobną granulacją znacznie ułatwią spożywanie. W przypadku ras małych szczególnie należy zwracać uwagę na to, by ich nie przekarmiać i ilość serwowanych posiłków trzeba uzależnić od poziomu aktywności psa.

Cockapoo – cena i koszty utrzymania

Cena za cockapoo wcale nie jest mała, wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje cockapoo? Postaramy się przybliżyć krótko koszty i najważniejsze wydatki, które należy przeznaczyć na tego czworonoga.

Cockapoo – cena w hodowli

Jeśli chcemy nabyć cockapoo, musimy liczyć się z niemałymi wydatkami. Hodowle, które zajmują się parowaniem tej hybrydy, życzą sobie mniej więcej od 3000 tysięcy złotych w górę. o ile chcemy sprowadzić psa z zagranicy, wydamy ponad 5000 tysięcy złotych wzwyż.

Koszty miesięczne

Na karmę dla cockapoo w ciągu miesiąca będziemy musieli wydać ok. 150-200 złotych. Do kosztów miesięcznych możemy zaliczyć także worki na nieczystości (ok. 10 złotych jednorazowo), które gwałtownie się zużywają oraz smakołyki (ok. 10-15 zł za paczkę) i suplementy (ok. od 30 do 100 zł) dla psa, których zakup oczywiście nie jest obligatoryjny.

Koszty roczne

Oprócz artykułów, które gwałtownie się zużywają, do rocznych wydatków możemy wliczyć także usługi dodatkowe, takie jak: wizyty w salonie groomerskim (ok.150 zł), nauka w psiej szkole (ok. od 600 do 1000 zł za cały kurs), a także ubezpieczenie (ok. 100 zł za rok). Roczny koszt wizyt u weterynarza (wliczając w to wizyty kontrolne, szczepienia, odrobaczanie) może wynosić ok. 1000 zł.

Koszty dwuletnie

Do kosztów dwuletnich włączyć takie produkty, które trzeba wymieniać raz na jakiś czas, a są to: smycze, obroże, miski, zabawki, legowiska, szczotki, szampony. Suma tych wydatków może wynosić ok. 400-500 złotych.

Podsumowanie

Cockapoo to jedna z wielu ras designerskich, przez niektórych uznawane są za psy dobre dla alergika. Opowiedzieliśmy o najważniejszych cechach charakteru tych czworonogów, udzieliśmy także wskazówek odnośnie tego, co kupić i co zrobić, by czuły się dobrze w naszym domu. Powszechnie uważa się, iż to psy źle znoszące samotność. Przybliżyliśmy nieco temat szkolenia tego zwierzęcia oraz powiedzieliśmy, jak radzić sobie z jego lękiem separacyjnym.

Niełatwo nabyć psa, jakim jest cockapoo, hodowla polska oferuje szczeniaki tej rasy – podpowiedzieliśmy, co zrobić, by nie paść ofiarą pseudohodowców. Dodatkowo warto wiedzieć, iż cockapoo to psy z kręconymi włosami, opisaliśmy, jak należy o nie dbać. Udzieliliśmy także porad odnośnie prawidłowego żywienia i zdrowia tych zwierząt.

Idź do oryginalnego materiału