Magnolie cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na efektowne kwiaty, ale także stosunkowo niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Wbrew pozorom dobrze znoszą polski klimat - pod warunkiem iż wybierzemy odpowiedni gatunek i zadbamy o adekwatne stanowisko. Niestety czasem mimo starań, drzewo czy krzew nie zakwita. Warto wtedy poszukać źródła problemu i sprawdzić, co mogło pójść nie tak. Przyczyn takiego stanu może być kilka - od błędów pielęgnacyjnych po niekorzystne warunki pogodowe. Dobra wiadomość jest taka, iż większość z nich można łatwo wyeliminować, jeżeli tylko wiemy, na co zwrócić uwagę.
REKLAMA
Zobacz wideo Roślina Pilea (pieniążek) - jak o nią dbać, by cieszyła oko?
Magnolia: drzewo czy krzew? Najpiękniejsze odmiany do ogrodu - jest z czego wybierać
Magnolie zachwycają już na początku wiosny. Ich kwiaty często pojawiają się jeszcze zanim roślina rozwinie liście. Do polskich ogrodów najlepiej nadają się gatunki odporne na mróz - takie jak magnolia pośrednia (magnolia soulangeana), magnolia gwiaździsta (magnolia stellata) czy magnolia siebolda. Wśród nich znajdziemy liczne odmiany ozdobne, różniące się kolorem i kształtem kwiatów, a także pokrojem. Popularna "Alexandrina" ma jasnoróżowe kwiaty i dorasta do około pięciu metrów wysokości, "Lennei" zachwyca intensywnie różowymi płatkami i bardziej kompaktowym wzrostem, a "Alba Superba" wyróżnia się eleganckimi białymi kwiatostanami. Magnolia gwiaździsta oferuje z kolei odmiany takie jak "Royal Star" czy "Rosea", optymalne do niewielkich ogródków. Dla posiadaczy większych działek idealną propozycją będzie magnolia japońska (magnolia kobus) - rozłożyste drzewo osiągające choćby 10 metrów wysokości.
Magnolia japońska - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/pyansetia2008
Czego nie lubi magnolia? Przede wszystkim uniwersalnych nawozów i wapniowania gleby
Wielu ogrodników zadaje sobie wiosną pytanie: dlaczego moja magnolia nie zakwitła? Jedną z najczęstszych przyczyn jest uszkodzenie pąków - szczególnie u odmian, które rozwijają kwiaty bardzo wcześnie. Aby zmniejszyć ryzyko ich przemarznięcia, warto wybierać gatunki kwitnące później i sadzić je w miejscach ciepłych, dobrze nasłonecznionych i osłoniętych przed podmuchami wiatru. Poza tym należy pamiętać, iż młode rośliny są bardzo wrażliwe na mróz, dlatego powinniśmy je zabezpieczać na zimę włókniną lub matami. Innym powodem może być nieprawidłowe nawożenie - magnolie potrzebują kwaśnego podłoża (pH 5-6), więc nie znoszą uniwersalnych nawozów i wapnowania gleby w pobliżu. Problemy z kwitnieniem mogą wynikać też z suszy i niedostatecznego podlewania w czasie, gdy powstają pąki (jesienią), a także niewłaściwego cięcia, czy po prostu z młodego wieku rośliny.
Magnolia Alba Superba - zdjęcie ilustracyjne Fot. istockphoto.com/mrloz
Jak gwałtownie rośnie magnolia? Błyskawiczne efekty - odmiany rozmnażane wegetatywnie
Aby magnolia chętnie zakwitała każdej wiosny, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki już od momentu sadzenia. Drzewo lub krzew najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru, na żyznej, lekko kwaśnej i przepuszczalnej glebie. Nie toleruje przeciągów ani przesuszania. Regularne podlewanie - szczególnie jesienią, kiedy zawiązują się pąki na kolejny sezon - jest kluczowe. Musimy zwrócić też uwagę na nawożenie. Magnolie mają dość wysokie wymagania pokarmowe, dlatego warto zasilać je od wczesnej wiosny do połowy lipca, używając nawozów wieloskładnikowych o spowolnionym działaniu lub dobrze rozłożonego kompostu. Świetnie sprawdzi się także torf wysoki. Trzeba również uważać, by nie wapnować trawnika w pobliżu rośliny - podniesienie pH gleby może całkowicie zahamować kwitnienie.
Zobacz też: Wygląda przepięknie i pachnie cynamonem. Roślina "anty-komar" jest lepsza niż róże
Warto pamiętać, iż magnolie mają płytki i delikatny system korzeniowy, dlatego źle znoszą przesadzanie. jeżeli marzymy o kwiatach już w pierwszym lub drugim roku, warto sięgnąć po drzewa lub krzewy rozmnażane wegetatywnie - na przykład przez szczepienie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.