Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, powstaje więc dylemat – co tym razem włożyć do koszyczka świątecznego? To co zawsze, czy może jednak postawić na coś nowego? Czy aby na pewno wkładam to, co powinno się w nim znaleźć…? Pomagamy rozwiać wątpliwości!
Tradycyjne produkty – co powinno być w koszyczku wielkanocnym?
Koszyczek wielkanocny to jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji okołoświątecznych – osoby wierzące udają się do kościoła, by poświęcić pokarmy zgromadzone w koszyku.
Absolutnie obowiązkowe są więc jajka będące nieodłącznym symbolem Wielkanocy – ich metaforyczne znaczenie to narodziny nowego życia, nie mogą obejść się bez dodatku chleba. Ten drugi jest z kolei metaforą pożywienia – dla ciała i ducha.
Warto umieścić także sól, która symbolizuje oczyszczenie i ochronę przed złem, chrzan – na pamiątkę cierpienia Jezusa, a także baranka wykonanego z masła, cukru lub czekolady, który odnosi się do zmartwychwstania Chrystusa.
Możesz włożyć do koszyczka także wędlinę, będącą symbolem dobrobytu, o który prosi się podczas modlitw przy święceniu pokarmów.
Nowoczesne akcenty – nie tylko dla najmłodszych
Współcześnie jednak odchodzi się od tradycji poprzez dodanie ciekawych akcentów, które mogą zachwycić najmłodszych – choć nie tylko.
Włóż więc do koszyczka czekoladowe jajka, które w poranek wielkanocny rozdasz razem z klasyczną święconką. Mogą być to także małe baranki albo inne słodycze, szczególnie lubiane przez dzieci.
Niektórzy święcą też małe roślinki, np. słynny już bukszpan, choć może to być dowolny wybrany przez ciebie kwiatek. Takie rośliny możecie później całą rodziną wkopać w ogródku albo umieścić w doniczce – niech rosną jako symbol wspólnie spędzonych, rodzinnych świąt.
Wielkanocny koszyczek, szczególnie większy, możesz także wyposażyć w ozdoby, np. drewniane zajączki czy kurczaczki, którymi później obdarujesz poszczególnych członków rodziny. Będzie to interesująca forma prezentu, który dodatkowo symbolizuje całą ideę Wielkanocy.
Jak wybrać i przystroić koszyczek wielkanocny?
Wybór koszyczka powinien być podyktowany przede wszystkim tym, jak dużo rzeczy zechcesz poświęcić – sprawdź, czy ilość święconki przypadająca na twoich bliskich zmieści się w koszyczku. Z reguły wybierane są tradycyjne, wiklinowe, ale spotkać już można koszyczki materiałowe, metalowe czy wykonane na szydełku.
Ozdób koszyczek dzięki gałązek bukszpanu lub innych wiosennych roślin, uzupełnij całość klasycznymi dodatkami – sprawdzą się serwetki, wstążki, chustki i inne tkaniny.
Do tego sztuczna trawa albo mech i ozdoby, szczególnie pisanki, będące kolejnym charakterystycznym symbolem, bez którego nie obejdzie się żadna Wielkanoc. o ile koszyczki święcą dzieci, możesz zrobić im niespodziankę poprzez spersonalizowanie koszyczków ich imionami – wystarczy umieścić je na karteczkach przyczepionych na zewnątrz.
Pamiętaj, iż tradycja jest ważna, ale ostatecznie to od ciebie zależy, co uznasz za swój własny wielkanocny rytuał. Wesołych świąt!