Co to jest trejaż ogrodowy? Czym różni się od pergoli?

3 dni temu

Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń w ogrodzie sprawia, iż wypoczynek pozostało przyjemniejszy. Bliskość natury i świeże powietrze pozwalają lepiej się zregenerować po tygodniu pełnym wyzwań. Właśnie dlatego coraz więcej osób zwraca szczególną uwagę na odpowiednią aranżację ogrodu.

Elementy małej architektury ogrodowej, to prosty i skuteczny sposób na to, by wydobyć z przestrzeni prawdziwą głębię, a odpowiednio wykonane pergole tarasowe i trejaże zapewniają upragniony cień, który sprawdzi się szczególnie latem.

Czym dokładnie jest trejaż ogrodowy? Czym różni się od pergoli i dlaczego warto zdecydować się na jego montaż w ogrodzie? Poznaj podstawowe różnice pomiędzy tymi elementami małej architektury ogrodowej i dobierz ten, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Trejaż ogrodowy – co to jest?

Najprościej trejaż ogrodowy można opisać jako element małej architektury. Często mylony z pergolami i ozdobnymi kratownicami, pełni (podobnie jak one) funkcję podpory dla roślin pnących. Odpowiednio zamontowany trejaż ogrodowy pozwala stworzyć zapierające dech w piersiach kompozycje roślinne.

Zwykle trejaż ogrodowy wzniesiony jest z jednego szeregu słupków, które są połączone ze sobą poziomą belką, zamontowaną na szczycie instalacji. Konstrukcja trejażu nie jest wyposażona w dodatkowe zadaszenie, dlatego zwykle pełni funkcję ozdobną. Dodatkowo, odpowiednio ustawiony trejaż ogrodowy pozwoli skutecznie oddzielić przestrzeń wypoczynkową ogrodu od tej rekreacyjnej, a także osłonić ogród przed sąsiadami.

[[kategoria:1848:6]]

Trejaż czy pergola ogrodowa?

Trejaż i pergola różnią się przede wszystkim konstrukcją. W odróżnieniu do trejażu, pergola składa się z dwóch rzędów słupków, które zwieńczone są zadaszeniem, w formie prostych belek lub kratownicy, to ważna cecha, pozwalająca odróżnić pergolę od altan i pawilonów. Dla zapewnienia lepszego podparcia dla roślin pnących, kratownice mogą być zamontowane również do boków pergoli.

Niewielkie pergole zwykle stanowią wyłącznie element dekoracyjny. Prześwitujący dach, choćby gęsto obsadzony roślinnością, nie zapewnia zabezpieczenia przed deszczem i pozostałymi opadami atmosferycznymi.

Zarówno trejaż, jak i pergola należą do małej architektury ogrodowej. Tuż obok nich można postawić estetyczną ławeczkę, tworząc w ten sposób idealną przestrzeń do wypoczynku.

Trejaże i pergole ogrodowe – rodzaje

Zarówno trejaże, jak i pergole mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej do ich budowy wykorzystuje się drewno lub metal. Z uwagi na wysoką estetykę i znacznie niższą cenę, większość ogrodników zwykle decyduje się na tradycyjne konstrukcje z drewna, jednak coraz częściej spotkać można nowoczesne rozwiązania, w których podpory wykonane są z solidnych metalowych słupków.

Jednak poza materiałem, z jakiego wykonane są trejaże i pergole, różnice pojawiają się również w samej konstrukcji. W przypadku trejaży ogrodowych, wyróżnić możemy takie rodzaje, jak:

  • Trejaż drewniany klasyczny – to najbardziej podstawowa wersja trejażu ogrodowego. Zwykle składa się z trzech pionowych słupów lub kolumn, które u góry połączone są łukowatymi belkami. Tego typu trejaże szczególnie dobrze komponują się w ogrodach w stylu angielskim.
  • Trejaż rzymski – inspirowany architekturą starożytnego Rzymu trejaż wykonany jest z dbałością o choćby najmniejsze szczegóły. Podpory wykonane są z bogato zdobionych kolumn z rzeźbionymi kapitelami.
  • Trejaż japoński – w swojej budowie trejaże japońskie wykorzystują charakterystyczne elementy architektury japońskiej. Dla pełnego oddania charakteru Japonii trejaże te wykonane są z naturalnych materiałów, a drewniane belki i słupy u szczytu zwieńczone są łukowatymi częściami dachowymi. Delikatny i minimalistyczny charakter tego modelu szczególnie dobrze zaprezentuje się w ogrodach inspirowanych Japonią.
  • Trejaż gotycki – posiada liczne łuki i ostrołuki, przywodzące na myśl potężne budowle gotyckie. Liczne zdobienia rzeźbiarskie dodatkowo podkreślają jego ostry, a przy tym wyjątkowo efektowny wygląd. Postawiony w ogrodzie roztacza wokół siebie magiczną aurę, stanowiąc doskonały element dekoracyjny.
  • Trejaż rustykalny – bazuje przede wszystkim na naturalnych materiałach. W zależności od preferencji, może być wykonany z drewna, kamieni, a choćby gałęzi. Doskonale sprawdzi się w ogrodach romantycznych i wiejskich.
  • Trejaż nowoczesny – to propozycja dla osób ceniących sobie minimalizm. Konstrukcja bazuje na wykorzystaniu prostych linii i wyróżniających się wysoką trwałością materiałów takich jak beton czy metal. Zdobienia w trejażach nowoczesnych są minimalne, ustępując miejsca roślinności. To model dedykowany do ogrodów nowoczesnych inspirowanych zielenią miejską.

Pergole, podobnie jak trejaże, również mogą być wykonane z różnych materiałów. Jako element małej architektury ogrodowej najczęściej wybierane są pergole drewniane. Jednak w nowoczesnych przestrzeniach często wypierane są przez pergole murowane i metalowe.

W przydomowych ogrodach największą popularnością cieszą się pergole tarasowe – połączone bezpośrednio z elewacją budynku stanowią prawdziwe zwieńczenie tarasu. Obsadzone liczną roślinnością zapewniają przyjemny cień, jednak nie chronią przed opadami deszczu. Dodatkowo, w zależności od typu konstrukcji, pergole możemy podzielić na:

  • proste i łukowate – które u szczytu połączone są prostymi ryglami albo delikatnymi łukami,
  • o rozbudowanej konstrukcji – wzbogacone ławeczkami, donicami, podestami oraz innymi zdobieniami, które poza kwestiami estetycznymi, zwiększają również funkcjonalność pergoli,
  • wolnostojące – w przeciwieństwie do tych przylegających do budynku, stanowią wolnostojącą konstrukcję, która sprawdzi się w szczególności jako element dekoracyjny ogrodu.

Zastosowanie trejaży ogrodowych

Z uwagi na brak zastosowanego zadaszenia, trejaże służą głównie jako element dekoracyjny. Jednak poza kwestiami estetycznymi, mogą pełnić również szereg innych funkcji. Wśród tych szczególnie wartych uwagi, wymienić można takie zastosowanie jak:

  • Oddzielenie stref w ogrodzie – ustawione we właściwym miejscu pergole i trejaże pozwalają na swobodne wydzielenie stref. Szczególnie często wykorzystywane są do oddzielenia części gospodarczej, stanowiąc estetyczną przesłonę dla kompostowników i pojemników na śmieci. Dodatkowo, mogą być stosowane jako element dekoracyjny, oddzielający strefę wypoczynkową od części uprawnej i rekreacyjnej.
  • Ochrona przed nadmiernym słońcem – mimo braku zadaszenia, trejaże mogą wprowadzić cień do Twojego ogrodu. Wraz z upływem czasu, gdy roślinność szczelnie porośnie konstrukcję, trejaż będzie rzucał cień, w którym można odetchnąć podczas intensywnych upałów. Wówczas pod trejażem warto ustawić ławeczkę, tworząc w ten sposób miejsce przeznaczone do wypoczynku.
  • Podpora dla pnączy – rośliny pnące wymagają odpowiedniego podparcia. Trejaże ogrodowe zapewniają roślinom pnącym wsparcie, umożliwiające wzrost w pionie. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zwiększenie różnorodności, a przy tym sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie i na tarasie.
  • Wsparcie upraw – niektóre rośliny uprawne, dla utrzymania odpowiedniego tempa wzrostu, a także późniejszego kwitnienia, wymagają odpowiedniej podpory. Trejaże ogrodowe sprawdzą się nie tylko jako element dekoracyjny, ale również umożliwią wzrost w pionie roślinom uprawnym.

Jak wykonać trejaż ogrodowy?

Prosta budowa pergoli i trejaży sprawia, iż coraz więcej osób decyduje się na jej samodzielne wykonanie. Do budowy trejażu wystarczą podstawowe umiejętności i choćby najprostsze narzędzia.

W pierwszym kroku należy zadbać o wybór odpowiedniego materiału.

Typy roślin pnących dedykowanych do trejaży

Trejaż ogrodowy to prosta, pionowa konstrukcja. Dlatego do wydobycia pełni jej estetyki najlepszym wyborem będą rośliny pnące. Pnącza wraz ze wzrostem, szczelnie porosną konstrukcję, stwarzając wrażenie niesamowicie estetycznej, zielonej ściany. Co więcej, system pnączy nie zamaskuje konstrukcji trejażu, a jedynie podkreśli jej estetykę, dodając jej niesamowitego uroku.

Wobec tego, czym obsadzić trejaż? Poniżej przedstawiamy propozycje roślin pnących, które doskonale sprawdzą się w uprawie w polskim klimacie:

  • Bluszcz – to wyjątkowo urokliwa i prosta w uprawie roślina pnąca, która zachowuje swój estetyczny wygląd przez cały rok. Różnorodne odmiany bluszczu sprawiają, iż ten można bez trudu dopasować do ogólnej aranżacji ogrodu.
  • Klematis – roślina kwitnąca, która wraz z nadejściem lata zachwyca kolorowymi kwiatami. Dodatkowo, jest wyjątkowo prosta w uprawie, dzięki czemu sprawdzi się choćby u początkujących ogrodników.
  • Powojnik – kolejna roślina kwitnąca dedykowana do uprawy na trejażach. Zachwyca wielobarwnymi kwiatami, które w zależności od odmiany, pojawiają się już wiosną lub latem. Co szczególnie warte podkreślenia, duże kwiaty niektórych odmian powojników wydzielają intensywny zapach, który roztacza się po całym ogrodzie, wprowadzając niesamowitą aurę.
  • Winorośl – są roślinami pnącymi najczęściej stosowanymi do obsadzania pergoli i trejaży. Ich prosta uprawa sprawia, iż mogą być wybierane choćby przez amatorów, odwdzięczając się intensywnym kwitnieniem i bogatym owocowaniem. Warto przy tym pamiętać, iż niektóre winorośle wymagają dodatkowego zabezpieczenia w okresie zimowym.
  • Wisteria – wybierając pnącza kwitnące, nie można pominąć tego gatunku. Wisteria wraz z nadejściem wiosny (lub wczesnego lata) kwitnie, zachwycając fioletowymi kwiatami. Warto jednak pamiętać, iż dla pobudzenia wzrostu i kwitnienia, wymaga zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia i adekwatnej pielęgnacji.

Warto przy tym pamiętać, iż rośliny porastające trejaż powinny być dopasowane do ogólnego charakteru ogrodu, tworząc spójną kompozycję. Dobierając roślinność, patrz na ogród jako całość, a wówczas uzyskane efekty będą na pewno spektakularne.

Co będzie lepsze trejaż czy pergola ogrodowa?

Idź do oryginalnego materiału