Co sadzić obok selera

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Seler obok czego sadzić


Seler to niezwykle cenione w naszych ogrodach i kuchni warzywo. Uprawiany w warzywniaku, daje obfite plony. Jest on rośliną, która toleruje w swoim otoczeniu wiele różnych warzyw, jednak istnieją również sąsiedzi, których lepiej unikać w jego uprawie. Seler obok czego sadzić? Jedną z idealnym par w uprawie jest seler i por, które mają podobne potrzeby pokarmowe, w tym przede wszystkim cenią podłoża zasilone w dużą ilość potasu. Genialnym połączeniem jest również seler z warzywami kapustowatymi, które oferują sobie wzajemne wsparcie na wielu płaszczyznach. Jakie jest dobre i złe sąsiedztwo dla selera?

Co to jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna warzyw polega na tym, by na jednej grządce siać lub sadzić warzywa, które mają na siebie pozytywny wpływ. Na przykład chronią się przed chorobami albo atakami szkodników. Warto sadząc warzywa wziąć również pod uwagę i zastosować płodozmian warzyw a także przyswoić czym jest allelopatia roślin.

Płodozmian warzyw

Seler obok czego sadzić lub nie – dobre i złe sąsiedztwo

Seler to specyficzne warzywo, które zarówno w odmianach korzeniowych, jak i naciowych obfituje w olejek eteryczny, będący źródłem jego intensywnego, charakterystycznego zapachu. Uprawiany w warzywniaku już z dala urzeka on swoim aromatem, szczególnie w słoneczne dni i na lekki wietrze roznosi swój wyjątkowy, świeży zapach. Zawarte w olejku związki znane jako fitocydy, wpływają nie tylko na nasze doznania zapachowe, ale i całe otoczenie – reagują na nie rośliny i zwierzęta. Uprawa selera powoduje, iż możliwe staje się skuteczne odstraszanie licznych szkodników, w tym tych atakujących warzywa kapustne – bielinka kapustnika i piętnówkę kapustnicę. Obecność selera na grządkach wzbogaca również smak warzyw z nim sąsiadujących jak różne odmiany kapusty czy kalafiory.

Uprawa współrzędna selera – seler obok czego sadzić, źródło: depositphotos.com

Szczególnie udaną parą w uprawie jest połączenie selera i porów, które jak wspomniano mają podobne potrzeby pokarmowe. Dodatkowo nie działają one na siebie negatywnie, przez co mogą wspaniale współgrać. Innym świetnym kompanem dla selerów jest również czosnek, który dzięki swoim olejkom eterycznym, słynie w uprawach z walorów przeciwdziałających pojawianiu się chorób grzybowych. Doskonałym rozwiązaniem uprawnym na grządkach z selerami będzie również rumianek, który luźno rozproszony pomiędzy warzywami wzmocni ich odporność.

Bardzo dobrym sąsiedztwem selera będą również warzywa takie jak brokuły, buraki, cebule, fasole karłowe, groch, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusty, w tym brukselka, kapusta głowiasta biała, kapusta głowiasta czerwona, kapusta pekińska czy kapusta włoska. Do dobrych sąsiadów należą również ogórki, pomidory oraz szpinak.

Uprawa współrzędna selera, źródło: depositphotos.com

Uprawa współrzędna selera – czego nie sadzić obok selera

Selerom nie służy natomiast towarzystwo bobu, marchewki, sałaty oraz ziemniaków. Nie małe znaczenie w uprawie warzyw ma zmianowanie, jednak w przypadku selera, nie zaleca się sadzenia go bezpośrednio po marchwi, pasternaku lub pietruszce.

Uprawa współrzędna selera – seler obok czego sadzić, źródło: depositphotos.com

Towarzystwo dla różnych odmian roślin kapustnych

Poszczególne odmiany selera – naciowy i korzeniowy, mają nieco odmienne preferencje w zakresie dobrego i złego sąsiedztwa innych roślin. Wśród preferowanych i nie zalecanych połączeń na grządkach z selerem wymienić można relacje takie jak:

  • Seler korzeniowy doskonale rozwija się posadzony obok białej, czerwonej i włoskiej kapusty, brukselki, kalarepy, jarmużu, kalafiorów, brokułów, pomidorów, ogórków, cebuli siedmiolatki, pora czy fasoli zwyczajnej. Rośliny kapustowate wspomagają ochronę selera przed plamistością liści, z kolei seler odstrasza od nich szkodniki takie jak bielinek kapustnik i pchełki. Dobroczynnymi ziołami towarzyszącymi uprawie selera jest ogórecznik, rumianek oraz koper. W temacie złego sąsiedztwa, zdecydowanie nie służą uprawie selerów ziemniaki, kukurydza i sałata głowiasta.
  • Seler naciowy to warzywo, które świetnie odnajduje się w towarzystwie fasoli zwyczajnej, cebuli siedmiolatki, brokułów, ogórków, kalarepy, szczypiorku, pora, brukselki, czerwonej kapusty i pomidorów. W przypadku złych sąsiadów, warto unikać łączenia bezpośredniej uprawy selera naciowego przy ziemniakach, pietruszce, kukurydzy i sałacie głowiastej.

Fot. główna: Sint -Katelijne-Waver/flickr.com

Idź do oryginalnego materiału