NIE dla wyburzenia „Pałacyku pod Pszczółką” w Limanowej. Pod taki hasłem ruszyła w sieci akcja związana ze zbiórką podpisów pod petycją, która zdaniem jej wnioskodawców może jeszcze zatrzymać plany związane z wyburzeniem historycznego budynku w Limanowej.
Z inicjatywy lokalnych historyków zrodził się pomysł, aby „Pałacyk pod Pszczółką”, mimo wydanej decyzji o jego zburzeniu – uratować. Po apelem już podpisują się osoby, które nie wyobrażają sobie, aby ten budynek mógł zniknąć z mapy architektonicznej Limanowej.
– W związku z wydaną w zeszłym tygodniu decyzją przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, o pozwoleniu na wyburzenie zabytkowej, wpisanej do wojewódzkiej ewidencji zabytków, kamienicy tak zwanego „Pałacyku pod Pszczółką” przy ul. Matki Boskiej Bolesnej 15 w Limanowej – można przeczytać we wspomnianej petycji.
Inicjatorzy akcji mają nadzieję, iż sprawa nie pozostało przesądzona, a wsparcie lokalnej społeczności, a także osób rozsianych po świecie i związanych z Limanową sprawi, iż budynek ocaleję, a lokalne władze samorządowe wezmą sobie do serca zaangażowanie i chęć ocalenia nie tylko samego budynku, ale też jego historię. Ta nie zawsze była mroczna, zwłaszcza w okresie PRL-u, ale u jego zarania stanowiła o ważnej dla miasta historii.
ZWRACAMY SIĘ Z GORĄCYM APELEM Do Wojewody Małopolskiego Pana dr Krzysztofa Jana Klęczara o zbadanie legalności decyzji administracyjnej wydanej przez Starostę Limanowskiego – pozwolenia na rozbiórkę „Pałacyku pod Pszczółką”.
O odstąpienie od wyżej wymienionej decyzji Starosty Limanowskiego Pana Mieczysława Urygi.
PROSIMY właścicieli nieruchomości w osobach: Pana Bartłomieja Biedy oraz Pana Sławomira Lisa, reprezentujących BiS Holding, o zmianę planów co do przeznaczenia nieruchomości i jej wyburzenia.
Inicjatorzy zachęcający do podpisania petycji argumentują dlaczego warto obiekt przy ul. matko Boskiej Bolesnej w Limanowej warto ocalić i podjąć próbę jego uratowania.
Oprócz walorów architektonicznych, kulturowych, a także historycznych zawracają uwagę na jego symboliczne znaczenie, które ma ogromne znaczenie dla pamięci i następnych pokoleń.
Petycję można podpisać TUTAJ