„Zieleń w Mieście” to temat tegorocznej metropolitalnej edycji Climathonu. W Katowicach uczestnicy będą nieprzerwanie przez dobę pracowali nad propozycjami, jak w trosce o klimat zadbać o zieleń w mieście.
Rywalizacja odbędzie się 13 i 14 listopada w murach Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W zmaganiach weźmie udział 60 uczestników – studentów z uczelni z całego kraju.
Uczestnicy wydarzenia będą rywalizować ze sobą przez 24 godziny. Przy inspiracji ekspertów i współpracy z zaproszonymi mentorami wypracują wspólnie propozycje dla rozwiązań problemów, które są wiodącym tematem Climathon GZM.
Do udziału w zmaganiach nie są wymagane studia na żadnym z kierunków specjalistycznych, wystarczy mieć otwartą głowę i być kreatywnym.
– Metropolia organizuje Climathony od kilku lat. Zachęcamy w ten sposób studentów do szukania kreatywnych i innowacyjnych pomysłów na rzecz walki ze zmianą klimatu – mówi Blanka Romanowska, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Środowiska w Urzędzie Metropolitalnym GZM.
– W tegorocznej edycji zajmiemy się tematem zieleni miejskiej. Roślinność obniża skutecznie temperaturę, poprawia jakość powietrza i zwiększa bioróżnorodność. W czasach coraz większych upałów dobrze zaprojektowana ekologicznie zieleń jest niezbędną częścią każdego miasta – tłumaczy Blanka Romanowska.
Szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje interesujące i nowoczesne podejście do rozwiązywanych problemów. Na zwycięzców czekają nagrody
Nagroda I główna – 12 000 zł;
Nagroda II – 7 000 zł;
Nagroda III – 5 000 zł;
a także Nagroda Partnera In Post Green City
Ta kategoria obejmuje temat „Zazielenienie terenu przy maszynie Paczkomat® InPost”. Partner wydarzenia gwarantuje wspólną realizację nagrodzonego projektu w konkretnej lokalizacji w GZM.
CLIMATHON GZM organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię pod auspicjami EIT Climate-KIC.
W tym roku Katowice są Miastem Gospodarzem. ASP w Katowicach oraz InPost Green City są partnerami wydarzenia. Patronat nad Climathonem GZM objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Pierwsze tego typu wydarzenie miało miejsce w 2020 roku. Podczas minionych edycji uczestnicy zajmowali się tematami m.in. mobilności miejskiej, ograniczeniem powstawania odpadów oraz oszczędzania energii.
Metropolia GZM