Ciekawskie niedźwiedzie w opuszczonej radzieckiej wiosce. To zdjęcie wygrało prestiżowy konkurs

2 lat temu

Co robiła grupa niedźwiedzi polarnych eksplorujących opuszczoną radziecką wioskę w Arktyce? Pozowała do fotografii, która wygrała prestiżowy konkursu Nature Photographer of the Year 2022. Zobaczcie najlepsze prace, bo są wspaniałe.

Gdyby jeszcze wiedziały, iż w dodatku twórca tej fotografii, Dmitrij Kokh, zdobył dzięki nim 3200 dol. (ok. 14 tys. zł), może nie stałyby tak spokojnie. Być może zastanawiacie się też, co stało się chwilę po wykonaniu zdjęcia z jego twórcą? Gdyby fotograf był w tak bliskiej odległości od tych dzikich zwierząt, prawdopodobnie jedynym świadectwem po nim byłby by zmasakrowany aparat.

Zwycięzca kategorii „Człowiek i przyroda” oraz głównej nagrody w konkursie NPOTY 2022, fot. Dmitry Kokh/NPOTY 2022

Okazuje się, iż Kokh wykonał tę fotografię dronem DJI Mavic 2 Pro, wyposażonym w cicho pracujące śmigła. Dzięki temu twórcy udało się podlecieć do zwierząt tak blisko. Jak widać, niedźwiedzie były świadome latającego intruza, bo patrzą prosto w obiektyw.

Mgła, miejsce od dawna opuszczone przez ludzi i niedźwiedzie polarne stanowiły doskonałą scenerię. Niedźwiedzie są z natury bardzo ciekawskie, więc chodziły po domach i sprawdzały każde drzwi, okna, zakamarki. W środku było jednocześnie około 20 zwierząt, głównie samców. Samice trzymały się z boku ze swoimi młodymi, bliżej brzegu wyspy. Niedźwiedzie mogą wyglądać na tych zdjęciach spokojnie i słodko, ale nie można zapominać, iż są to inteligentne i niesamowicie silne zwierzęta! Ponieważ prawdopodobnie myślały, iż dron to jakiś ptak, nie spuszczały go z oka. Nigdy nie przegapiły posiłku, były prawdopodobnie gotowe do ataku w każdej chwili, choćby gdy pozornie relaksowały się na trawie!

Dmitrij Kokh

Fotografia powstała na niewielkiej wyspie Kolyuchin na Morzu Czukockim, gdzie do 1992 r. znajdowała się radziecka polarna stacja meteorologiczna. Dzisiaj to miejsce jest opuszczone, ale jak widać, od czasu do czasu, osada ma gości.

Myślę, iż te zdjęcia są bardzo na czasie, odzwierciedlają to, co może stać się nie tak odległej przyszłości. Świat, jaki znamy, jest bardzo kruchy, a obecny stan świata — od konfliktów politycznych i napięcia nuklearnego po kryzys klimatyczny — oznacza, iż koniec może być bardzo bliski. Te problemy są prawdziwe i jeżeli będą się utrzymywać w obecnym kształcie, wynik będzie katastrofalny.

Dmitrij Kokh

Nature Photographer of the Year 2022 – najlepsze zdjęcia

Nature Photographer of the Year to święto piękna fotografii przyrodniczej. Co roku gromadzi tysiące utalentowanych twórców, którzy rywalizują o główną nagrodę pieniężną oraz prestiż w środowisku fotografów przyrody. Co roku są też niesamowitym źródłem inspiracji. Prezentujemy wam najciekawsze klatki z konkursu, ale na stronie naturephotographeroftheyear.com znajdziecie ich jeszcze więcej. Warto zajrzeć.

Zwycięzca w kategorii „Czarno-białe”, fot. Ernst Dirksen/NPOTY 2022.
Wyróżnienie w kategorii „Młodzież”, fot. Jomtup Charoenlapnumchai/NPOTY 2022
Zwycięzca w kategorii „Ssaki”, fot. Sascha Fonseca/NPOTY 2022
Wyróżnienie w kategorii „Rośliny i Grzyby”, fot. Gheorghe Popa/NPOTY 2022.
Wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, fot. Zita Quentin/NPOTY 2022
Wyróżnienie w kategorii „Krajobraz”, fot. Raul Mostoslavsky/NPOTY 2022
Wyróżnienie w kategorii „Ssaki”, fot. Zsolt Moldovan/NPOTY 2022
Wyróżnienie w kategorii „Młodzież”, fot. Clemence Till/NPOTY 2022
Wicemistrzostwo w kategorii „Zdjęcia czarno-białe”, fot. Craig Elson/NPOTY 2022
Wicemistrzostwo w kategorii „Człowiek i przyroda”, fot. Tamani Cedric/NPOTY 2022
Highly commended w kategorii „Portrety zwierząt”. Zdjęcie przedstawia parę krabów u wybrzeży Filipin, fot. Andrey Savin/NPOTY 2022
Wyróżnienie w kategorii „Pod wodą”, fot. Matthew Sullivan/NPOTY 2022
Wicemistrzostwo w kategorii „Ssaki”. fot. James Gifford/NPOTY 2022.
Wyróżniony w kategorii „Inne zwierzęta”, fot. David Jerez Drager / NPOTY 2022
Idź do oryginalnego materiału