Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów – jak zminimalizować jej nieprzyjemne skutki?

zooart.com.pl 9 miesięcy temu

Każdy pies kocha spacery – niezależnie od wieku czy rasy. Aktywności na świeżym powietrzu to dla naszych psich przyjaciół prawdziwa frajda. Niestety intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do urazów i poważniejszych chorób układu ruchu, które powodują duży ból i zdecydowanie obniżają komfort życia naszych psów. Dlatego warto wdrożyć szereg działań profilaktycznych, które pomogą uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. W niniejszym artykule skupiliśmy się na opisaniu od A do Z choroby zwyrodnieniowej stawów. Omówiliśmy jej przyczyny, skutki oraz objawy, a także przedstawiliśmy skuteczne metody zapobiegawcze.

Na czym polega choroba zwyrodnieniowa stawów?

Chorobę zwyrodnieniową stawów, zwaną inaczej osteoarthritis (OA) określa się, jako przewlekłe zapalenie stawów. Jest najczęściej występującym zaburzeniem związanym z układem ruchu. Często pojawia się wtórnie do zerwania więzadła krzyżowego, zwichnięcia rzepki lub dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia, bądź całkowitego ubytku chrząstki stawowej. Jej brak powoduje otarcia odsłoniętych powierzchni kości podczas ruchu, co wywołuje duży ból i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Z upływem czasu, torebka stawowa ulega zwłóknieniu, dochodzi do przebudowy warstwy kości podchrzęstnej oraz formowania osteofitów, czyli narośli kostnych. Równocześnie zmienia się ilość i jakość płynu stawowego. W rezultacie choroba wpływa na wszystkie tkanki stawowe, co niestety jest procesem nieodwracalnym, jednak wdrożenie przez lekarza weterynarii odpowiedniego leczenia i suplementacji zmniejsza ból i znacznie poprawia komfort życia psa.

Jakie czynniki mają wpływ na rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka, aż 80% psów po ukończeniu 8 roku życia. Oznacza to, iż postępuje wraz z wiekiem. Mimo to jej występowanie zależne jest od wielu czynników. Jednym z nich jest genetyka, ale niebagatelny wpływ na pojawienie się OA ma również styl życia, np. ćwiczenia niedostostowane do możliwości psa lub zła dieta prowadząca do otyłości. Poza tym powszechnie wiadomo, iż następstwem nadwagi jest cukrzyca, która może prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Predyspozycje do wystąpienia osteoarthritis mają w szczególności psy ras dużych i olbrzymich. Ze względu na dużą masę ciała, ich stawy często są przeciążone. Dodatkowo zwykle są to psy bardzo aktywne, pracujące, z tendencją do urazów, a należy do nich m.in.:

  • golden retriever,
  • labrador retriever,
  • rottweiler,
  • owczarek niemiecki,
  • owczarek szkocki collie,
  • springer spaniel.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Chorobę ciężko rozpoznać w początkowym stadium, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Pierwsze symptomy są zauważalne dopiero wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia błony maziowej stawów lub kości, co prowadzi do przewlekłego bólu.

U pacjentów można zaobserwować apatię, utratę apetytu oraz problemy z wypróżnianiem. Zmiany w zachowaniu następują nagle – pies nie będzie miał ochoty na zabawy i spacery. Niepokojącym sygnałem jest również nadmierne wylizywanie bolących miejsc. Zwierzę może mieć trudności ze wstawaniem oraz wspinaniem się (np. na łóżko lub schody), jego ruchy będą spowolnione. Poza tym u psów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów występują problemy z poruszaniem się np. kulawizna, sztywność kończyn.

Jeśli zauważymy podobne, niepokojące objawy u swojego psa, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Choroba ma charakter postępujący, a wdrożenie odpowiedniego leczenia pomoże Twojemu pupilowi w zachowaniu sprawności ruchowej.

Jakie leczenie stosuje się w przypadku wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów u psów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest nieuleczalna, dlatego u chorych psów stosuje się leczenie, które ma na celu neutralizację czynników nasilających przebieg OA. Dzięki takim działaniom pacjent ma szansę na życie bez bólu.

Jeśli u psa występuje podejrzenie wystąpienia przewlekłej choroby zapalnej stawów lekarz weterynarii w pierwszej kolejności przeprowadza badanie ortopedyczne i kliniczne, które pomaga zauważyć m.in. obrzęk lub zmianę obrysu stawu. Kolejnym krokiem jest wykonanie zdjęcia RTG – diagnostyka charakteru zmian zwyrodnieniowych stawów opiera się na badaniu radiologicznym. Dodatkowo specjalista może zalecić badanie mazi stawowej, które pomaga wykluczyć ewentualne infekcje.

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów leczenie obejmuje wiele aspektów, zależne jest od stopnia nasilenia, jednak psy będące w zaawansowanym stadium choroby wymagają interwencji chirurgicznej.

Powszechnie w łagodzeniu i neutralizowaniu bólu, spowodowanym OA, stosuje się środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ze względu na zróżnicowany charakter choroby, medykamenty te powinny być dobierane zgodnie z potrzebami Twojego psa. zwykle wykorzystuje się niesterydowe leki przeciwzapalne. Niestety ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do poważnych powikłań. Wczesne rozpoznanie i zastosowanie odpowiedniej suplementacji substancjami o działaniu chondroprotekcyjnym, takimi jak glukozamina i chondroityna oraz naturalnymi składnikami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. wyciąg z czarciego pazura korzystnie wpływa na poprawę stanu zdrowia zwierzęcia.

Innowacyjną metodą w walce z osteoarthritis jest wykorzystanie leczenia miejscowego, czyli podawanie osocza bogatopłytkowego (IRAP) lub kwasu hialuronowego oraz zastosowanie psich przeciwciał monoklonalnych (mAb).

W przypadku psów obciążonych chorobą zwyrodnieniową stawów zalecana jest również rehabilitacja – zabiegi przeprowadzane są w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Mają na celu poprawę ruchomości stawów i łagodzenie bólu występującego w obrębie stawu.

Popularnymi środkami prewencyjnymi, w przypadku OA, jest odpowiednia dieta, suplementacja i ograniczenie aktywności. Spacery powinny odbywać się spokojnym, jednostajnym tempem. Dodatkowo ważne jest zabezpieczenie śliskich powierzchni dywanami lub specjalnymi matami antypoślizgowymi oraz regularne przycinanie zbyt długich pazurów.

Dieta psów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów

Odpowiednio dobrana dieta jest ważnym elementem terapii. Pamiętajmy, iż ograniczenie aktywności, zalecane w przypadku psów chorych, może prowadzić do otyłości. Zbyt duże obciążenie powoduje bolesność stawów i pogłębienie problemu. By tego uniknąć należy kontrolować przyrost masy ciała psa poprzez adekwatne dawkowanie posiłków. Zaleca się, by dzienne porcje podzielić na 4-5 mniejszych.

Podawana karma powinna odznaczać się wysoką jakością. Musi nie tylko dostarczać psu niezbędnych składników odżywczych, ale również zawierać składniki korzystnie wpływające na odbudowę i regenerację chrząstki stawowej. Swój wybór warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalista pomoże dobrać karmę dostosowaną do potrzeb Twojego psa.

Karma dla psa z chorobą zwyrodnieniową stawów powinna być bogata w kwasy omega-3 i omega-6, które między innymi przyczyniają się do wygaszania stanów zapalnych. Najnowsze badania udowodniły, iż ich regularne stosowanie umożliwia zmniejszenie dawki środków przeciwbólowych. W karmie ważna jest również obecność glukozaminy i chondroityny, które są naturalnym składnikiem chrząstki stawowej – uelastyczniają ją, a także wspierają regenerację. Dodatkowo, składniki te pomagają w łagodzeniu bólu, poprawie ruchomości stawów oraz hamowaniu enzymów niszczących chrząstkę stawową.

Warto, by dieta psa z OA zawierała również karnitynę, która pomaga w zachowaniu optymalnej masy ciała. Antyoksydanty również odgrywają istotną rolę w utrzymaniu sprawności stawów. Ich działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników, które są szkodliwymi cząsteczkami powstającymi w procesach metabolicznych i prowadzą do uszkodzenia tkanek stawowych. Zastosowanie antyoksydantów w diecie psa w dużej mierze przyczynia się do łagodzenia objawów związanych z zapaleniem stawów.

Jakie suplementy podawać psu obciążonemu chorobą zwyrodnieniową stawów?

Dobre suplementy potrafią znacznie poprawić jakość życia psa dotkniętego chorobą zwyrodnieniową stawów. Produktem szczególnie polecanym jest Arhrohard. Jego głównym składnikiem jest czarci pazur. Obecne w nim związki wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto udowodniono, iż ekstrakt z wyciągu czarciego pazura to skuteczny środek w hamowaniu stanów zapalnych – poprawia sprawność i przyczynia się do wzrostu aktywności psów chorych. Zawarty w preparacie Arthrohard siarczan glukozaminy i chondroityny uelastycznia chrząstkę stawową, co powoduje jej wzmocnienie i dodatkowo zabezpiecza przed uszkodzeniem.

W składzie Arthohard można znaleźć również metylosulfonylometan (MSM) – reguluje produkcję kolagenu, który może przyczyniać się do łagodzenia objawów związanych ze zwyrodnieniem stawów, takich jak ból oraz sztywność i pomaga psom w utrzymaniu lepszej mobilności. Natomiast kwas hialuronowy jest naturalnie występującym składnikiem tkanki łącznej. Pełni kluczową rolę w zachowaniu lepkości płynu stawowego, amortyzując stawy. Dodatkowo preparat Arthrohard zawiera witaminę C, będącą dobrym przeciwutleniaczem.

Produkt można podawać na dwa sposoby – bezpośrednio do pyska lub poprzez wymieszanie z pożywieniem, dzięki czemu jego aplikacja staje się szybka i prosta. Skoncentrowana formuła sprawia, iż Twoje zwierzę otrzyma pełną dawkę niezbędnych składników dla wsparcia zdrowia i aktywności.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów – podsumowanie

Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów, znana jako osteoartroza, jest postępującym schorzeniem stawów, objawiającym się bólem, sztywnością i trudnościami w ruchu. Może być spowodowana czynnikami takimi jak starzenie się, urazy, nadwaga lub genetyka. Leczenie obejmuje podawanie leków przeciwzapalnych, suplementów, wdrożenia zmian w diecie oraz umiarkowanej aktywności fizycznej. Wczesna diagnoza i leczenie są najważniejsze w zarządzaniu objawami i poprawie jakości życia psa.

Idź do oryginalnego materiału