Chcesz pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Wcale nie potrzebujesz koparki. Wystarczy polać go tym

3 godzin temu
Zdjęcie: Jak szybko pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Wyborcza.pl


Jeśli masz ogród albo działkę, na pewno chociaż raz ścinałaś drzewo. Prawdziwym problemem jest jednak pozostały po wycince pień. Tylko zajmuje miejsce, a na dodatek nie wygląda estetycznie. Podpowiadamy, jak gwałtownie pozbyć się pnia po ściętym drzewie.
Pień po ściętym drzewie przeszkadza ci w swobodnym poruszaniu się po ogrodzie i go szpeci? Najwyższy czas się go pozbyć. W pierwszej chwili przyszło ci pewnie do głowy jego wykopanie. Bez koparki i pomocy specjalistów może to być natomiast bardzo trudne, zwłaszcza gdy pień jest mocno zakorzeniony. Istnieje jednak pewien sposób, za pomocą którego pozbędziesz się go szybko, tanio i ekologicznie.

REKLAMA







Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk



Jak gwałtownie pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Będą ci potrzebne dwie rzeczy
Wycięcie drzewa jest dość łatwe, w przeciwieństwie do usuwania pnia. Jego samoistny rozkład trwa bardzo długo. Wiele osób decyduje się na pozbycie się go dzięki ciężkiego sprzętu, który wyrwie pniaka razem z korzeniami. Niestety znajdujące się obok rośliny mogą wtedy zostać uszkodzone, a ogród będzie później wyglądać jak pobojowisko. Bezpieczną i skuteczną metodą jest pozbycie się pnia dzięki sody oczyszczonej i octu do przyspieszenia gnicia drewna. Oto krótka instrukcja:
Przeczytaj też: Parzysz herbatę, a na powierzchni tęczowy osad jak po benzynie. Czy szkodzi? Sprawdź, zanim wylejesz

Obkop pień dookoła, żeby odsłonić górną część systemu korzeniowego.
Siekierą natnij wierzch pnia.
dzięki wiertarki zrób kilkanaście otworów o średnicy ok. 2 cm i głębokości ok. 20 cm.
Na wierzch pnia nasyp sporo sody oczyszczonej. Wciśnij ją w otwory.
Oblej pień 4 litrami octu spirytusowego.
Przykryj plandeką i obwiąż sznurkiem.






Pień, fot. ThorMitty / iStock Pień, fot. ThorMitty / iStock


Domowe sposoby na pniaki. Nie będą już wadzić na działce
Ten sposób jest naturalny i nieszkodliwy dla środowiska, bo nie wymaga użycia chemii. Efekty nie są jednak natychmiastowe. Zabieg należy powtarzać do skutku raz na miesiąc, aż drewno zmurszeje i będzie można wyciągnąć je dzięki łopaty. Niestety może to potrwać choćby kilka lat. jeżeli nie masz sody i octu, do otworów możesz wlać w zamian naftę albo olej opałowy. W tym przypadku po tygodniu trzeba wrzucić do każdego otworu odpaloną zapałkę. W ten sposób zniszczysz pień od środka i zamienisz go w kupkę popiołu. Pamiętaj, żeby zadbać o bezpieczeństwo. Do takiego drzewa nie mogą zbliżać się dzieci ani zwierzęta. Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.



Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału