Chart afgański

3 lat temu

Chart afgański (potocznie afgan) to niezależny i spokojny pies, który zachwyca piękną, jedwabistą sierścią i dostojną sylwetką. Jak wygląda pielęgnacja psa tej rasy i czy każdy nadaje się na opiekuna charta afgańskiego? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Chart afgański – podstawowe informacje

FCI grupa X (​psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (charty długowłose i półdługowłose) nr wzorca 228
Długość życia 1214 lat
Charakter niezależny, inteligentny, spokojny, aktywny, dostojny, wesoły
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała (wzorzec nie precyzuje) – od 20 do 35 kg

wysokość w kłębie – samice 63–69 cm, samce 68–74 cm

Sierść jedwabista, delikatna, długa; umaszczenie dowolne (niepożądane białe znaczenia, szczególnie na głowie)
Kraj pochodzenia Afganistan

Chart afgański – szczypta historii

Przodkowie współczesnych chartów afgańskich żyli na terenach dzisiejszego Afganistanu już kilka tysięcy lat temu, pełniąc funkcję psów stróżujących i obronnych. Badacze przypuszczają, iż zwierzęta przybyły z Persji lub Afryki Północnej, natomiast nie potwierdzają tej informacji żadne wiarygodne źródła. Psy bardzo gwałtownie rozprzestrzeniły się w Indiach. W swojej ojczyźnie polowały na dużą zwierzynę (m.in. dziki, pantery śnieżne), wykorzystując podczas łowów bystry wzrok (charty afgańskie w czasie polowań bardziej korzystają ze zmysłu wzroku niż węchu). Do Europy trafiły dopiero w XIX w. za sprawą brytyjskich żołnierzy. Do najbardziej znanych przedstawicieli tej rasy, którzy zapisali się w historii, należał Zardin – chart afgański, sprowadzony z Indii na Wyspy Brytyjskie przez Johna Barffa. Swoim wyjątkowym wyglądem, jakim prawdopodobnie inspirowano się do opracowania pierwszego wzorca rasy, czworonóg wzbudził duże zainteresowanie kynologów podczas wystawy w Crystal Palace w 1907 r. Znaczący wpływ na kształtowanie się rasy miała hodowla Bell Murray i Mary Amps (kojarzono charty w typie pustynnym i górskim z tych miejsc). Pierwszy klub hodowców został założony w Wielkiej Brytanii w 1926 r. Rasa została zarejestrowana w American Kennel Club w 1930 r.

Chart afgański – wygląd

Charty afgańskie to duże, majestatyczne psy o bardzo stylowym, płynnym chodzie. Ich cechą charakterystyczną jest grzywka na głowie i zwinięty w pierścień, krótki ogon. Wysokość w kłębie u suk wynosi 6369 cm, a u samców 69–74 cm.

Głowa: podłużna, niezbyt wąska, wysoko noszona; stop niewielki.

Oczy: trójkątne, nieco ukośne, pożądane w ciemnym kolorze.

Uszy: nisko osadzone, płasko opadające.

Ogon: krótki, na końcu zawinięty w pierścień, z niezbyt obfitym włosem (w akcji uniesiony).

Szata: długi, jedwabisty i delikatny włos (w obrębie tzw. siodła przylegający i krótki).

Maść: dopuszczalne wszystkie maści (niepożądane białe znaczenia).

Chart afgański – charakter

Chart afgański to niezależny, zrównoważony i zwinny pies, który bywa uparty i niełatwo podporządkowuje się opiekunowi. Nie jest wylewny, choć nie oznacza to, iż w ogóle nie okazuje sympatii domownikom. W stosunku do obcych osób jest zdystansowany i nieufny, ale nie przejawia agresji, najczęściej je ignoruje. Dobrze znosi samotność, nie musimy więc martwić się o pupila podczas naszej nieobecności w domu, kiedy pracujemy. Chart to bardzo inteligentny czworonóg i świetny tropiciel. Z uwagi na silny instynkt myśliwski lepiej nie spuszczać go ze smyczy podczas spacerów, ponieważ nigdy nie możemy mieć pewności, iż wróci na zawołanie. Nie jest hałaśliwy, szczeka bardzo rzadko. Czworonogi tej rasy potrafią bardzo gwałtownie się poruszać, dlatego charty afgańskie świetnie sprawdzają się w wyścigach torowych oraz coursingu (pogoni za sztuczną przynętą).

Chart afgański – dla kogo?

Z pewnością chart afgański nie jest polecany na pierwszego psa. Nowicjusz nie poradzi sobie z jego wychowaniem. Zwierzę wymaga opiekuna doświadczonego w szkoleniu czworonogów, który ma dominujący charakter i potrafi być konsekwentny w działaniu. Aby nauczyć charta posłuszeństwa, trzeba też wykazać się sporymi pokładami cierpliwości, uwzględniając wrażliwą naturę pupila. Szorstkie podejście sprawi, iż afgan będzie traktował nas z dystansem i nieufnością. Czworonóg jest idealnym kompanem fanów aktywności fizycznej i spędzania czasu w świeżym powietrzu. Jako pies myśliwski i wyścigowy, aby zachować równowagę psychiczną, afgan musi się wybiegać.

Idealnym miejscem do życia dla charta afgańskiego jest dom z ogrodem. Z uwagi na swoje gabaryty i dużą potrzebę ruchu przedstawiciel tej rasy niedobrze będzie się czuł w mieszkaniu. Chart afgański jest łagodny w stosunku do dzieci, choć nie powinien być pozostawiany z maluchami sam na sam (jak każde zwierzę, wymaga nadzoru osoby dorosłej). Na ogół akceptuje inne zwierzęta w domu.

Chart afgański – cena

Ceny psów rasowych dla części osób bywają zaskakujące. Na jaki wydatek należy się przygotować w przypadku młodego charta afgańskiego? Hodowla zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce ustala ceny szczeniąt na poziomie 2500–4000 złotych. Kwoty tej wysokości to wynik:

  • zapewnienia suce charta afgańskiego stałej opieki weterynaryjnej,
  • profesjonalnej opieki nad młodymi,
  • zbilansowanej diety (psy są karmione wysokiej jakości jedzeniem),
  • wysiłku, jaki każdy dobry hodowca wkłada w socjalizację chartów.

Pamiętajmy, iż rasowe szczenię, które pochodzi z profesjonalnej hodowli, jest bardziej przewidywalne pod względem wyglądu i charakteru. jeżeli nie zależy nam na pupilu w czystości rasy, warto odwiedzić schroniska dla zwierząt i obdarzyć opieką jednego z czworonogów w typie rasy chart afgański.

Chart afgański – pielęgnacja

Afgan jest dość wymagający pod względem pielęgnacji. Jakie zabiegi powinien regularnie wykonywać opiekun charta afgańskiego? Ze względu na długą okrywę włosową pupil musi być czesany 2–3 razy w tygodniu oraz kąpany w razie wyraźnej potrzeby, gdy mocno się pobrudzi (warto używać specjalnego szamponu dla psów długowłosych i odżywki, np. z lanoliną). Konieczna jest też stała kontrola i czyszczenie zwisających uszu czworonoga. Chart afgański nie ściera sam pazurów, trzeba więc regularnie je podcinać. Opiekun powinien też codziennie myć zęby pupilowi.

Chart afgański – żywienie

Chart afgański to wyjątkowo smukły pies, który nie ma tendencji do przybierania na wadze. Czym powinien być karmiony, aby cieszył się zdrowiem do późnej starości? Pupilowi należy dawać pełnoporcjowe jedzenie gotowe, które w 100% zaspokoi jego zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wybierając karmę gotową dla charta, zawsze trzeba ją dostosować do wieku, kondycji zdrowotnej i poziomu aktywności fizycznej zwierzęcia. W przypadku szczeniąt powinno to być jedzenie gotowe z oznaczeniem „junior”. Pies, który osiągnął dojrzałość, będzie dobrze funkcjonował, dostając karmę z linii „adult”. Z kolei chcąc zadbać o optymalny stan zdrowia pupila w sędziwym wieku, warto sięgać po karmę „senior”. Pies chart afgański może otrzymywać tylko karmę suchą lub jedzenie suche i mokre w proporcjach 50/50 pod względem masy produktów. Jak często karmić afgana? Rekomendowane są 2–3 posiłki dziennie (np. rano i wieczorem albo rano i po południu), podawane co najmniej 30 minut przed lub po aktywności fizycznej. Pamiętajmy, aby pupil miał ciągły dostęp do świeżej i czystej wody. Dozwolone są też przekąski w postaci specjalnych smakołyków dla zwierząt, ale trzeba podawać je psu z rozsądkiem (psie przekąski nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego).

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo karmimy psa, warto skonsultować jadłospis czworonoga z lekarzem weterynarii.

Chart afgański – zdrowie

Mimo iż charty afgańskie są bardziej wytrzymałe od innych psów z grupy chartów, źle reagują na niskie temperatury oraz wilgoć. Na jakie potencjalne problemy zdrowotne należy się nastawić, decydując się na opiekę nad chartem? Do typowych schorzeń dla tej rasy należą m.in.:

  • zaćma,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • zapalenie rogówki,
  • porażenie krtani,
  • odbarwienie nosa,
  • miopatia,
  • dermatozy.

Ile żyje chart afgański? Większość psów dożywa 1214 lat.

Chart afgański – ciekawostki

  1. Sierść charta afgańskiego jest bezwonna, co jest dużą zaletą, szczególnie gdy podczas spaceru złapie nas deszcz.
  2. Chart afgański nie przechodzi okresowego linienia.
  3. Chart afgański potrafi rozpędzić się do choćby 50 km/h.

Chart afgański – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa charta afgańskiego: Imbir, Irys, Norek, Gaston, Daktyl.

Przykładowe imiona dla suki charta afgańskiego: Tafla, Saba, Buba, Lulu, Zona, Jawa.

Idź do oryginalnego materiału