Cedr himalajski – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Cedr himalajski


Cedr himalajski (Cedrus deodara)

Wysokość 20-25 m
Kwitnienie VI
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój stożkowaty, wzniesiony

Cedr himalajski (Cedrus deodara) jest wieloletnim drzewem iglastym pochodzącym z Himalajów. W Polsce coraz częściej spotykany w prywatnych ogrodach, gdzie uprawiany jest jako drzewo ozdobne. Z iglaka pozyskiwany jest bardzo cenny olejek cedrowy, który ma działanie przeciwbólowe, leczy dolegliwości pokarmowe oraz nadwagę. Odstrasza również komary.

Cedr ma bardzo interesujący pokrój – wzniesiony, stożkowy, ale ze zwisającym wierzchołkiem i przewieszającymi się pędami bocznymi. W środowisku naturalnym dorasta choćby do 60 m, u nas może osiągnąć najwyżej 25 m. Igły cedru na długopędach układają się skrętolegle, natomiast na krótkopędach rosną w pęczkach. Są długie (do 5 cm), miękkie, barwy niebieskozielonej. Cedr himalajski kwitnie przeważnie w czerwcu, kwiaty męskie zebrane są w kłosy a żeńskie to typowe szyszki, wewnątrz których znajdują się brązowe nasiona.

Uprawa cedru himalajskiego

Cedr himalajski nie jest rośliną łatwą w uprawie. Wymaga podłoża przede wszystkim wapiennego, do tego piaszczystego i jednocześnie żyznego. Przed posadzeniem drzewa trzeba zadbać o drenaż umożliwiający odpływ nadmiarowi wody. Z drugiej stronie trzeba zapewnić roślinie stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża, dlatego w czasie panujących upałów trzeba iglaka podlewać. Przy wyborze stanowiska ważne jest by drzewo było osłonięte od wiatru i nie narażone na bezpośrednie operowanie promieni słonecznych, gdyż efektem będzie żółknięcie igieł.

Fot. główna: Gv3101992, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału