Bullmastiff – strażnik najcenniejszych skarbów

zooart.com.pl 2 lat temu

Bullmastiff może na pierwszy rzut oka wydawać się groźny. W rzeczywistości, ten pies jest bardzo zrównoważony i nigdy sam nie wszczyna awantury, między innymi dlatego ta rasa jest postrzegana, jako idealny pies do stróżowania. A jakie jeszcze zalety ma bullmastiff? Czy prawdą jest to, iż jest uniwersalnym psem domowym – jako pies stróżujący i dla dzieci? Czy ma jakieś wady? Wiele osób interesuje bullmastiff czarny, czy taki pies jest zgodny ze wzorcem rasy? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Bullmastiff – opis ogólny

Bullmastiff to przedstawiciel brytyjskich ras psów obronnych, który w Międzynarodowej Klasyfikacji Kynologicznej (FCI) ma 157 numer wzorca. Został przypisany do grupy II – Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, w sekcji 2 – molosowate.

Bullmastiff – jakie organizacje kynologiczne uznały rasę?

Bullmastiff został uznany również przez inne większe organizacje kynologiczne poza FCI:

  • American Kennel Club (AKC) wpisało rasę do grupy psów pracujących (Working Group),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) zaliczyło rasę do grupy 6 – psy użytkowe (Utility),
  • World Kennel Union (WKU) przyznało rasie wzorzec 2.12, w grupie psów pracujących,
  • Canadian Kennel Club (CKC) nadało rasie wzorzec III-7 w grupie psów pracujących (Working Dogs),
  • United Kennel Club (UKC) umieściło rasę w grupie psów obronnych (Guardian Dog Group).

Bullmastiff – historia rasy

Pies bullmastiff, tak jak sugeruje jego nazwa, wywodzi się od buldoga staroangielskiego oraz od mastifa staroangielskiego, a także innych psów w typie mastifa. Takie połączenie miało na celu stworzenie dużego psa, który posiada cechy bulldoga – wytrzymałość i bojowość. Krzyżówki tych ras były znane w Anglii już w XVIII wieku, ale rasa stała się popularna dopiero w wieku XIX. Bullmastiff zdobył uznanie, jako strażnik dużych majątków oraz … lasów. Rasa została umiłowana przez leśników, którzy używali tych psów przeciwko kłusownikom. gwałtownie bullmastiffy stały się odpowiedzialne za ochronę najbardziej strzeżonych miejsc, jak kopalnie złota i diamentów.

Bullmastiff – popularny pies obronny

Bullmastiffy są popularne w Anglii, ale także na całym świecie, szczególnie ze względów obronnych. Uchodzą za rozważne psy obronne o wysokim progu pobudliwości, które w razie potrzeby są gotowe zadziałać błyskawicznie i odważnie. Są często wykorzystywane do pracy policji. Psy tej rasy coraz częściej są wybierane do roli psów rodzinnych i towarzyszących.

Bullmastiff – wygląd

Bullmastiff jest psem energicznym, który może pochwalić się dobrze zbudowaną sylwetką. Jego wygląd potrafi odstraszyć potencjalnych intruzów. A co jeszcze można powiedzieć o wyglądzie Bullmastiffa?

Bullmastiff – budowa ciała

Oprócz załamanych uszu w kształcie litery “V”, możemy znaleźć na głowie psa rasy bullmastiff, czarny nos, ciemne lub orzechowe oczy. Bullmastiff przejął od bulldoga skrócony (brachycefaliczny) pysk, ale nie zauważymy u niego zadyszki, bądź innych problemów z oddychaniem, które są charakterystyczne dla ras brachycefalicznych. Umięśniona, średniej długości szyja łączy głowę z tułowiem. Umięśniony tułów psa, nie jest zbyt długi, dzięki czemu pies może poruszać się zwinnie. Przednie kończyny psa są ustawione szeroko i równolegle, tylne charakteryzują się silnymi podudziami. Wysoko osadzony ogon bullmastiffa jest szeroki u nasady i zwęża się, ku końcowi.

Bullmastiff – wielkość molosa

Bullmastiff jest psem dużym, jego wzrost i waga są ograniczone we wzorcu FCI:Bullmastiff jest psem dużym, jego wzrost i waga są ograniczone we wzorcu FCI:

  • wysokość (w kłębie):
    • psy – 64 – 69 cm,
    • suki – 61 – 66 cm,
  • waga:
    • psy – 50 – 59 kg,
    • suki – 41 – 50 kg.

Bullmastiff – szata i umaszczenie

Bullmastiff posiada krótką, przylegającą do ciała sierść, która jest odporna na deszcz i złą pogodę. Włosy w dotyku są twarde. Wzorcowe umaszczenie bullmastiffa:

  • płowe,
  • czerwone,
  • pręgowane we wszystkich odcieniach.

W każdym wariancie umaszczenia pysk psa powinien być ciemny. Bullmastiffy mogą mieć na piersi białe znaczenie.

Często poszukiwany bullmastiff czarny nie może być uznany za rasowego, gdyż jest niezgodny ze wzorcem FCI i innych organizacji kynologicznych. Najczęściej, jako bullmastiff czarny jest określany bullmastiff pręgowany w ciemnych barwach.

Bullmastiff – pielęgnacja

Bullmastiff jako pies krótkowłosy, nie sprawia szczególnych problemów w pielęgnacji. Podpowiadamy o czym należy pamiętać troszcząc się o jego wygląd i ciało.

Bullmastiff – pielęgnacja sierści

Żeby skóra i włosy bullmastiffa były w doskonałej kondycji, jego szata powinna być spryskiwana odżywką, a raz w tygodniu wyszczotkowana szczotką z gumowym zgrzebłem. Pies powinien być kąpany jedynie wtedy, gdy jest brudny. Szampon wybieramy względem potrzeb:

  • proteinowy dla psów – wzmacnia zdrową sierść,
  • regenerujący dla psów – dla przesuszonej sierści,
  • intensyfikujący kolor dla psów – poprawia barwę sierści.

Jeśli szukasz najlepszych kosmetyków dla psa rasy bullmastiff, opinie innych użytkowników o produktach mogą Tobie pomóc w dokonaniu adekwatnego wyboru.

Bullmastiff – o czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji?

Pamiętajmy by regularnie sprawdzać i dbać o stan:

  • okolic intymnych,
  • oczu,
  • uszu,
  • pazurów,
  • zębów.

Wrażliwe miejsca, w których mogą pojawić się infekcje to okolice intymne oraz okolice oczu i uszu. W razie potrzeby możemy je przecierać chusteczkami z naniesionym preparatem pielęgnacyjnym. Pazury obcinamy w przypadku, gdy są zbyt długie i wystają poza opuszki palców, używamy do tego specjalnych obcinaczek dla psów. Czystość zębów psa pomogą utrzymać przysmaki dentystyczne i gryzaki dla psów, jednak jeżeli usunięcie kamienia nazębnego jest zbyt trudne, możemy wykorzystać pastę i szczoteczkę do zębów dla psa. Zakładając psu obroże owadobójcze, uchronimy go przed działaniem pasożytów, między innymi pcheł i kleszczy. Najczęściej wybierane obroże wśród opiekunów to Foresto od firmy Bayer.

Bullmastiff – charakter

Bullmastiff, charakter odziedziczył po bulldogu. Dlatego jest psem zrównoważonym, który zachowuje się spokojnie, szczeka jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Bullmastiff – pies stróżujący i dla dzieci

Pies bullmastiff jest stróżem doskonałym, kocha swoją rodzinę i jest wpatrzony w swojego opiekuna, dlatego zawsze jest gotowy do ich obrony. Wygląda odstraszająco i nikt z nim nie chce zadzierać, dlatego jego rola sprowadza się do spokojnej obserwacji otoczenia. Pies nie zrywa się, ani nie szczeka z błahych powodów, ale w razie zagrożenia przystępuje do działania bez zawahania. Nie może mieszkać na stałe kojcu, gdyż jest psem wrażliwym, który potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Uwielbia czułości, jednak nigdy nie zabiega o nie natarczywie. Pies tej rasy potrafi dostosować swoje zachowanie do nastroju domowników.

Bullmastiff jest szczególnie łagodny wobec dzieci. Z uwagi na jego siłę i wielkość, kontakt z dziećmi, powinien odbywać się w obecności rodziców. Również z tego samego względu, bullmastiff nie jest odpowiednim psem dla osób starszych. W przypadku innych zwierząt, bullmastiff będzie potrzebował odpowiedniego oswojenia, po to, by w domu panowała zgoda. Najlepiej, gdy będzie dorastał wraz z nimi. Bullmastiff może utracić swój spokój, gdy brakuje mu kontaktu z człowiekiem. Po powrocie do domu, po dłuższej nieobecności, możemy w domu zastać rozróbę.

Bullmastiff – wobec obcych ludzi i zwierząt

Bullmastiff podchodzi do obcych ludzi z rezerwą. Bacznie obserwuje nowych gości. Nagłe ruchy może odczytać, jako zagrożenie. Wtedy, może uruchomić się u niego postawa obronna. Dlatego powinniśmy ostrzec przybyszy, by zachowywali się spokojnie. Gdy pies zauważy naszą serdeczność wobec obcych, to gwałtownie ich zaakceptuje. jeżeli pies dostrzeże nieznajome zwierzęta, może je zacząć ścigać. Raczej nie powinniśmy się obawiać, iż pies opuścić teren posesji, gdy zwietrzy trop, gdyż jest psem obronnym, a nie myśliwskim, nie mniej jednak, należy zadbać o porządne ogrodzenie. Na spacerze bullmastiff jest grzeczny, chyba, iż jakiś pies go sprowokuje, sam jednak nie będzie wszczynał konfliktów.

Bullmastiff – wychowanie i szkolenie

Bullmastiff wymaga doświadczonego opiekuna. Opiekun, który jest pewny swojej roli, będzie dla niego odpowiednim autorytetem, wobec niego pies będzie lojalny i posłuszny.

Bullmastiff – w jakim domu będzie czuł się najlepiej?

Bullmastiff nie jest tak duży, jak mastif angielski, dlatego może mieszkać w miejskim bloku. Sąsiedzi raczej nie powinni się skarżyć na częste szczekanie. Oczywiście w domu z ogrodem bullmastiff będzie czuł się lepiej, gdyż będzie miał dostęp do terenu, którego będzie mógł strzec.

Bullmastiff – jak powinien być wychowywany bullmastiff szczeniak?

Bullmastiff szczeniak powinien być uczony komend od samego początku wspólnego życia. Nauka posłuszeństwa jest kluczowa w wychowaniu psa. Ucząc go, powinniśmy emanować pewnością siebie i spokojem. Bullmastiff szczeniak, może czynić szkody i dewastować przedmioty, jeżeli nie przeszedł odpowiedniej socjalizacji, lęk separacyjny może towarzyszyć dorosłemu psu, wtedy zwierzę będzie bardzo przeżywać naszą nieobecność, a swoją trwogę wyrażać niszczeniem. W takim wypadku musimy stopniowo przyzwyczajać psa do naszej nieobecności. Pamiętajmy o tym, iż nieobecność nie może być długotrwała.

Bullmastiff – szkolenie dla psów ras obronnych

Jeżeli chcemy uczynić bullmastiffa stróżem naszej posesji, bardzo korzystne będzie szkolenie obronne. Dzięki temu, pies nauczy się, jak reagować na pojawienie się intruza. W dodatku, pozna jak odpowiednio rozładowywać emocje, a także będzie bardziej posłuszny. Więcej informacji odnośnie szkoleń z obrony można znaleźć w artykule dotyczącym psów obronnych.

Bullmastiff – aktywność fizyczna i sporty

Pies bullmastiff ma umiarkowane zapotrzebowanie na ruch. Wystarczą mu trzy spacery dziennie, z możliwością wybiegania się. Możemy uprawiać z nim rozmaite sporty kynologiczne, ale pamiętajmy o tym, iż nie należy do typowo sportowych ras, więc pies nie może być zbytnio przeciążony.

Bullmastiff – hodowla idealna

Bullmastiff jest rasą popularną w Polsce. Nie powinniśmy mieć większych trudności by znaleźć ogłoszenia, w których będzie oferowany bullmastiff szczeniak.

Bullmastiff – hodowla zrzeszona w organizacji kynologicznej

Jeżeli poszukujemy rodowodowych psów rasy bullmastiff, szczeniaki powinniśmy zakupić w krajowych hodowlach zrzeszonych w jednej z organizacji kynologicznych. Warto jest poczytać na grupach dyskusyjnych poświęconym psom rasy bullmastiff opinie o hodowlach, a także o organizacjach do których należą. Następnie powinniśmy osobiście sprawdzić rzetelność hodowli rasy bullmastiff, szczeniaki i matka powinny przebywać w warunkach, które nie wzbudzają w nas zastrzeżeń. Wtedy też możemy poradzić się hodowców odnośnie wychowania psów oraz poprosić o pomoc w dobraniu odpowiedniego szczeniaka.

Bullmastiff – Olx i inne portale ogłoszeniowe

Swoje poszukiwania w internecie rozpoczynamy od portali ogłoszeniowych, takich jak Olx.
Możemy tam znaleźć ogłoszenia o tytule ‘bullmastiff sprzedam’. Niektóre z nich mogą nie być najlepszym wyborem. Oferowany pies może nie przynależeć do rasy, bądź może mieć wady zdrowotne. Dlatego, by nie narazić się na nieprzyjemność, przeglądając ogłoszenia o tytule “bullmastiff sprzedam”, powinniśmy zwrócić uwagę na hodowlę i stowarzyszenie, któremu ona podlega. Wszystkie oferty dotyczące sprzedaży psów, w tym także rasy bullmastiff, olx wyświetla wraz z nazwą hodowli i stowarzyszenia.

Bullmastiff – zdrowie

Bullmastiff jest psem mocnym i wytrzymałym na różne niepogody. W dodatku nie ma problemów typowych dla psów ras brachycefalicznych. Pomimo tego, zdrowie przedstawicieli tej rasy jest narażone na wiele czynników.

Bullmastiff – ile żyje?

Bullmastiff nie należy do ras żyjących długo, psy te dożywają około 7-10 lat. Jest to średnia, która jest charakterystyczna, dla ras psów dużych i olbrzymich.

Bullmastiff – predyspozycje do chorób

Bullmastiff jest narażony na choroby, które są typowe dla jego rasy:

  • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego – jest to choroba typowa dla psów ras średnich i dużych, polegająca na nieprawidłowym rozwoju stawów biodrowych.
  • rak – powstanie w organizmie nowotworów, które prowadzą do śmierci, szczególnie chłoniak,
  • podwinięcie powieki (entropion) – podwinięciu się jednej z powieki górnej lub dolnej, bądź obu do wewnątrz, w stronę gałki ocznej.
  • niedoczynność tarczycy – dotyka najczęściej suk między 4-10 rokiem życia. Towarzyszy temu często: zaburzenia płodności, apatia, spadek temperatury ciała, brak apetytu, biegunki, zaparcia,
  • zanik siatkówki (PRA) – dziedziczne upośledzenie funkcji fotoreceptorów prowadzące do ich zaniku i ślepoty.
  • rozszerzenie i skręt żołądka – napełnienie żołądka gazami i płynami z uciskiem na sąsiadujące narządy, również jest chorobą typową dla psów ras dużych.

Bullmastiff – żywienie

Bullmastiff ma skłonności do nadwagi oraz do rozszerzenia i skrętu żołądka. Dlatego musimy podejść starannie do jego żywienia. Zwykła karma z półki marketu może okazać sie nieodpowiednia. Możemy go żywić karmą komercyjną wysokiej jakości lub posiłkami, które przygotujemy sami.

Bullmastiff – żywienie karmą komercyjną

Wybierając karmę dla naszego psa, powinniśmy uwzględnić jego rozmiar, wiek oraz aktywność. Nie może zawierać zbóż, a najlepiej gdy jest ich całkowicie pozbawiona. Porcje podajemy zgodnie z zaleceniami producenta, które są podane na etykiecie. Najlepiej jest podzielić na dwa posiłki. Rano podajemy mniejszy posiłek, a wieczorem większy. Bullmastiff szczeniak powinien spożywać mniejsze porcje, za to częściej. Posiłki nie mogą być podawane bezpośrednio przed i po aktywności.

Bullmastiff – żywienie posiłkami domowymi

  • Bullmastiff może spożywać posiłki domowe, pod warunkiem, iż są zgodne z zaleceniami lekarza, bądź dietetyka zwierząt lub ułożone na podstawie fachowej literatury. Często taką dietę należy suplementować. Opiekunowie najczęściej wybierają preparaty suplementujące od Vetoquinol. Dobrze będzie co jakiś czas przebadać krew psa, dzięki temu będzie wiadomo, czy są niedobory bądź nadwyżki któregoś ze składników.

Bullmastiff – cena i koszty utrzymania

Jeżeli myślimy o zakupie psa rasy bullmastiff, cena w hodowli może wahać się w przedziale od 3 do 5 tysięcy złotych. A jakie jeszcze koszty powinniśmy uwzględnić, gdy planujemy opiekę nad bullmastiffem?

Bullmastiff – koszt miesięcznego utrzymania

W ciągu miesiąca najważniejsze wydatki związane z opieką nad bullmastiffem dotyczą:

  • karmy dla psów,
  • smaczków dla psów,
  • worków na nieczystości.

W przypadku psa rasy bullmastiff, cena ich zakupu wyniesie od około 300 do 350 zł.

Bullmastiff – roczny koszt utrzymania

Oprócz miesięcznych kosztów utrzymania do kosztu rocznego możemy wliczyć koszt zakupu kosmetyków, takich jak:

  • szampon dla psa,
  • odżywka w aerozolu dla psa,
  • obroże owadobójcze,
  • preparat pielęgnacyjny.

W przypadku psa rasy bullmastiff, cena ich zakupu wyniesie od około 300 do 400 złotych. W ciągu roku zapłacimy około od 4000 do 4500 zł.

Bullmastiff – koszty utrzymania w ujęciu dwuletnim

Do maksymalnie dwóch lat powinniśmy wymieniać psie akcesoria, takie jak:

  • miski dla psa na wodę i na pokarm,
  • obroża dla psa lub szelki dla psa na spacer,
  • smycz dla psa,
  • szczotka dla psa z gumowym zgrzebłem,
  • obcinaczki dla psa,
  • zabawki dla psa,
  • legowisko dla psa.

Podliczając wszystkie koszty, w ciągu dwóch lat wydamy około od 8500 do 9500 zł.

Podsumowanie

Bullmastiff to pies, który zasłynął, jako doskonały stróż. Przedstawiliśmy historię rasy, z której wiecie, iż bullmastiffy strzegły kopalnie złota i diamentów, a także były ulubionymi psami leśniczych. Nieustraszona rasa powstała po to by zwalczać kłusowników i złodziei, łączy w sobie cechy mastifa staroangielskiego oraz buldoga staroangielskiego. Można to także zauważyć w wyglądzie, który przedstawiliśmy zgodnie ze wzorcem FCI. Podpowiedzieliśmy także, jak zadbać o jego ciało i włosy. Omówiliśmy także jego odporność na niepogodę oraz choroby, które są typowe dla tej rasy. Wiadomo, iż dieta ma duży wpływ na zdrowie, niezależnie od sposobu żywienia, który wybierzesz, powinieneś dostarczać jego organizowi wszystkie niezbędne składniki.

U psów rasy bullmastiff, charakter jest zrównoważony. Rasa jest doskonałym wyborem dla tych co poszukują psa, który będzie bronił domu, a także żył wśród rodziny. Pamiętaj o tym, by wychowywać psa od samego początku życia w domu.

Podejdź rozważnie do zakupu szczeniaka rasy bullmastiff, olx może zawierać wiele ofert, jednak polecamy korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych hodowli, zrzeszonych w renomowanych stowarzyszeniach.

Idź do oryginalnego materiału