Bratki u sąsiada kwitną non stop. Podpatrzyłam, czym je dokarmia

1 tydzień temu
fot. Pixabay

Bratki (fiołki ogrodowe) to popularne kwiaty, które zdobią nasze ogrody wiosną i latem. Mają śliczne, barwne płatki kwiatowe i są łatwe w uprawie, aczkolwiek błędy w pielęgnacji mogą przyczynić się do osłabnięcia rośliny. Każdemu zależy, aby czarowały one swym wyglądem jak najdłużej. Warto dbać o nie prawidłowo i od czasu do czasu wspierać domowym nawozem.

Już wiesz, iż bratki nie są trudne w uprawie. A co zrobić, by kwitły jak najdłużej? Po pierwsze zapewnij im dobre podłoże. „Dobre”, to znaczy żyzne, lekkie, o odczynie pH delikatnie kwaśnym. Ziemię o takich adekwatnościach kupisz np. w pobliskim centrum ogrodniczym. Na długość kwitnienia fiołków wpływa także nawadnianie. Kluczowe, by dostarczać im wody systematycznie. Susza im nie służy tamo jak nadmierna wilgoć. Umiar to podstawa.

Skoro mowa o podlewaniu, to należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Należy unikać skrapiania łodyżek/liści fiołków, gdyż będą bardziej narażone na atak grzyba. W przypadku kwiatów wystawionych na balkonie pamiętaj o warstwie drenażu na spodzie doniczki. Mniej na uwadze powyższe sugestie, a twoje roślinki będą kwitły dłuuugo i siarczyście.

Dokarmianie bratków. Co sprawdzi się najlepiej?

Dogodne warunki do rozwoju jest w stanie zagwarantować bratkom sama gleba. Grunt, żeby była lekka, żyzna, o pożądanym przez sadzonki pH. Tyle wystarczy, aby bratki rosły żwawo. Jednak od wielkiego dzwonu warto zasilić fiołki ogrodowe nawozem, który zmobilizuje ich wzrost i korzystnie wpłynie na żywotność. Jaki nawóz trafi w punkt?

Chociażby biohumus. jeżeli jednak wolisz ekologiczne rozwiązania, doładuj bratki odżywką ze skórek od banana. Przygotujesz ją bez trudu. Zbierz odpad z kilku owoców i posiekaj, a potem umieść w szklanym naczyniu i zalej wodą. Pojemnik ze skórkami odstaw na 14 dni i okazjonalnie przemieszaj zawartość.

Idź do oryginalnego materiału