Posadź zamiast lawendy. Urośnie praktycznie wszędzie, przetrwa susze i mrozy. Każdy pozazdrości

1 tydzień temu
Ma drobne, fioletowo-niebieskie kwiatuszki oraz srebrzyste pędy. Kwitnie i pachnie przez całe lato. Choć wciąż rzadko można spotkać ją w ogrodach, powoli zyskuje na popularności. Nic dziwnego. Perowskia łobodolistna zachwyca urodą i prostą uprawą. Jak o nią dbać?
Lawenda to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Zachwyca oszałamiającym zapachem i uroczymi kwiatami w fioletowym kolorze układającymi się w kłosy. jeżeli z jakiegoś powodu za nią nie przepadasz, ale zależy ci na podobnym efekcie, wybierz perowskię łobodolistną. Wszyscy będą ci zazdrościć bujnego ogrodu.
REKLAMA


Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!


Perowskia łobodolistna w ogrodzie. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości
Perowskia łobodolistna to łatwa w uprawie roślina, która zyskuje coraz szersze grono fanów. Niewprawione oko może pomylić ją z popularną lawendą. Wszystko z powodu srebrzystych pędów oraz drobnych, fioletowo-niebieskich kwiatuszków. Doświadczeni od razu dostrzegą różnicę. Niemniej jeżeli zależy ci na nieco krzaczastych, ale bujnych i pachnących dywanach, które zniosą niemal każde warunki, warto zasadzić ją w ogrodzie. Zdecydowanie będzie zachwycać.
Perowskia łobodolistna Perowskia łobodolistna. Fot. pixabay.com / A-mblomma
Jakie warunki lubi perowskia? Nie ma wielkich wymagań
Perowskia to miododajny podkrzew, który może osiągać do 1,5 metra wysokości. Jej gęste pędy tworzą piękne, ażurowe kępy, a kwiaty kwitną od lipca do późnej jesieni. Srebrzyste gałązki sprawiają, iż jest piękną ozdobą także zimą. Ze względu na prostą uprawę oraz dużą tolerancję na błędy, nada się do uprawy choćby dla początkujących ogrodników. Warto wiedzieć, iż jest niemalże całkowicie odporna na suszę, dlatego nie zmarnieje choćby jeżeli przez jakiś czas zapomnisz o podlewaniu. Również mrozy nie powinny jej zaszkodzić, aczkolwiek lepiej na zimę podsypać ją korą. W razie wiosennych przymrozków gwałtownie się zregeneruje. Oczywiście mimo wszystko lepiej nie testować jej wytrzymałości.


Gdzie sadzić perowskię? Roślina lubi ubogie podłoże
Perowskię najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych oraz stosunkowo suchych, z lekką i przepuszczalną glebą. Ponieważ dobrze rośnie w ziemi ubogiej w składniki odżywcze, jest wręcz idealna do uzupełnienia pustych miejsc w ogrodzie, na których nie utrzymują się inne rośliny. Żyzne podłoże oraz regularne nawodnienie może sprawić, iż perowskia zmarnieje. Wiosną, od czasu do czasu, możesz odżywić ją kompostem bądź domowym nawozem se skorupek jaj. Wystarczy, iż je pokruszysz i podsypiesz pod rośliną. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału