Spore pieniądze czekają na zwycięzcę dwóch przetargów na bieżące utrzymanie i porządkowanie zieleni miejskiej oraz parków na terenie Świdnicy. Wybrane firmy będą też odpowiadały m.in. za wykonywanie nowych nasadzeń oraz utrzymanie parkowych alejek.
Prace związane z bieżącym utrzymaniem i pielęgnacją terenów zieleni miejskiej oraz parków od kilku lat zlecane są w ramach corocznych „kontraktów”. W listopadzie 2023 roku realizację tego zadania powierzono konsorcjum firm: Farmie Miejskiej oraz Zakładowi Usług Porządkowych „Jedynka”, które zaoferowały swoje usługi w sumie za blisko 7 mln 143 tys. złotych. W związku z zakończeniem 12-miesięcznej umowy, w grudniu 2024 roku ogłoszono zamówienia na kolejny rok. Do czasu ich rozstrzygnięcia krótkoterminowe umowy na utrzymanie zieleni zawarto z Farmą Miejską.
Do przetargu na utrzymanie parków wpłynęła jedna oferta opiewająca na ponad 2 mln 461 tys. złotych, którą złożyło konsorcjum firm: Farma Miejska, „Jedynka” oraz Love Las. Z kolei chęć realizacji prac przez zieleni miejskiej wspólnie wyraziły Farma Miejska oraz „Jedynka”, oferując swoje usługi za 5 mln 384 tys. złotych. W sumie więc za utrzymanie zieleni oraz parków firmy zażyczyły sobie 7 mln 845 tys. złotych, a tym samym zmieściły się w kwocie, jaką w miejskim budżecie przewidziano na sfinansowanie zamówień. W przypadku zamówienia na zieleń miejską dokonano już wyboru najkorzystniejszej oferty, natomiast na rozstrzygnięcie czeka w tej chwili przetarg na utrzymanie parków.
Czym wyłonieni w przetargach wykonawcy będą zajmować się w ciągu kolejnych 12 miesięcy? Do ich obowiązków należeć będzie bieżące utrzymanie, pielęgnacja terenów zieleni miejskiej, w tym przy drogach gminnych oraz wojewódzkich, na placach, skwerach i innych wskazanych terenach komunalnych, a także utrzymanie czystości tych terenów. W ramach tych prac przewidziano: sprzątanie powierzonych terenów zieleni, utrzymanie czystości chodników i alejek położonych w obrębie terenów zieleni przylegających do tych terenów, wywóz odpadów wraz z utylizacją, koszenie trawy, usuwanie liści, wykonywanie prac pielęgnacyjnych w obrębie zadrzewienia (cięć sanitarno-korekcyjnych), usuwanie posuszu, podkrzesanie koron, usuwanie drzew, usuwanie wiatrołomów, pielęgnacja krzewów ozdobnych, formowanie żywopłotów, plewienie nasadzeń krzewów, bylin i roślin rabatowych jednorocznych kwitnących, sadzenie roślin i roślin rabatowych jednorocznych kwitnących w gruncie oraz w elementach małej architektury, zapobieganie i zwalczanie chorób i szkodników roślin.
Podobne obowiązki przewidziano w przypadku parków miejskich, gdzie oprócz m.in. sprzątania ich terenu i wywożenia odpadów, utrzymania czystości alejek, wykonywania prac pielęgnacyjnych przy zieleni i wykonywania nasadzeń przewidziano też: uzupełnianie nawierzchni psiego wybiegu, utrzymanie czystości fontann zlokalizowanych w parkach poza sezonem ich funkcjonowania, pielęgnację zieleni wokół altany i fontanny oraz na altanie w Parku Młodzieżowym, utrzymanie czystości i porządku obiektu altany w Parku Młodzieżowym, sprawowanie nadzoru oraz utrzymanie instalacji wodociągowej zasilającej studzienki do podlewania roślinności oraz poideł.
Niezależnie od działań realizowanych na zlecenie miasta, swoją cegiełkę do porządkowania terenów zielonych dokładają społecznicy. Waldemar Woźniak, mieszkający w Pszennie emerytowany pracownik Poczty Polskiej i członek Polskiego Związku Łowieckiego, od kilku lat regularnie odwiedza różne zakątki Świdnicy, sprzątając pobocza dróg oraz zaśmiecone zagajniki, a także likwidując dzikie wysypiska. Z kolei Krzysztof Szpilka, który szczególną uwagę poświęca Parkowi Harcerskiemu, Parkowi Młodzieżowemu oraz okolicom zalewu Witoszówka, podczas każdego ze swoich „Ekospacerów” zbiera od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów śmieci.
/mn/