Bezdomność zwierząt – nasza wspólna sprawa

przyjacielepalucha.pl 20 godzin temu

W Polsce setki tysięcy psów i kotów trafiają każdego roku do schronisk lub pozostają bez opieki na ulicach. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2022 roku w polskich schroniskach przebywało ponad 110 tysięcy bezdomnych zwierząt. A przecież mnóstwo bezdomnych psów i kotów nie jest ewidencjonowanych albo nigdy nie trafia do schronisk. Te statystyki pokazują skalę problemu, ale co równie istotne – uświadamiają, iż bezdomność zwierząt to nie tylko problem etyczny, ale także społeczny. A za liczbami kryją się konkretne pyszczki, ogonki i serca, które organizacje, takie jak nasza, a także prywatne osoby, próbują ratować. Jesteśmy jednak pewni – bez rozwiązań systemowych zwierzęta dalej będą cierpieć i umierać w schroniskach.

Jakie są główne przyczyny bezdomności zwierząt?

Przyczyny bezdomności zwierząt są złożone. Wynikają głównie z braku odpowiedzialności ludzkiej. Do najczęstszych należą:

  • Nieodpowiedzialne rozmnażanie – brak kastracji prowadzi do niekontrolowanego przyrostu populacji zwierząt.
  • Porzucanie zwierząt – wielu „opiekunów” pozbywa się psów i kotów, gdy te stają się dla nich problematyczne.
  • Zaniedbania prawne – póki co nie ma przepisów zobowiązujących opiekunów do czipowania zwierząt. Brak znakowania często uniemożliwia identyfikację psów i kotów i ich powrót do domu.

Jak przeciwdziałać bezdomności zwierząt?

Rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt wymaga wspólnego zaangażowania społeczeństwa, organizacji takich jak nasza fundacja, ale przede wszystkim zmian w ustawie i ochronie zwierząt i późniejszego egzekwowania prawa. najważniejsze działania, które mogą zmniejszyć skalę problemu to:

1.Powszechna kastracja

Kastracja to jedno z najskuteczniejszych narzędzi w walce z bezdomnością zwierząt. Pozwala ograniczyć liczbę niechcianych miotów, które często, na różnych etapach życia, kończą w schroniskach lub na ulicach. Nasza Fundacja stara się, w miarę swoich możliwości, wspierać akcje kastracji. W 2025 roku zintensyfikujemy te działania.

2. Czipowanie

Czipowanie to metoda identyfikacji zwierząt, która pozwala na szybkie odnalezienie opiekuna w przypadku zagubienia psa czy kota. Wprowadzenie takich przepisów na szeroką skalę może znacznie zmniejszyć liczbę zwierząt trafiających do schronisk.

3. Edukacja

Podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa na temat odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami to klucz do zmiany. Dlatego wciąż tak bardzo potrzebne są kampanie społeczne dot. dobrostanu zwierząt, tych domowych i tych tzw. gospodarskich.

4. Adopcje

Od lat działamy w schronisku dla zwierząt i w fundacji i wiemy na pewno – nie ma żadnych powodów, żeby kupować zwierzęta. Tym bardziej, iż tysiące psów i kotów czekają w schroniskach i fundacjach na swoją szansę. Zresztą członków rodziny się nie kupuje, prawda?

Twoje wsparcie ma znaczenie

Każdy z nas może włączyć się w walkę z bezdomnością zwierząt. Możesz adoptować psa lub kota ze schroniska lub domu tymczasowego, wesprzeć finansowo organizacje zajmujące się pomocą zwierzętom (może rozważysz przekazanie 1,5% podatku dla naszej lub innej rzetelnej fundacji prozwierzęcej?) albo propagować wiedzę na temat sytuacji zwierząt i odpowiedzialnej opieki (tak, Twoje udostępnienia na Facebooku czy

naprawdę mają znaczenie).

Na zdjęciu Tolkien, który wiele lat spędził w schronisku. Teraz, dzięki Wam, cieszy się życiem w domu seniora.

Idź do oryginalnego materiału