Begonia koralowa – jak o nią dbać?

4 lat temu

Postawmy sprawę jasno, Begonia maculata, czyli Begonia koralowa nie jest najłatwiejszą rośliną, jaką możecie nabyć. Potrafi sprawiać sporo kłopotów przez zasychające końcówki, czarne plamy lub odpadające liście. Opieka nad nią nieco różni się od typowej pielęgnacji roślin pokojowych. Można się jednak z nią dogadać i nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Begonia koralowa jak o nią dbać?

Temperatura dla Begonii

Begonia maculata jest ekstremalnie wrażliwa na zimno i przeciągi. Trzymajcie ją z dala od otwartych okien, szczególnie w chłodniejsze dni. To roślina tropikalna i najlepiej czuje się w podwyższonej temperaturze.

Będzie najszczęśliwsza w zakresie temperatur od 20 do 25 stopni Celsjusza. Z godnością zniesie również wyższe temperatury, sięgające choćby do 35 stopni. Zdecydowanie gorzej radzi sobie z chłodem i absolutne minimum to 15 stopni, jednak w takich warunkach nie będzie zbyt chętna do wzrostu.

Nie może być wystawiana na mróz. Późną jesienią oraz zimą lepiej zrezygnować z jej transportowania. Uważajcie również, aby w czasie chłodnych dni jej liście nie dotykały zimnych szyb. Tak naprawdę jej liście nie powinny dotykać niczego, niezależnie od temperatury.

W 100% indywidualistka

Maculata jest niedotykalska. Po prostu. Polecam nie dotykać jej liści zbyt często, wyjątkiem jest oczywiście oczyszczanie z nagromadzonego kurzu. Lepiej nie używajcie do tego wody, Begonia koralowa nie lubi mieć mokrych liści. Używajcie w tym celu suchej ściereczki lub pędzelka.

Begonia ceni sobie przestrzeń i dobrą cyrkulację powietrza. Nie powinna stać w skupisku innych roślin. Potrzebuje swobody i sporo miejsca wokół siebie, nie chce dotykać innych roślin ani przedmiotów.

Kiedy podlewać Begonie?

Begonia Maculata lubi wodę i potrzebuje jej dość sporo. Warto utrzymywać lekko wilgotne podłoże przez cały czas i podlewać, gdy wierzchnia warstwa nieco przeschnie. Nie jest to roślina dla osób, które zapominają podlewać swoje rośliny. Begonia reaguje bardzo źle na przesuszenie, liście zasychają i odpadają.

Begonię plamistą możecie podlewać standardowo – od góry. Uważajcie jednak, aby nie moczyć jej liści! W łatwy sposób unikniecie tego, podlewając roślinę od dołu. Aby to wykonać, włóżcie sadzonkę do pojemnika wypełnionego wodą i zostawcie na około 15 minut, aż podłoże nasiąknie wodą. Roślina w tym czasie pobierze odpowiednią ilość wody.

Sprawa z podlewaniem nie jest jednak taka prosta, ponieważ Maculata nie toleruje również nadmiaru wody i jest wrażliwa na przelanie. Stwórzcie jej więc luźną, przepuszczalną mieszankę. Dobrze sprawdzi się podłoże do roślin zielonych, zmieszane z dużą ilością perlitu. Dodatkowo możecie wsypać nieco kory sosnowej oraz węgla aktywnego. Przelanie widać na liściach bardzo gwałtownie – robią się miękkie i brązowe oraz niemal natychmiast odpadają.

Begonia rośnie najlepiej, gdy ma dość ciasną doniczkę. o ile przesadzacie swoją roślinę, użyjcie doniczki maksymalnie o 1 lub 2 rozmiary większą. Korzenie rosną dość szybko, prawdopodobnie raz w roku roślina będzie wymagała przeprowadzki do większego lokum.

Begonia w hydroponice

Begonia kocha wodę i świetnie nadaje się do uprawy w hydroponice. Dzięki tej metodzie roślina ma cały czas dostęp do wody i pobiera jej tyle, ile potrzebuje.

Uprawa w hydroponice podnosi także wilgotność powietrza wokół rośliny. Begonia, którą trzymam w hydroponice, rośnie o wiele szybciej, a liście wyglądają zdrowiej.

Jeśli się na to zdecydujecie, pamiętajcie, aby uważać, aby nie moczyć jej liści.

Wilgotność powietrza dla maculaty

Aby uzyskać duże i ładne liście oraz bujne kwiaty maculata będzie wymagać podwyższonej wilgotności powietrza. Absolutne minimum to 50%, ale im więcej, tym lepiej.

Prawdopodobnie Wasza roślina będzie żyć choćby przy niższej wilgotności, jednak znacznie spowolni swój wzrost, a liście będą zasychać na końcach. W skrajnie niskich wartościach Begonia koralowa może pozbyć się większości liści.

Musicie pamiętać, iż Begonia plamista nienawidzi mieć czegokolwiek na liściach, w tym wody. Absolutnie nie powinniście jej zraszać! Aby podnieść wilgotność, warto postawić w pobliżu nawilżacz. Powinien jednak stać w odpowiedniej odległości, aby mgiełka nie osiadała na roślinie. Możecie również postawić doniczkę na tacce wypełnionej mokrym keramzytem.

Zbyt suche powietrze widać na liściach już po kilku dniach. Końcówki liści zaczynają zasychać i roślina zaczyna zrzucać pojedyncze liście.

Begonia koralowa jakie stanowisko

Bardzo uszczęśliwicie swoją roślinkę, jeżeli zapewnicie jej dużą ilość rozproszonego światła. Im więcej go otrzyma, tym szybciej będzie rosnąć. Maculata nie powinna jednak stać na bezpośrednim słońcu, ponieważ może popalić jej liście.

Podpora

Begonia posiada bardzo delikatne łodygi, które łatwo się łamią i uginają pod ciężarem liści. Warto wspomóc ją podporą. Można w tym celu użyć na przykład bambusowych tyczek.

Rozkrzewianie Begonii

Pojedyncze pędy Begonii zwykle nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Roślina rośnie wzwyż, pędy są długie, przez co wygląda łyso. Warto co jakiś czas przyciąć jej czubek, aby ją nieco rozkrzewić.

Sadzonki pędowe begonii bardzo łatwo się ukorzeniają. Ja z powodzeniem ukorzeniam je po prostu w wodzie.

Choroby i pasożyty

W prawidłowych warunkach Begonia jest bardzo odporna na choroby i pasożyty. Przy nieodpowiednim podlewaniu łatwo nabawia się chorób grzybowych oraz gwałtownie gnije.

Z pasożytów najczęściej można znaleźć na niej wełnowca.

Kiedy nawozić?

Begonie nawozimy od kwietnia do końca września co dwa tygodnie. jeżeli zależy Wam na kwiatach, warto w tym celu używać nawozów do roślin kwitnących z przewagą fosforu i potasu.

Maculate nawozimy wyłącznie doglebowo, nie powinno się jej spryskiwać, więc nawożenie dolistne nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Begonia koralowa jak o nią dbać?

Begonia maculata to bardzo wyjątkowa roślina, która za prawidłową opiekę odwdzięcza się szybkim wzrostem. Nie jest to gatunek, któremu należy poświęcać dużo czasu – wręcz przeciwnie, źle znosi nadmierną troskę. Podstawą opieki jest odpowiednie stanowisko, regularne podlewanie oraz podniesiona wilgotność powietrza. jeżeli jej to zapewnicie, Begonia będzie zupełnie bezproblemowa.

Dowiedz się również jak prawidłowo opiekować się Alokazją

Idź do oryginalnego materiału