Pierwsze prace na terenie Bastionu Sakwowego ruszyły w kwietniu 2022 roku. Rewitalizacja tego historycznego miejsca trwa zatem już od ponad roku, a efekty są widoczne gołym okiem. Aktualnie prace realizowane są m.in. przy balustradach, układaniu posadzki pod kolumnadą czy budowie ogrzewania podłogowego w pawilonie perystylowym.
– Prace przy tej wielkiej rewaloryzacji realizowane są na wielu frontach. Działamy m.in. na balustradzie, gdzie realizowane są żmudne prace konserwatorskie przy elementach z piaskowca. Te, które udało się uratować konserwujemy, wzmacniamy i przywracamy blask. To wielogodzinny trud intensywnych prac konserwatorów. Mrówcza robota – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Wrocławia.
Jednocześnie prowadzone są prace:
- przy sztukaterii, a także przy układaniu posadzki z elementów granitowych od kolumnadą,
- w piwnicy, gdzie ułożono już posadzkę, a w tej chwili realizowane są wymagające precyzji i cierpliwości działania dotyczące odnowienia elementów klinkierowych stropu,
- przy budowie ogrzewania podłogowego w pawilonie perystylowym,
- betonowaniu obrzeży niecki dawnej fontanny, której elementy odnaleziono pod podłogą.
Poza rewitalizacją związaną z architekturą zaplanowano również zieleń, która ozdobi to wyjątkowe miejsce. Aby nowe rośliny jak najlepiej komponowały się z wyjątkową architekturą, podczas projektowania wykorzystano materiały archiwalne pochodzące z XIX wieku.
Wśród gatunków roślin, które pojawią się na Bastionie, wymieniane są m.in.: laurowiśnie, hortensje bukietowe, trzmieliny japońskie, cisy pospolite, liliowce, lawenda wąskolistna, szałwia omszona, ubiorek wiecznie żywy, żurawka ogrodowa, turzyca ceglasta, tulipany różowe, hiacynty niebieskie, gaura Lindheimera. Co więcej, nasadzone zostanie kilkanaście drzew – będą to kasztanowce czerwone i lipy drobnolistne.
Inwestycja jest współfinansowana z Polskiego Ładu, a jej koszt to blisko 27 mln zł. Nadzoruje ją Zarząd Inwestycji Miejskich, a prace pod czujnym okiem konserwatora zabytków wykonuje wrocławska firma Castellum.
Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje