Baptysja błękitna (Babtisia australis) |
|
Wysokość | 90-120 cm |
Kwitnienie | V, VI, VII |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | sucha |
Ozdobność | liście, wiaty |
Pokrój | zwarty, wzniesiony, kępy |
Baptysja błękitna (Babtisia australis) jest rośliną należącą do rodziny bobowatych. W naturze rośnie w Ameryce Północnej, ale jest tak pięknie kwitnącą rośliną, iż uprawiana jest niemal na całym świecie jako roślina ozdobna. W swoim naturalnym środowisku porasta obrzeża lasów, na otwarte łąki oraz brzegi strumieni.
Baptysja błękitna jest rośliną trującą! Zjedzenie nasion może być szkodliwe zwłaszcza dla dzieci! Również zjedzenie młodych pędów grozi zatruciem!
Baptysja błękitna, autor: Jean-Pol GRANDMONT, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Baptysja błękitna – jak wygląda
Baptysja błękitna dorasta do 120 cm wysokości a rozrasta się dzięki odrostom korzeniowym, które odchodzą od korzenia palowego. Pokrój ma zwarty a pędy są rozgałęzione, sztywne i wzniesione. Porastają je trójlistkowe liście, które są barwy niebieskozielonej. Ostatnie 30 do 50 cm pędów porastają przepiękne kwiatostany w różnych odcieniach niebieskiego. Przybierają groniasty kształt a kwiatki mają motylkowatą budowę i rozwijają się zaczynając od dołu kwiatostanu w górę. Baptysja kwitnie od maja do lipca.
Baptysja błękitna, autor: El Grafo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Po przekwitnięciu na roślinach pojawiają się owoce w formie strąków, w których znajdują się liczne nasiona. W miarę dojrzewania zaczynają czernieć. Gdy przy potrząsaniu grzechoczą, oznacza to, iż nasiona są już dojrzałe i dobrze jest je wówczas usuwać, gdyż szpecą roślinę.
Niestety często nasiona są bezużyteczne, gdyż padają ofiarą licznych szkodników, które wgryzają się w strąki a następnie nasiona, tam składają jaja, a ich potomstwo żywi się nasionami. Dlatego lepiej jest nasiona zbierać i sprawdzać ich stan, żeby nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania szkodników, które przezimują i znów zaatakują nasze uprawy, nie tylko Baptysji błękitnej.
Uprawa i pielęgnacja baptysji błękitnej
Baptysja dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Podłoże powinno być przepuszczalne i to wszystko, jeżeli chodzi o wymagania rośliny w tej kwestii. Jest to roślina niezwykle odporna na przesuszenie, jedyny okres, gdy trzeba ją podlewać to zaraz po posadzeniu – dopóki mocno się nie ukorzeni.
Baptysja błękitna – nasiona, , autor: Denis.prévôt, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Baptysji błękitnej się nie przesadza. A to dlatego, iż ma główny korzeń palowy, który sięga bardzo głęboko. Od niego odrasta spora ilość korzeni bocznych. Nie ma mowy by w trakcie przesadzania nie uszkodzić korzenia głównego, a to skutkuje najczęściej zamarciem rośliny.
Baptysja błękitna jest całkowicie mrozoodporna. Przed zasadzeniem dobrze jest podłoże wymieszać ze sporą ilością kompostu, później już nie wymaga nawożenia. jeżeli natomiast ziemia jest słabej jakości, można raz na 2-3 tygodnie podlać rośliny biohumusem, albo rozrzucić mineralny nawóz granulowany przeznaczony dla roślin kwitnących, który będzie stopniowo uwalniał składniki pokarmowe.
Baptysja błękitna, autor: Denis.prévôt, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Babtysję rozmnaża się poprzez nasiona, które wcześniej należy poddać skaryfikacji i stratyfikacji. Ten sposób rozmnażania pozwoli zakwitnąć roślinom dopiero po 3-4 latach. jeżeli spróbujemy rozmnażać ją przez sadzonki wierzchołkowe, co również nie jest proste (nawet z użyciem ukorzeniacza), to zakwitnie po 2 latach. Dlatego jak widać najlepiej jest kupić gotowe sadzonki
Baptysja wymaga radykalnego cięcia pędów nisko przy ziemi jesienią lub wiosną.
Fot. główna: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org