W parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie odbywały się działania związane z oceną stanu fitosanitarnego drzew. Drzewa były skanowane dzięki specjalistycznych urządzeń. Dzięki temu można gwałtownie zdiagnozować choroby i uszkodzenia, a także uniknąć wycinki. Zamiast tego zabytkowy drzewostan można leczyć.
"Zostały podjęte prace związane z określeniem zdrowotności przy użyciu nowoczesnych metod, a mianowicie tomografu drzew, a także będą robione próby obciążeniowe wybranych drzew, które są najbardziej zagrożone, schorowane, trzeba zadbać o bezpieczeństwo zwiedzających. Jestem zdania, podobnie jak dendrolodzy, iż takie stare drzewa powinniśmy w parkach, miastach, obszarach chronionych jak najbardziej zostawiać, nie usuwać wszystkiego, nie ma takiej potrzeby" - powiedział w programie #TAKsięMÓWI na antenie radiaCENTRUM Adam Kozyra, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
na fot.: Adam Kozyra / dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie
Dodał, iż dziś istnieją zarówno możliwości jak i specjaliści, dzięki którym leczenie i zachowanie dużych, starych drzew jest możliwe.
Gołuchowski park-arboretum został założony w drugiej połowie XIX wieku. To jeden z najstarszych i największych ogrodów w stylu angielskim. Jego twórcami byli Izabella Działyńska z książąt Czartoryskich i hrabia Jan Działyński. Park-arboretum współtworzył zatrudniony przez nich utalentowany ogrodnik Adam Kubaszewski.