Zaskakującą informacją okazuje się być fakt, iż zwykłe zapałki mogą być dobrym nawozem dla roślin. Jest to metoda odżywiania kwiatów, która ma wielu zwolenników i niesie za sobą szereg korzyści. Sprawdź, jak ją stosować.
Do jakich roślin używać zapałek?
Zapałki mogą być stosowane do wszystkich tych roślin, którym aktualnie brakuje siarki, ze względu na to, iż zawierają jej duże ilości. Nie da się zaprzeczyć, iż jest to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego okazu, ponieważ wpływa on bezpośrednio na przebieg procesu fotosyntezy.
W momencie, gdy zaczyna brakować roślinie siarki, dochodzi do rozwinięcia chlorozy młodych liści. Pierwszymi objawami tego zjawiska jest zmiana koloru liści na jasnozielony, biały lub żółty. Dodatkowymi sygnałami, świadczącymi o niedoborze siarki jest karłowacenie liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny. W momencie, gdy zaobserwujemy takie objawy, powinniśmy od razu sięgnąć po zapałki, które gwałtownie rozwiążą nasz problem.
Jak wykorzystać zapałki pielęgnując rośliny?
Wykorzystanie zapałek podczas pielęgnacji roślin jest bardzo proste. Wystarczy wziąć około 10 sztuk zapałek i rozpuścić ich główki w 250 ml wody. Następnie czekamy, aż woda zabarwi się na czerwono i wtedy podlewamy nią rośliny. Zabieg ten trzeba powtarzać co kilka tygodni, o ile chcemy, aby nasze kwiaty miały soczyście zielone liście i prawidłowo się rozwijały.
Innym sposobem jest umieszczenie zapałek w doniczkach po prostu główkami do dołu i wtedy nie musimy ich rozpuszczać. Następnie podlewamy kwiaty i po 36 godzinach główki zapałek będą już rozpuszczone, a rośliny odżywione.
Jakie są wady i zalety stosowania zapałek?
Zapałki są świetną odżywką dla roślin i niewątpliwie wpływają na ich kondycję. Korzyści, jakie przynosi stosowanie ich, to między innymi fakt, że:
- Liście zyskują intensywny, zielony kolor.
- Rośliny szybciej i bujniej rosną.
- Kwiaty uodparniają się na działalność szkodników i na choroby.
Jednak trzeba pamiętać również o wadach tego rozwiązania. Niektórzy uważają zapałki za eksperyment mogący przynieść skutki odwrotne od zamierzonych, ponieważ główki zapałki, poza siarką, zawierają wiele substancji, które mogą szkodzić kwiatom. W dodatku nigdy nie mamy pewności, jaką dawkę siarki dostarczamy naszym roślinom.
Zobacz też:
Doświadczeni ogrodnicy zimują pelargonie tylko w ten sposób. Mają najładniejsze kwiaty
Jak podlewać rośliny w październiku? Jeden błąd i ogród zmarnieje
Posadź dziś, a wyrosną jeszcze tej jesieni. Świeże warzywa na wyciągnięcie ręki