Australian stumpy tail cattle dog – czym się różni od australian cattle dog? Na czym polega opieka nad rasą psa australian stumpy tail cattle dog?

zooart.com.pl 11 miesięcy temu

Australian stumpy tail cattle dog (w skrócie ASTCD) to pies pełen wigoru. Zawsze radosny i gotowy do pracy. Kocha właściciela do granic możliwości. Mimo iż nie jest to rasa zbyt popularna w Polsce, to jeżeli zdecydujesz się gościć australian stumpy cattle dog w swoim domu, może stać się Twoim wiernym towarzyszem na długie lata. Chcesz wiedzieć, skąd pochodzi jego długa nazwa oraz co ma wspólnego z australian cattle dog? Zapraszamy do przeczytania artykułu! Z nami poznasz szczegółowe informacje na temat charakteru ASTCD, dowiesz się, m.in. jak go pielęgnować, żywić i szkolić.

Australian stumpy tail cattle dog – wzorzec rasy

Mimo iż australian stumpy tail cattle dog ma długą historię, sięgającą początków XIX wieku, to jego obecna nazwa została nadana dopiero w 2001 roku. Pies tej rasy został uznany przez różne organizacje kynologiczne, które nadały mu wzorzec. Jedną z największych w Polsce jest Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI). Jej klasyfikacja prezentuje się następująco:

  • grupa 1 – psy pasterskie i zaganiające,
  • sekcja 2 – psy zaganiające,
  • numer wzorca 351.

Inne organizacje, które uznały ASTCD oficjalnie za rasę, to:

  • American Kennel Club (AKC) – Foundation Stock Service (wzorzec FCI),
  • Australian National Kennel Council (ANKC) – grupa 5 psy pracujące,
  • World Kennel Union (WKU) – psy pasterskie,
  • Canadian Kennel Club (CKC) – grupa VII – psy pasterskie,
  • United Kennel Club (UKC) – psy pasterskie.

Rasy nie zaakceptowała organizacja Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK).

Skomplikowana historia rasy australijskiego psa pasterskiego

Australian stumpy tail cattle dog znany jest pod różnymi nazwami, takimi jak: australijski pies pasterski/zaganiający, australijski pies do bydła, red heeler, queensland blue heeler, queensland heeler lub australian heeler. Często określa się go też po prostu skrótem ASTCD. Bez względu na to, jak będziemy wołać naszego psiaka, jego oficjalna nazwa brzmi – australian stumpy tail cattle dog. Jest dość długa, prawda? Tak samo długa i zawiła, jak jego historia. jeżeli chcesz poznać pochodzenie ASTCD, chętnie uchylimy rąbka tajemnicy.

Pochodzenie rasy psa pasterskiego z Australii

Stumpy nieco przypomina australian cattle doga, pewnie dlatego, iż mają wspólnego przodka. Nietrudno się domyślić, iż australian stumpy tail cattle dog pochodzi z Australii. Historia jego powstania owiana jest tajemnicą – ciężko ustalić, kto zapoczątkował istnienie ASTCD. Powstały dwie teorie na ten temat. Jedna z nich mówi o tym, iż twórcą rasy był Thomas Simpson Hall, który (ok. 1830 roku) skrzyżował ze sobą psy smithfield z dingo i pierwszego potomka nazwał Hall’s Heeler. Według innej zaś czynu tego dokonał Timmins z Bathurst i nadał im nazwę Timmins Biters.

W późniejszych latach do puli genowej dodano również domieszkę krwi owczarka collie o umaszczeniu marmurkowym. Niestety z czasem psy rasy australian stumpy tail cattle dog stawały się coraz mniej popularne, aż w końcu groziło im wyginięcie. Na szczęście w 1988 roku w Australii rozpoczęto program odbudowy rasy, który zakończył się sukcesem.

Czym zajmował się stumpy kiedyś i dziś?

Australian stumpy tail cattle dog został wyhodowany do współpracy z człowiekiem. Jego głównym zadaniem było pędzenie i pilnowanie bydła. w tej chwili uważany jest również za świetnego psa rodzinnego.

Gdzie najczęściej możemy spotkać australian stumpy tail cattle dog?

Australian stumpy cattle dog to rasa, która dość licznie występuje w Australii. Niestety poza granicami kraju swojego pochodzenia nie jest zbyt popularna. Niestety ciężko znaleźć hodowlę psa tej rasy w Polsce.

Cattle dog – wygląd, sierść i umaszczenie

Australian stumpy tail cattle dog to pies silny i wytrzymały, wszak stworzony został do długotrwałej pracy w trudnych warunkach klimatycznych. Jego cechą charakterystyczną jest naturalnie krótki ogon, który odziedziczył po smithfieldach. Jak dokładnie wygląda stumpy? Przekonaj się razem z nami!

Australian stumpy tail cattle dog – opis rasy. Wygląd ogólny

Australian stumpy tail cattle dog przypomina trochę swojego kuzyna australian cattle dog. Sylwetka ASTCD ma kształt kwadratu. Jego ciemnobrązowe oczy są średniej wielkości, owalne. Mają inteligentny i przenikliwy wyraz. Nos natomiast, niezależnie od umaszczenia, zawsze mają kolor czarny. Uszy psa tej rasy są nieduże, osadzone dość wysoko i ostro zakończone. Ogon, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest krótki (jego długość nie może przekraczać 10 cm), a także wysoko osadzony. Kończyny są dobrze umięśnione.

Wzrost i waga stumpy

Australian stumpy tail cattle dog należy do psów średniej wielkości. Typowi przedstawiciele tej rasy mierzą od 46 do 51 cm. Suki są mniejsze, mogą mieć od 43 do 48 cm wysokości w kłębie. Psy tej rasy, niezależnie od płci ważą ok. od 16 do 23 kg.

Umaszczenie i rodzaj sierści ASTCD

Szata australian stumpy tail cattle dog składa się z dwóch warstw – krótkiego, prostego i dość twardego włosa okrywowego oraz miękkiego i gęstego podszerstka. Sierść na szyi jest nieco dłuższa. Maść występuje w dwóch opcjach kolorystycznych, czyli:

  • niebieskim (jednolita lub przesiana) – czarne łaty mogą pojawiać się na głowie i tułowiu,
  • rudym (przesiana) – rude łaty występują na głowie i tułowiu.

Szczeniaki tej rasy rodzą się białe (kolor pojawia się później) lub z łatami (zostają z nimi na całe życie).

Pielęgnacja australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy tail cattle dog to pies krótkowłosy, jego sierść nie wymaga strzyżenia, bądź stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Chcesz wiedzieć, co oprócz czesania jest ważne w pielęgnacji psa tej rasy? Podpowiemy Ci, jak dbać o stumpy!

Wszystko, co musisz wiedzieć o czesaniu stumpy

Australian stumpy tail cattle dog nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać sierść psa szczotką z miękkim włosiem lub gumową rękawicą w wypustkami. By ją odżywić, można użyć specjalnej odżywki regenerującej. Dwa razy w roku pies będzie linieć – wtedy warto wyczesywać martwy włos przy użyciu furminatora.

Kąpiel ASTCD

Raz na jakiś czas wskazana jest kąpiel psa. Oczywiście nie należy myć go za często – najlepiej po prostu wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Do tego celu powinnyśmy użyć specjalnych szamponów dla psów, te przeznaczone dla ludzi kompletnie nie nadają się dla zwierząt. Pamiętajmy, by po dokładnym namydleniu i spłukaniu osuszyć psiaka miękkim ręcznikiem.

O czym jeszcze warto pamiętać przy pielęgnacji australian stumpy tail cattle dog

W pielęgnacji ważne jest również dbanie o stan uszu i pazurów psa. Nadmiar woskowiny zalegającej w uszach, może prowadzić do infekcji, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać ich stan i w razie potrzeby przemywać odpowiednimi preparatami. To samo tyczy się oczu. Na uwagę zasługują także pazury stumpy. Kiedy zauważymy, iż są za długie i pies nie ściera ich samoistnie, warto przyciąć je cążkami dla psów, by nie utrudniały funkcjonowania naszemu pupilowi. O higienę jamy ustnej najlepiej zadbamy, myjąc zęby australian stumpy tail cattle dog specjalną pastą i szczoteczką dla psów lub smaczkami dentystycznymi.

Pracowity i oddany stumpy, czyli temperament i charakter rasy australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy tail cattle dog to wspaniały pies, która nada się dla osób lubiących aktywnie spędzać czas, zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Chcesz poznać bliżej charakterystykę rasy? Zapraszamy!

Australian stumpy tail cattle dog wobec swojego opiekuna

Stumpy jest psem bardzo przyjacielskim, opiekuńczym i bardzo oddanym opiekunowi. W końcu stworzony został do ścisłej współpracy z człowiekiem. Dodatkowo jest aktywny – wielką frajdę sprawiają mu zabawy z dziećmi. Podczas kontaktu z naszymi pociechami musimy uważać na jego żywiołowy charakter, by nie zrobił maluchowi (nieumyślnie) krzywdy. Najmłodszych członków rodziny warto uwrażliwiać na kwestie związane z adekwatnym traktowaniem zwierząt. Dzięki temu australian stumpy tail cattle dog może stać się wiernym przyjacielem rodziny.

Jak stupy zachowuje się w stosunku do obcych?

Stumpy jest psem dość nieufnym wobec obcych, dlatego jego odpowiednia socjalizacja na wczesnym etapie życia jest bardzo ważna. Przy pierwszym kontakcie jest zwykle ostrożny. jeżeli bliżej pozna gości, którzy przychodzą do naszego domu, traktuje ich bardzo serdecznie.

Australian stumpy tail cattle dog wobec innych zwierząt

ASTCG to pies pasterski, w związku z tym może mieć tendencję do zaganiania innych zwierząt. Na spacerach warto zwrócić uwagę na jego stosunek do różnych psów – jeżeli nasz stumpy będzie je obszczekiwał, warto popracować z nim nad tym aspektem. Australian stumpy cattle tail dog może mieszkać pod jednym dachem z innymi psami lub kotami, ale należy przede wszystkim kontynuować naukę socjalizacji, która powinna być rozpoczęta już w hodowli. Najlepiej, jeżeli nasz stumpy będzie wychowywał się od małego z innymi czworonogami.

Wychowanie australijskiego psa do bydła

Australian stumpy tail cattle dog ma silny charakter, nad którym trzeba pracować. Przede wszystkim należy zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Dlaczego to takie ważne? Odpowiemy na to pytanie. Poniżej poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z wychowaniem psa tej rasy.

Warunki do życia dla australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy tail cattle dog to bardzo aktywny i żywiołowy pies. Do szczęścia potrzebuje dużo przestrzeni i ruchu. Musi gdzieś wyładować drzemiące w nim pokłady energii. Najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem. Może być szczęśliwy również w mieszkaniu w bloku, jednak musimy zapewnić mu wystarczającą dawkę ruchu. W przeciwnym razie pies znajdzie sobie zajęcie na własną rękę, może zacząć niszczyć rzeczy znajdujące się w domu, być szczekliwy i niespokojny.

Pamiętajmy, iż australian stumpy tail cattle dog był stworzony do współpracy z ludźmi. To bardzo oddany towarzysz, potrzebuje bliskości i nie odstępuje opiekuna na krok. Samotność źle wpływa na jego samopoczucie, a to może przyczynić się do poważniejszych problemów behawioralnych. jeżeli jesteśmy osobami zapracowanymi, które nie mogą poświęcić dużo czasu swojemu pupilowi, lepiej zdecydujmy się na inną rasę. Stumpy oczywiście może zostawać sam w domu, ale musimy go wcześniej do tego stopniowo przygotowywać.

Akcesoria przydatne w wychowaniu ASTCD

Australian stumpy tail cattle dog potrzebuje ćwiczeń umysłowych. Powinniśmy zapewnić mu zabawki, które rozwiną jego umiejętności i pobudzą do działania. Możemy zaproponować swojemu psiakowi np. zabawki interaktywne, maty węchowe lub piłeczki, w których można schować jedzenie. Dobrą formą zabawy dla australian stumpy tail cattle dog może okazać się również aportowanie dysku. Gonienie za lecącym przedmiotem sprawi mu dużo frajdy. Poza tym wspólne zabawy pomogą umocnić więź z naszym psem, co ma pozytywny wpływ na efekty szkolenia.

Szkolenie na psa pasterskiego z Australii

Australian stumpy tail cattle dog to pies, któremu już od szczeniaka musimy wpajać zasady dobrego zachowania. Trening posłuszeństwa w jego wypadku jest koniecznością. W tej części artykułu opowiemy co nieco o szkoleniu stumpy.

Nauka posłuszeństwa

Jeśli chcemy mieć w domu posłusznego, dobrze ułożonego psa, musimy wcześnie zacząć szkolenie i w 100% trzymać się żelaznych zasad. Konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Pamiętajmy, iż australian stumpy tail cattle dog ma silny charakter, nad którym należy pracować. Uczy się chętnie, musi być tylko odpowiednio zmotywowany. Skuteczną pomocą w szkoleniu są smaczki treningowe, które możemy podawać psu w zamian za wykonanie danej komendy. Kiedy nasz stumpy opanuje podstawowe komendy typu „siad”, „daj głos”, reszta powinna już pójść nam jak z płatka.

Sporty, które może uprawiać australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy tail cattle dog dobrze wyszkolony, sprawdzi się w różnego rodzaju sportach, np.:

  • agility (pokonywanie toru przeszkód),
  • obedience (zawody z posłuszeństwa),
  • dogfrisbee (łapanie rzuconego przez człowieka dysku),
  • dogtrekking (bieg na orientację z psem przypiętym do uprzęży).

Hodowla idealna australian heeler

Australian stumpy tail cattle dog jest psem mało popularnym w Polsce. Ciężko znaleźć u nas hodowlę tej rasy, warto więc poszukać ich poza granicami naszego kraju. Zanim jednak powitamy w naszym domu nowe szczenię, warto wiedzieć trochę na temat hodowli. Powiemy, jakie wymagania powinna spełniać ta dobra, zapraszamy!

Jakie dokumenty otrzymujemy w hodowli?

Jeśli decydujemy się na zakup australian stumpy cattle tail dog, powinniśmy upewnić się, iż jest rasowy. Dlaczego to takie ważne? Rasowe psy rozmnażane są według pewnych standardów. Mamy pewność, iż psiak taki nie będzie obciążony ciężkimi wadami genetycznymi, a jego wygląd i charakter będzie pokrywał się z normami ustalonymi we wzorcu.

Dokumenty, które są ważne w hodowli to rodowód i metryka. Potwierdzają one o przynależność psa do danej rasy. Hodowca ma obowiązek wydać nam metrykę, na podstawie której możemy wyrobić rodowód lub od razu wręcza nam rodowód, w zależności od tego, w jakiej organizacji kynologicznej jest zarejestrowany.

Wszystko o hodowli australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy cattle tail dog to pies bardzo żywiołowy, który potrzebuje odpowiednich warunków i podejścia. Zanim zdecydujemy się na jego nabycie, powinniśmy dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie należycie o niego zadbać. Drugim krokiem jest znalezienie dobrej hodowli, ponieważ w naszym kraju jest to praktycznie niemożliwe, będziemy musieli zdecydować się na poszukiwania za granicą. Przed zakupem szczeniaka dobrze jest odwiedzić wybraną hodowlę, by zorientować się, jak zachowują się i w jakich warunkach trzymane są psy.

Dobry hodowca zapewnia im odpowiednią opiekę weterynaryjną, dba o zdrowie zwierząt, ich żywienie i socjalizację. Bardzo chętnie odpowie nam na nasze pytania odnośnie rasy oraz będzie chciał poznać nasze doświadczenie w kwestii wychowania psów. Hodowcy nieraz decydują się na podarowanie przyszłemu opiekunowi szczeniaka skromniej wyprawki na start. A składa się ona z: karmy, dwóch misek, obroży, smyczy, ulubionej zabawki psiaka.

Czy adopcja rasowego psa jest możliwa?

Sporadycznie może zdarzyć się tak, iż rasowy pies trafi do schroniska, jednak biorąc pod uwagę małą popularność australian stumpy tail cattle dog w Polsce, szanse na zaadaptowanie go ze schroniska, bądź fundacji są znikome. jeżeli jednak nie stać nas na zakup rasowego psa, możemy poszukać psiaka w typie rasy. Wiele bezdomnych zwierząt czeka na kochającego opiekuna, który zapewni im dobre warunki. Pamiętajmy, iż adopcja takiego zwierzaka to duża odpowiedzialność, dlatego dobrze musimy przemyśleć swoją decyzję.

Zdrowie rasy psów australian stumpy tail cattle dog

Australian stumpy tail cattle dog to pies silny i bardzo wytrzymały. W końcu był przystosowany do pracy, choćby w niesprzyjających, warunkach klimatycznych. Jest odporny na zimno i upały – pamiętajmy jednak, iż żadnego psa nie powinno wystawiać się na ekstremalne temperatury. Stumpy może żyć ok. 13-15 lat, mimo iż ogólnie zaliczany jest do psów zdrowych, to sporadycznie może mu dokuczać:

  • głuchota – niestety jest nieuleczalna, dlatego warto wybierać sprawdzone hodowle, które mają wiedzę na temat rozmnażania psów oraz regularnie badać słuch naszego pupila,
  • postępujący zanik siatkówki – prowadzi do ślepoty, w tej chwili już na etapie hodowli wykonuje się teksty wykluczające tę chorobę,
  • dysplazja stawów biodrowych i łokciowych – to schorzenie układu ruchu, które powoduje problemy ze wstawaniem i chodzeniem. Warto poprosić hodowcę o wyniki badań rodziców szczeniaka wykonywane pod tym kątem.

Zdrowe żywienie od podstaw

Australian stumpy tail cattle dog potrzebuje dobrej jakości pożywienia, które zaspokoi jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Opowiemy trochę o tym, jak żywić psa pasterskiego z Australii.

Czym karmić psa? Dieta BARF lub karma komercyjna

Australian stumpy tail cattle dog może być żywiony na dwa sposoby: karmą komercyjną (suchą lub mokrą, dostępną w wielu smakach) lub dietą BARF. Podawanie gotowych karm to szybki i prosty sposób na zapełnienie żołądka swojego pupila. Musimy jedynie odpowiednio ją dawkować – najlepiej kierować się zaleceniami zawartymi na opakowaniu produktu. Najlepiej wybierać karmy pozbawione zbóż, sztucznych barwników i konserwantów.

Dobrym wyborem jest również stosowanie BARF. Ten sposób żywienia opiera się na diecie psów pierwotnych. Jej głównym składnikiem jest surowe mięso, a także kości, podroby oraz niektóre owoce i warzywa. Pamiętajmy, by unikać kruchych kości z kurczaka, ponieważ mogą uszkodzić przewód pokarmowy psa, a choćby doprowadzić do zadławienia.

Dieta BARF ma wielu zwolenników, ponieważ jest w stu procentach naturalna i mamy pełną kontrolę nad tym, co spożywa nasz pies, ale musimy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu mięsa i posiadać wiedzę odnośnie adekwatnych proporcji poszczególnych składników, by nie doprowadzić do nadmiaru lub niedoboru któregoś z nich.

Jakich składników odżywczych potrzebuje stumpy?

Psy na różnych etapach życia potrzebują tych samych składników odżywczych tylko w zmienionych proporcjach. W związku z tym ich dieta będzie się od siebie nieco różnić. Jedno jest pewne – w pokarmie psów nie może zabraknąć białka, tłuszczy, węglowodanów, przeciwutleniaczy oraz witamin i składników mineralnych.

Szczeniaki potrzebują więcej energii, którą dostarczy pożywienie bogate w białka i tłuszcze. Karma dla szczeniąt zawiera odpowiedni poziom tych składników odżywczych, dzięki czemu młody australian stumpy tail cattle dog pozostanie pełen sił i wigoru na cały dzień. W diecie szczeniąt trzeba szczególnie zwracać na odpowiedni stosunek wapnia do fosforu (najlepiej, by oscylował w obrębie wartości 1:1) – pierwiastki te uważane są za główny budulec kości. Młode psy możemy karmić 4-5 razy dziennie, a w miarę upływu czasu stopniowo zmniejszać ilość posiłków.

Psy ras średnich dojrzewają ok. 8-10 miesiąca życia. W tym okresie warto sukcesywnie przestawiać je na jedzenie karmy dla psów dorosłych. Posiłki serwujemy 2-3 razy dziennie. Dobrze zwrócić uwagę na zawartość dodatków, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wspierają wiele funkcji organizmu, m.in. pomagają utrzymać zdrowy wygląd skóry i sierści. Istotna jest również zawartość glukozaminy i chondriony – wchodzą w skład mazi stawowej i pomagają w regeneracji stawów.

Co jeszcze jest ważne w żywieniu australian stumpy tail cattle dog?

Pamiętajmy, iż wpływ na dietę psa ma wiele czynników, które musimy uwzględnić, a należy do nich między innymi: wiek, waga, poziom aktywności fizycznej i predyspozycje do chorób. Oczywiście w szczególnych przypadkach dietę powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie zapominajmy również o odpowiednim przechowywaniu pokarmu (niezjedzone resztki możemy odłożyć do lodówki) oraz adekwatnym nawodnieniu (musimy zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody).

Australian stumpy tail cattle dog – cena i koszty utrzymania

Za szczeniaka australian stumpy tail cattle dog zapłacimy ok. 1000 euro. Hodowli najprawdopodobniej będziemy musieli szukać za granicą. Cena zwykle w głównej mierze zależy od prestiżu hodowli. Dodatkowo będziemy musieli uwzględnić koszty związane z transportem psa do naszego kraju. Jakie wydatki są jeszcze istotne? Podpowiadamy!

Koszty utrzymania w ujęciu miesięcznym

Karma, smaczki i worki na nieczystości to produkty, które gwałtownie będą ubywać w naszym domu. Musimy zatem wliczyć je w wydatki miesięczne. Mogą kosztować ok. 250-350 zł.

Koszty utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Wydatki w ujęciu rocznym i dwuletnim obejmują produkty, które będziemy musieli wymieniać raz na jakiś czas, a zalicza się do nich: miska na wodę i pokarm, legowisko, zabawki, smycz, obroża oraz artykuły higieniczne, które obejmują: pastę i szczoteczkę do zębów dla psa, obrożę przeciwkleszczową, preparaty do czyszczenia oczu i uszu, obcinaczki do pazurów. Jedne produkty będą kończyć się szybciej, z wymianą innych będziemy musieli poczekać jakiś czas. Jednorazowo łączny koszt wynosi ok. 500-600 zł.

Australian stumpy tail cattle dog – podsumowanie

Australian stupy tail cattle dog to pies, który szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym aktywnie spędzać czas. We wpisie opisaliśmy szerzej najważniejsze cechy jego charakteru. Opowiedzieliśmy także o szkoleniu oraz wychowaniu tej pracowitej i wytrzymałej rasy psa. Dodatkowo poruszyliśmy najważniejsze kwestie związane z żywieniem, pielęgnacją i zdrowiem, byście wiedzieli, jak należycie zadbać o swojego pupila. Udzieliliśmy także cennych wskazówek odnośnie hodowli australian stumpy tail cattle dog, a na koniec krótko podsumowaliśmy koszty. Czy stumpy pasuje do Twojego stylu życia? Mamy nadzieję, iż ułatwiliśmy wam odpowiedź na to pytanie.

Idź do oryginalnego materiału