Atlas grzybów nie tylko dla grzybiarzy. Pokazała, jak uzyskać kolory, których nie znajdziemy nigdzie indziej

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl


Amerykanka Julie Beeler wykorzystała 40 odmian grzybów do stworzenia 825 naturalnych pigmentów, barwników i farb. Dzięki temu uzyskała tekstylia odzwierciedlające nasz związek ze światem przyrody. Jak udało jej się tego dokonać? Ten atlas jest o grzybach, choć niekoniecznie wyłącznie dla grzybiarzy.
Błękit nieba, kalejdoskop skrzydeł motyla, cieniowanie na płatkach kwiatów - świat natury hipnotuzuje kolorami, szepcząc cicho opowieść o swojej niezwykłości. Na co dzień trudno czasami zatrzymać się, by zrozumieć tę mistykę. A jednak Julie Beeler nie tylko przyjrzała się jej z bliska, ale także to zmapowała. Ten atlas grzybów snuje opowieści o okazach, które sięgają znacznie dalej niż do kategorii specyfiki gatunku.

REKLAMA







Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych



Atlas grzybów dla miłośników kolorów. Uchwyciła to, czego nie widać na pierwszy rzut oka
Przygoda w świecie grzybów Julie Beeler rozpoczęła się od fascynacji. Powoli poznawała ich specyfikę, wykraczając poza gatunki jadalne i niejadalne, które są dobrze znane większości społeczeństwa. Zamiast odkrywać ich adekwatności zdrowotne, zagłębiła się w naturalnych pigmentach, które przedstawiła światu w wyjątkowym atlasie grzybów The Mushroom Color Atlas: A Guide to Dyes and Pigments Made from Fungi - początkowo mogliśmy poznawać jedynie dzięki strony internetowej, dziś już także w woluminie.

To źródło i punkt odniesienia dla wszystkich, którzy są ciekawi grzybów oraz pięknych, subtelnych kolorów uzyskanych w wyniku barwienia grzybami. To także początek podróży i punkt wyjścia, wprowadzający ludzi do kalejdoskopowego królestwa grzybów

- mówi autorka w wywiadzie dla My Modern Met. Atlas opisany przez Julie i zilustrowany przez Brada Johnsona, Danny'ego Rosenberga i Yuli Gates to książka artystyczna, przewodnik terenowy i warsztat destylacji kolorów. Zawiera botaniczne ilustracje grzybów, a także instrukcje dotyczące tego, jak zidentyfikować ponad dwa tuziny gatunków. I choć publikacja jest nietypowa, podobno najlepsze projekty rodzą się nie tylko z pasji, ale także z... nudy. Tak też było w tym przypadku.



Kolory grzybów powiedzą ci o nich więcej niż encyklopedia. Julie Beeler
Impuls do stworzenia Mushroom Color Atlas narodził się w sercu Julie już w czasie pandemii. Po przejściu na emeryturę nauczycielską próbowała złapać szansę na udostępnienie internetowego zasobu edukacyjnego, który dotyczyłby stricte kolorów grzybów i pracy z ich pigmentami.

To było idealne połączenie mojej miłości do nauki, sztuki i edukacji, a także zintegrowanie elementów mojej poprzedniej kariery zawodowej polegającej na tworzeniu interaktywnych aplikacji multimedialnych, witryn internetowych i instalacji

- dodaje Julie. I choć samo uzyskiwanie kolorów z kwiatów czy owoców znane jest od lat, grzyby wydają się o wiele bardziej skomplikowane, wieloaspektowe. Niektóre gatunki ponadto - jak na przykład Hydenllum i Phellodon - posiadają specyficzne związki pigmentowe, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Po co to wszystko? - zapytacie. Mimo dużego nakładu pracy, poświęcenia i zaangażowania, Julie ma nadzieję, iż społeczeństwo popatrzy na grzyby nieco przychylniej - nie tylko jak na produkt kuchenny, ale także "zarządców Ziemi".










Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału