Atakuje rośliny w wakacje. Możesz się go pozbyć jednym prostym opryskiem

top.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Marniejące roślin są przykrym widokiem. Choroby i szkodniki zwykle pojawiają się latem. W miesiącach wakacyjnych wiele kwiatów i krzewów może stać się siedliskiem dla mącznika prawdziwego. Ten grzyb to prawdziwa zmora, jednak można się go skutecznie pozbyć opryskami, które z łatwością przygotujemy w domu.

Mączniak prawdziwy to rodzaj grzyba, który najczęściej pojawia się na roślinach między czerwcem a sierpniem. Jego rozwojowi sprzyja wysoka temperatura oraz większa wilgotność, a takie warunki często pojawiają się na początku lata.

Jak wyglądają rośliny zaatakowane przez mączniaka prawdziwego?

Grzyb ten atakuje zarówno warzywa, jak i rośliny ozdobne. Może pojawić się np. na pomidorach, ogórkach, jabłoniach czy też różach. Najbardziej charakterystyczną oznaką pojawienia się choroby jest biały nalot, który może przypominać rozsypaną mąkę. W pierwszej fazie dotyka części liści i występuje pod postacią małych plamek, jednak niezwalczany bardzo gwałtownie się rozprzestrzenia po całej roślinie, obejmując liście oraz łodygi.

Mączniak prawdziwy powoduje wiele szkód, ten grzyb zarówno oszpeca roślinę, jak i sprawia, iż wydaje ona mniejsze plony bądź gorzej kwitnie. Dlatego też ważne jest szybkie zawalczenie choroby.

Sprawdź także: To najgorszy moment na podlewanie ogrodu. Zniszczysz rośliny bardziej niż susza

Domowy oprysk na mączniaka prawdziwego

Naturalne opryski warto stosować od razu, jak zobaczymy pierwsze symptomy świadczące o pojawieniu się grzyba — im jest go mniej, tym łatwiej się go pozbędziemy. Jednym z najskuteczniejszych preparatów jest mieszanka wody z sodą oczyszczoną. Do litra wody należy wsypać płaską łyżeczkę sody oczyszczonej, kilka kropli płynu do mycia naczyń i dokładnie wymieszać. Następnie nanieść na całą roślinę, najlepiej wieczorem, aby nie spowodować oparzeń słonecznych liści oraz nie wpłynąć na owady zapylające.

Efekty działania oprysku będą widoczne po kilku dniach — nalot będzie się stawał mniej widoczny, oprysk warto powtórzyć po ok. 7-10 dniach i stosować cyklicznie. W przypadku zakażenia obejmującego całą roślinę (późnych etapach) oprysk ten może być mniej skuteczny.

Przeczytaj też: Koniecznie zrób to z lawendą w lipcu. Inaczej nie będzie kwitła

Jak chronić rośliny przed mączniakiem prawdziwym?

W przypadku upraw, między nimi warto posadzić rośliny odporne na grzyba m.in. czosnek oraz bazylię. Ponadto należy zbadać o usuwanie chwastów, gdyż to na nich często pojawia się mączniak. Zarówno w przypadku warzyw, jak i kwiatów powinno się je nawadniać przy ziemi — unikać oblewania kwiatów, gdyż to prowadzi do większej wilgotności i sprzyja rozwojowi grzyba.

Dobrą opcją jest także cykliczne stosowanie oprysków odkażających na bazie wody utlenionej. W tym celu należy zmieszać 3 łyżki wody utlenionej z litrem wody i opryskiwać rośliny raz w tygodniu. Taki roztwór pozwoli na zdezynfekowanie upraw, kwiatów i krzewów, przez co zmniejszy ryzyko pojawienia się mączniaka.

Zobacz też:

Chcesz, by kwiaty balkonowe kwitły aż do jesieni? Jest warunek

Liście ogórków żółkną? Nie czekaj, aż całkiem uschną, lekarstwo masz w apteczce

Ten produkt z kuchni to postrach ślimaków i mrówek. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Idź do oryginalnego materiału