Anturium przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej zniszczysz całą roślinę

top.pl 2 dni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Anturium jest rośliną, która potrafi cieszyć nas swoim urokiem przez długi czas. Jednak, aby tak się stało, musimy o nią odpowiednio zadbać. Kluczowym zabiegiem, wpływającym na kondycję okazu, jest przycinanie go. Musimy je przeprowadzić w sposób prawidłowy, aby przyniosło anturium korzyści, a nie szkody. Sprawdź, jak to zrobić.

Anturium do prawidłowego rozwoju oraz kwitnienia potrzebuje naszej opieki. Oprócz podlewania i nawożenia musimy także zadbać o przycinanie rośliny. Należy jednak wiedzieć, jak to zrobić, aby nie uszkodzić rośliny i o czym pamiętać po zabiegu, by anturium mogło gwałtownie dojść do siebie.

Dlaczego warto przycinać anturium? Ten zabieg ma znaczenie

Anturium należy do grupy roślin, które nie tylko możemy przycinać, ale wręcz musimy, aby mogło się dobrze rozwijać. W tym celu powinno się usuwać przekwitnięte kwiatostany, suche fragmenty łodyg oraz stare liście. Dzięki temu nasza roślina pozostanie zdrowa i będzie miała ładny pokrój.

Dodatkowo przycinanie anturium sprawia, iż nie tylko roślina lepiej się prezentuje, ale i może lepiej przekierowywać swoją energię. Zamiast skupiać ją na usychających częściach, może wykorzystać ją do produkcji nowych liści oraz kwiatów.

Anturium możemy przycinać wiosną lub na początku lata. Jest to dobry czas na mocniejsze cięcie, ponieważ roślina wtedy wchodzi w okres intensywnego wzrostu, więc dobrze radzi sobie z wszelkimi zabiegami pielęgnacyjnymi. Oczywiście w momencie, gdy na naszej roślinie pojawiają się uschnięte liście lub przekwitnięte kwiaty, to należy usuwać je na bieżąco, niezależnie od pory roku.

Jak prawidłowo przycinać anturium? O tym musisz pamiętać

Przycinanie anturium nie jest skomplikowane. Podstawą jest wyposażenie się w czyste i ostre nożyczki lub sekator. Podczas cięcia skupmy się na usunięciu suchych, żółtych oraz uszkodzonych liści. Należy przycinać je tuż przy nasadzie, przy ziemi, pewnym ruchem, aby nie szarpać tkanek rośliny, ponieważ mogłoby to ją uszkodzić.

Dodatkowo podczas tego zabiegu należy odciąć przekwitnięte kwiatostany, wykonując cięcie jak najniżej, tuż przy łodydze. Możemy również usunąć łamliwe oraz rozciągnięte pędy, które wpływają niekorzystnie na pokrój rośliny.

Czytaj również: Dobra wiadomość dla spóźnialskich. Te warzywa można wysiać jeszcze w lipcu

Co zrobić po cięciu anturium? Dzięki temu roślina szybciej się zregeneruje

Bezpośrednio po zabiegu nasze anturium może wydawać się nieco osłabione, ale nie powinno nas to martwić, ponieważ jest to naturalna reakcja na stres. Po kilku dniach roślina się zregeneruje i odzyska swoją energią.

W tym czasie jednak zadbać o nasz okaz, zapewniając mu odpowiednie warunki. Należy go podlewać w sposób umiarkowany dzięki odstanej lub przegotowanej wody, aby twardą cieczą nie obciążać systemu korzeniowego anturium.

Oprócz tego warto zapewnić roślinie wyższą wilgotność powietrza, spryskując lekko liście lub stawiając doniczkę z okazem na podstawce z mokrymi kamykami. jeżeli chodzi o nawożenie, to najlepiej poczekać z nim co najmniej kilka dni. Do zasilania anturium można przejść dopiero wtedy, gdy się ono wzmocni. Wtedy podajmy mu produkt dedykowany roślinom kwitnącym.

Zobacz też:

Zrób to z borówką amerykańską teraz. Za rok owoce będziesz zbierać wiadrami

Widzisz taki nalot na liściach róży? Działaj szybko, nim choroba zniszczy cały ogród

Te warzywa wysiej w sierpniu. Są idealne na poplon

Idź do oryginalnego materiału