Anturium zwykle kupowane jest w sklepach w momencie kwitnienia. Kiedy już przekwitnie, częstym problemem jest brak pojawienia się nowych kwiatów. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Warto wiedzieć, co może odpowiadać za niekwitnące anturium, ale przede wszystkim warto poznać sprawdzony, domowy sposób na pobudzenie rośliny do wzrostu i wypuszczenia okazałych kwiatów.
Dlaczego anturium nie chce kwitnąć? Częste przyczyny kwitnienia
Anturium na ogół nie jest wymagającą rośliną, jeżeli chodzi o uprawę. Zdarza się jednak czasami, iż pomimo adekwatnej pielęgnacji nie chce kwitnąć. Najczęściej jednak za brak kwitnienia odpowiadają dość podstawowe błędy w pielęgnacji. Mowa między innymi o braku okresu spoczynku zimowego, kiedy to roślina powinna przebywać w temperaturze oscylującej wokół 16-18 st. C. Brak tego okresu w hodow może sprawić, iż anturium nie wypuści nowych kwiatów.
Kolejną częstą przyczyną jest niewłaściwe stanowisko. Anturium najlepiej rośnie w jasnym, przestronnym miejscu o rozproszonym świetle, a więc zbyt ciemne stanowisko może powodować brak kwitnienia. Niepoprawne podlewanie również może za to odpowiadać. Anturium źle znosi zimną, chlorowaną i twardą wodę. Najlepiej sięgać po przegotowaną wodę o temperaturze pokojowej. Ponadto należy zwracać uwagę na ilość dostarczanej wody, gdyż na anturium źle wpływa zarówno susza, jak i nadmiar wilgoci w podłożu.
Swoją uwagę warto jeszcze skierować ku nawożeniu. Dobrze przeanalizować, czy jest wykonywane odpowiednio często i to w prawidłowych ilościach. Chociażby zbyt duża ilość azotu nie sprzyja kwitnieniu, a rozrostowi liści. Z kolei za mała ilość odpowiednich składników odżywczych doprowadzi do osłabienia rośliny i tym samym do braku kwitnienia.
Zobacz także: Widzisz takie plamy na liściach storczyka? Działaj szybko, nim całkiem zmarnieje
Domowy nawóz do anturium. Jak przygotować odżywkę z drożdży?
Jeśli za brak kwitnienia anturium odpowiada któryś z pielęgnacyjnych błędów, niezwłocznie należy go wyeliminować. Czasami jednak się zdarza, iż pomimo prawidłowej uprawy anturium wciąż nie chce kwitnąć. Warto wtedy sięgnąć po naturalne sposoby, które mogą pobudzić roślinę do wzrostu i wypuszczenia kwiatostanów.
Rozwiązaniem pełnym cennych składników jest domowa odżywka do anturium z drożdży. Są one dobrym źródłem witamin z grupy B, a także minerałów, wśród których wymienia się potas fosfor i cynk. W połączeniu z obecnymi enzymami to mieszanka, która dobrze wzmacnia system korzeniowy, stymuluje wzrost, a także pobudza kwitnienie anturium.
Najlepsze jest to, iż przygotowanie tej domowej odżywki jest banalnie proste. Wystarczy rozpuścić łyżkę drożdży w litrze letniej wody i pozostawić na około 1-2 godziny, aby roztwór nabrał pożądanych adekwatności. Taką mieszanką należy podlewać anturium raz na 2-3 tygodnie, aby zauważyć znaczącą poprawę kondycji rośliny. Dzięki temu pobudzisz ją do bujnego kwitnienia.
Może cię zainteresować: Storczyk obsypie się nowymi kwiatami. Jest warunek — musisz zrobić to w lutym
Zobacz też:
Jeśli masz bukszpany, nie przegap tego terminu. Zbliża się czas ważnego zabiegu
Chcesz, by hortensja obsypała się kwiatami? Wiosną zakop to pod krzewem
Zbliża się termin ważnego zabiegu dla traw ozdobnych. Dzięki niemu będą bujnie rosły