Amarylis – 5 sposobów na udaną uprawę

5 miesięcy temu
Zdjęcie: amarylis sposoby na uprawę


Amarylis – jak wygląda?

Amarylis to dekoracyjna roślina cebulowa, która ceniona jest za efektowne kwiaty pojawiające się zimą lub wczesną wiosną. Co ciekawe, z dużej cebuli może wyrosnąć choćby kilka pędów kwiatowych. Amarylis uprawiany jest w doniczce, będąc ozdobą wnętrz zwłaszcza w okresie zimowym, natomiast latem doniczkę można przenieść na zewnątrz.

Kielichy amarylisów mogą osiągać do 20 cm w średnicy i składają się z sześciu płatków. Kwiaty występują w szerokiej gamie kolorów – od bieli, przez róż i pomarańcz, aż po czerwień i głębokie bordo. Niektóre odmiany mają też wielokolorowe płatki, na których występują pasy, kropki lub inne wzory. Liście amarylisów wychodzą bezpośrednio z cebuli i mogą osiągać do 60 cm. Natomiast łodyga, dorastająca do 70 cm, jest gruba i pusta w środku.

Ciekawostka!

Kwiaty amarylisów przede wszystkim ozdabiają nasze domowe wnętrza na Boże Narodzenie. o ile zależy nam na tym, aby amarylis zakwitł w grudniu, to cebule należy posadzić w listopadzie. Wówczas już na początku grudnia będziemy obserwować rozwijające się pierwsze pąki.

5 sposobów na uprawę amarylisa

Uprawa tej rośliny doniczkowej nie jest szczególnie skomplikowana. Należy jednak wiedzieć, iż amarylis przechodzi przez okres spoczynku, który jest najważniejszy dla jego regeneracji i przygotowania do kolejnego kwitnienia. Co więcej, warto zaznaczyć, iż problemy w uprawie amarylisów najczęściej wynikają z naszych błędów:

  • ze zbyt obfitego podlewania,
  • z braku drenażu lub z niewłaściwego drenażu,
  • z nadmiernego nawożenia,
  • z ustawienia doniczki w miejscu bezpośrednio eksponowanym na słońce lub narażonym na przeciągi i wahania temperatury.

Jeżeli chcemy cieszyć się obfitym kwitnieniem na Boże Narodzenie, powinniśmy poznać sprawdzone sposoby na pielęgnację amarylisa. Poniżej opisujemy 5 najważniejszych wskazówek.

1. Stanowisko – jasne i osłonięte przed wiatrem

Amarylis to roślina doniczkowa, która preferuje przede wszystkim jasne stanowisko. Przy czym powinniśmy zwrócić uwagę na to, by amarylis nie był narażony na bezpośrednie działanie promieni UV, a także na: wiatr, przeciągi, wahania temperatury.

Donicę z amarylisem przez większość roku stawiamy w pomieszczeniu. Latem możemy wynieść ją na zewnątrz – na taras lub balkon. Najważniejsze jest jednak, aby w okresie spoczynku, przypadającym na koniec sierpnia i trwającym przez 8 tygodni, umieścić ją w miejscu o obniżonej temperaturze powietrza – zalecana jest temperatura od 10 do 15 stopni Celsjusza.

Uwaga: Uprawiając amarylis w doniczce, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż wszystkie jego części, wraz z cebulą, są trujące. Donicę należy ustawić więc w miejscu niedostępnym dla małych dzieci oraz zwierząt domowych.

Amarylis

2. Żyzna gleba i doniczka z otworami drenażowymi

Amarylis preferuje glebę dobrze przepuszczalną, żyzną, o odczynie pH lekko kwaśnym lub neutralnym. Warto jednak wiedzieć o tym, iż jest szczególnie wrażliwy na zastój wody, dlatego też ważne jest, aby doniczka miała na dnie otwory drenażowe. Co więcej, należy również zastosować warstwę drenażu (np. z perlitu). W przypadku jednej cebulki zalecamy, aby donica miała średnicę od 15 do 20 cm, natomiast głębokość od 20 do 25 cm.

3. Podlewanie dostosowane do etapów cyklu życiowego

Tak jak już wspomnieliśmy, amarylis źle znosi nadmiar wody, a nasze błędy w pielęgnacji mogą skutkować m.in. rozwojem zgnilizny korzeni. Dlatego też podlewanie tej rośliny doniczkowej powinno być zgodne z poszczególnymi etapami cyklu życiowego.

  • Po zasadzeniu cebulki amarylisa wodę podaje się oszczędnie do czasu kiełkowania – gleba powinna być jedynie lekko wilgotna.
  • W fazie aktywnego wzrostu (pojawiają się wówczas pąki lub listki) amarylisy podlewamy w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby, na głębokości 3 cm, jest sucha. Unikamy zalewania cebuli.
  • W okresie kwitnienia podlewamy obficie, dbając o to, aby nie powstawały zastoje wody.
  • Po kwitnieniu, w okresie spoczynku, zmniejszamy ilość wody. Gdy liście zaczynają żółknąć, wodę podajemy tylko wtedy, gdy gleba jest sucha.

Uwaga: Najlepiej podlewać amarylis od dołu (do podstawki), aby jego cebula pozostawała sucha. Nadmiar wody z podstawki za każdym razem wylewamy.

4. Nawożenie w okresie wzrostu i kwitnienia

W okresie wzrostu i kwitnienia amarylis można zasilać nawozem do roślin kwitnących lub opcjonalnie nawozem uniwersalnym. Ważne, aby nawóz miał wyważony stosunek azotu, fosforu i potasu. Nawożenie należy zaprzestać w momencie, gdy liście zaczynają żółknąć, a amarylis przechodzi w okres spoczynku.

5. Pielęgnacja po przekwitnięciu i przesadzanie co 2-3 lata

Kolejnym ważnym krokiem w pielęgnacji amarylisów jest obcinanie zwiędłych kwiatów oraz usuwanie szypułki po okresie kwitnienia – pożółkły pęd ucina się na wysokości 5 cm nad cebulką. Nie zapominajmy również o usunięciu żółtych oraz uschniętych liści.

Amarylis nie wymaga corocznego przesadzania. Zalecamy, aby doniczkę i podłoże zmieniać co 2-3 lata, najlepiej po okresie spoczynku. Co więcej, takie działanie może wywołać wzmożone kwitnienie po upływie 5-8 tygodni.

Idź do oryginalnego materiału