Aksamitki w ogrodzie chronią uprawy przed mszycami, mrówkami i ślimakami

1 rok temu
Zdjęcie: pixabay.com


Aksamitki zyskały na popularności dzięki pięknym kwiatom. Nic więc dziwnego, iż sadzi je w swoich ogrodach czy na balkonach wiele osób. Dobrze uprawiane dają naprawdę rewelacyjny efekt ozdobny. Dowiedz się, kiedy siać aksamitki i jak je poprawnie uprawiać.

Rośliny te mają wiele cennych adekwatności. jeżeli posadzisz je między grządkami warzyw, ograniczą rozwój chwastów. Zwalczą też szkodniki, takie jak nicienie glebowe czy owady. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących ich uprawy.

Kiedy siać aksamitki?

Planujesz zasiew aksamitki, ale nie wiesz, kiedy to zrobić? Spieszymy z odpowiedzią. Kwiaty te nie są odporne na mróz, dlatego najlepiej siać je w kwietniu lub maju. o ile siejesz aksamitki w domu do skrzynek, możesz to zrobić dużo wcześniej. Po wysianiu kwiaty pojawią się po 2-3 miesiącach. Dlatego wiele osób woli kupić gotową rozsadę. Do gruntu aksamitki posadź w drugiej połowie maja lub na początku czerwca najlepiej w rozstawie 20 cm x 30 cm. jeżeli planujesz sianie jej na balkonie, przeprowadź to na początku maja. Żeby ochronić je przed przymrozkami, które w maju mogą się jeszcze pojawić, wnieś je na noc do ogrzewanego pomieszczenia. W ogrodzie przykryj je agrowłókniną lub teksturowymi pudełkami, jeżeli już są wysiane, czy posadzone, a w nocy temperatura może spaść poniżej 0 stopni. Po „zimnej zośce”, czyli po 15 maja, przymrozki rzadko się zdarzają.

kiedy siać aksamitki, fot. Pixabay

Wysiew aksamitki krok po kroku

Aksamitki można siać do gruntu. Zakwitają one po 2-3 miesiącach od siewu. Ich wysiew jest bardzo prosty. Oto jak zrobić to krok po kroku.

  • Ziemia pod aksamitki nie musi być specjalnie przygotowana. Wystarczy uniwersalna z odczynem lekko kwaśnym – pH 6-7.
  • Stanowisko najlepiej, aby było nasłonecznione – w półcieniu może nie dojść do kwitnienia. Optymalna temperatura kiełkowania i wzrostu to 20-22 stopni C. Siej, kiedy nie jest zimno – jak mówiliśmy wcześniej – nie jest to roślina odporna na mróz.
  • Głębokość siewu zrób na 1 cm. Po 7-14 dniach nastąpią wschody rośliny.
  • Podlewanie aksamitki powinno przebiegać regularnie – uważając na przelanie. Należy unikać zraszania – naraża to kwiaty na choroby grzybowe. Konieczne jest nawożenie!
  • Hartowanie należy zrobić przed przesadzeniem ich do gruntu. Dlatego w pogodne dni rozsadę wynoś na zewnątrz. Po kilku dniach, gdy nie ma ryzyka przymrozku, zostaw je na zewnątrz też na noc. Okres hartowania trwa około 7-10 dni. Po upływie 30 dni rozsada jest gotowa do wsadzenia.
kiedy siać aksamitki, fot. Pixabay

Właściwości aksamitki

W ogrodzie aksamitki sieje się wokół warzyw. Kwiaty te chronią je przed mszycami, mrówkami, ślimakami, a choćby kretami. Ich zapach odstrasza większość szkodników, które niszczą uprawy. Na balkonach odstraszają muchy i komary.

Kwiat ten ma wiele zastosowań, zarówno leczniczych, jak i kosmetycznych. Ekstrakt z aksamitki działa bakteriobójczo i przeciwpasożytniczo. Sprawdza się też przy zakażeniach układu moczowego, oddechowego czy płciowego – działa też wykrztuśnie. Stosuje się też go przy stanach zapalnych gardła, zatok i mięśni. Poleca się też ją przy chorobach psychicznych – ma działanie przeciwdepresyjnie i przeciwlękowe. Tym bardziej warto mieć ją w swoim ogrodzie – nie tylko jako ozdobę!

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu.

Idź do oryginalnego materiału