Latem Paryż tętni życiem — od plaż nad Sekwaną, przez galerie sztuki, po nocne spacery z widokiem na wieżę Eiffla. Oto przewodnik turystyczny Paryż po tym, co naprawdę warto zrobić w tym sezonie, zanim sezon urlopowy osiągnie swój szczyt.
1. Wizyta w Luwrze lub Musée d’Orsay – uniknij tłumów sierpniowych
Zwiedzanie Luwru to obowiązkowy punkt każdego pobytu w Paryżu, ale latem bilety rozchodzą się w kilka dni. Najlepiej rezerwować je z wyprzedzeniem i celować w godziny poranne lub wieczorne. Luwr jest zamknięty we wtorki, a najdogodniejszy dzień na wizytę to piątek – muzeum czynne jest do 21.45. Musée d’Orsay to idealna alternatywa, z kolekcją impresjonistów i znacznie mniejszym ruchem. Muzeum Orsay jest zamknięte w poniedziałki, ale w czwartki także działa do 21.45. Latem warto unikać weekendów, gdy pojawiają się największe grupy turystyczne.
2. Paris Plages – leżaki, kąpiele w Sekwanie
Od początku lipca do końca sierpnia brzegi Sekwany i kanału Ourcq zmieniają się w miejskie plaże z leżakami, parasolami, palmami i strefami sportowymi. W parku Rives de Seine i Bassin de la Villette można odpocząć, posłuchać koncertów na żywo.
Można tez popływać w specjalnie wyznaczonych i nadzorowanych strefach kąpielowych w otwartych wodach Sekwany: Bras Marie z widokiem na Île Saint-Louis, Bercy przy kładce Simone-de-Beauvoir oraz Grenelle naprzeciwko Île aux Cygnes. Edycja 2025 odbywa się pod hasłem Brazylii – z pokazami samby, capoeiry i animacjami dla dzieci. Wstęp i wszystkie atrakcje są bezpłatne, a miejsca gwałtownie się zapełniają w weekendy.
3. Przejażdżka rowerem po pustym Paryżu
Latem paryżanie wyjeżdżają na urlopy, a ulice miasta stają się ciche i przyjazne dla rowerzystów. Można wypożyczyć rower w jednej z tysięcy stacji Vélib’ i ruszyć na trasę wzdłuż kanału Saint-Martin, przez plac Republiki i dzielnicę Le Marais, aż po wyspy Île Saint-Louis i Île de la Cité. Przejazd zajmuje około dwóch godzin, a po drodze można zatrzymać się na kawę lub piknik. Wzdłuż Sekwany prowadzą wytyczone trasy rowerowe.
4. Zachód słońca na Montmartre lub Buttes-Chaumont
Zachód słońca w Paryżu najlepiej oglądać z wysokości. Na Montmartre, tuż przy bazylice Sacré-Cœur, rozciąga się widok na dachy miasta i wieżę Montparnasse. Dojście pieszo z metra Abbesses to przyjemna trasa przez artystyczną dzielnicę z kawiarniami i muzyką uliczną. Mniej znanym, ale równie spektakularnym punktem widokowym jest Parc des Buttes-Chaumont w 19. dzielnicy – z altaną na skale, wiszącym mostem i widokiem na północne dzielnice. Park świetnie nadaje się na piknik.
5. Rejs statkiem po Sekwanie nocą
Wieczorny rejs statkiem po Sekwanie to klasyka, która nigdy się nie nudzi. Rejsy realizowane są od rana do późnego wieczora, ale najlepsze wrażenie robią te tuż po zmroku – gdy Paryż rozświetla się tysiącami świateł, a wieża Eiffla błyska co godzinę. Rejs trwa około godziny, a trasa obejmuje Luwr, Notre-Dame, most Aleksandra III i wiele innych ikon miasta. Statki odpływają z przystani w pobliżu Pont Neuf, wieży Eiffla i Musée d’Orsay. Warto zarezerwować bilet wcześniej – miejsca na wieczorne rejsy gwałtownie się kończą.
6. Street art w 13. dzielnicy i Belleville
Dla tych, którzy szukają mniej oczywistego Paryża, street art to obowiązkowy punkt programu. W 13. dzielnicy przy bulwarze Vincent Auriol można podziwiać ogromne murale znanych artystów ulicznych, jak Shepard Fairey czy C215. W Belleville, szczególnie wokół ulic Denoyez i Julien-Lacroix znajdują się galerie, graffiti, kawiarnie i klimatyczne schody z widokiem na centrum miasta. Warto zaplanować spacer w ciągu dnia, a po zwiedzaniu usiąść w jednym z lokalnych barów z muzyką na żywo.
7. Zakupy na pchlim targu w Saint-Ouen
Marché aux Puces de Saint-Ouen to największy pchli targ w Europie, działający w weekendy i poniedziałki. Znajduje się tu ponad 1700 stoisk z antykami, meblami art déco, modą vintage, płytami i dekoracjami w stylu retro. Szczególnie warte uwagi są strefy Vernaison i Paul Bert. Ceny bywają wysokie, ale z odrobiną szczęścia można trafić na prawdziwe perełki. Najlepiej przyjechać rano – już od 9 – i przygotować gotówkę, bo nie wszystkie stoiska akceptują płatności kartą.
8. Piknik w Ogrodach Luksemburskich lub Tuileries
Letnie wieczory w Paryżu to idealny moment na piknik w jednym z klasycznych ogrodów. Ogród Luksemburski, położony w 6. dzielnicy, oferuje zadbane trawniki, fontanny i wygodne metalowe krzesła pod drzewami. Alternatywą są Ogrody Tuileries – między Luwrem a placem Zgody – z możliwością połączenia pikniku ze zwiedzaniem. Na paryski piknik wystarczy bagietka, ser i owoce.
W Paryżu — zgodnie z regulaminem miejskich parków i ogrodów — spożywanie alkoholu jest formalnie zabronione.
9. Zwiedzanie mniej znanych perełek: Muzeum Marmottan, Carnavalet, Cluny
Latem warto odwiedzić mniej znane, ale bardzo interesujące muzea, które oferują ciszę, klimatyzację i wysoką jakość wystaw. Muzeum Marmottan w 16. dzielnicy to największa na świecie kolekcja Moneta. Musée Carnavalet w Marais to idealne miejsce, by poznać historię Paryża – wstęp jest bezpłatny. Z kolei Musée de Cluny w Dzielnicy Łacińskiej przenosi zwiedzających do średniowiecza i słynie z gobelinów „Dama z jednorożcem”. Wszystkie te muzea są dobrze skomunikowane i zwykle wolne od tłumów.
10. Zdjęcia z najładniejszych punktów widokowych: Galeries Lafayette, Tour Montparnasse, Parc de Belleville
Nie musisz wydawać kilkudziesięciu euro, by zobaczyć panoramę Paryża. Darmowy taras na dachu Galeries Lafayette przy Boulevard Haussmann to jedno z najlepszych miejsc do podziwiania miasta – widać stamtąd Operę, Sacré-Cœur i wieżę Eiffla. Alternatywą jest Parc de Belleville, położony na wzgórzu z widokiem na centrum i Montmartre. jeżeli jednak zależy ci na klasycznym widoku na wieżę, rozważ wjazd na wieżę Montparnasse – to jedyne miejsce, z którego możesz ją zobaczyć w pełnej krasie.