Żylistek szorstki (Deutzia scabra) |
|
Wysokość | do 3 m |
Kwitnienie | VI, VII |
Stanowisko | słoneczne, półcień |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | kwiaty, liście |
Pokrój | krzaczasty, luźny, wyprostowany |
Żylistek szorstki (Deutzia scabra) – to dekoracyjny, miododajny, liściasty krzew, należący do rodziny hortensjowatych. Jego ojczyzną jest Japonia, ale w wielu krajach świata, w tym w Polsce uprawiany jest jako roślina zdobiąca ogrody i parki. Krzew ma niewygórowane wymagania i jest łatwy w uprawie.
Jak wygląda żylistek szorstki
Żylistek szorstki tworzy wzniesiony, dość zwarty, krzaczasty pokrój i dorasta do 3 metrów wysokości i 1,5 metra rozpiętości. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca, na zeszłorocznych pędach. Kwiatostany gatunku są generalnie pojedyncze, drobne, choć bardzo liczne. Natomiast w odmianach botanicznych kwiaty są duże, białe, kremowe, niekiedy z zewnątrz zaróżowione, stworzono bowiem kultywary, stawiając albo na wyhodowanie roślin o pełnych kwiatach, albo zabarwionych na różowo płatkach kwiatów, albo jedno i drugie.
Żylistki szorstkie tworzą bardzo gęste, zwisające, wiechowate kwiatostany. Pędy wyprostowane, jasnobrązowe lub czerwonobrązowe, szorstkie i sztywne. Liście żylistka szorstkiego mają jajowaty kształt, są mocno ząbkowane, ostro zakończone, ciemnozielone, po obu stronach owłosione. Owocem żylistka jest brunatna, niezbyt atrakcyjna torebka, zawierająca dużo drobnych nasion.
Krzew ten polecany jest do nasadzeń w ogrodach, parkach, w zieleni miejskiej, jako soliter w kompozycjach z kwitnącymi roślinami. Rośliny doskonale prezentują się jako żywopłoty i szpalery.
Uprawa żylistka szorstkiego
Żylistek szorstki potrzebuje bardzo wilgotnego podłoża, szczególnie w okresie kwitnienia. Nie toleruje suszy, dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga nawadniania. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, im więcej cienia, tym słabiej będzie kwitnąć, ale za to okres kwitnienia się wydłuża. Krzew może rosnąc w podłożu o przeciętnej żyzności, ale żyzna, próchnicza, przepuszczalna gleba, pozwoli roślinie dużo bardziej intensywnie kwitnąć. Odczyn podłoża powinien być obojętny do lekko zasadowego.
Żylistek szorstki, autor: Wzwz Wikipedia CC0 1
Żylistek jest rośliną mrozoodporną, ale młode krzewy mają w zimniejszych regionach Polski tendencję do przemarzania. Dlatego należy wybierać dla niego miejsca osłonięte od silnych, mroźnych wiatrów.
Pielęgnacja żylistka szorstkiego
Żylistek szorstki lubi mieć wilgotne, ale nie mokre podłoże, dlatego w okresach bezdeszczowych wymaga systematycznego podlewania. Wiedzieć bowiem należy, iż roślina wytwarza płytki system korzeniowy. W trakcie podlewania nie polewa się wodą ani liści ani kwitów. w okresie wegetacyjnym wymaga również dokarmiania, możemy roślinę zasilić nawozem mineralnym dla roślin kwitnących. Można również wiosną ściółkować krzewy kompostem lub podlewać wodą z dodatkiem biohumusu. jeżeli natomiast ziemia w ogrodzie jest żyzna, żylistek nie wymaga nawożenia.
Aby żylistek kwitł obficie, należy co roku , tuż po przekwitnięciu przycinać pędy, a te najstarsze i najsłabsze skracać lub usuwać. Dobrze jest również ścinać przekwitłe kwiatostany, żeby roślina nie traciła energii na zasilanie owocostanów, które i tak ją tylko szpecą. Jest to jednak roślina, którą można puścić na żywioł i nie przycinać wcale (usuwa się wówczas tych pędy suche i stare raz na jakiś czas). Sama zachowa piękny pokrój.
Żylistek szorstki, autor: Wzwz Wikipedia CC0
Żylistek szorstki rozmnażany jest wyłącznie wegetatywnie z sadzonek zielnych. Najlepszym okresem na sadzenie rośliny na miejsce stałe jest wiosna. Krzewy sadzi się w odległości 120-150 cm od siebie. jeżeli ziemia w ogródku jest słabej jakości, dołek dla krzewu należy wypełnić kompostem.
Żylistek szorstki podczas surowych zim może przemarzać, możemy temu zapobiec okrywając krzew gałązkami świerkowymi lub białą agrowłókniną. Dobrze jest również usypywać wokół pędów kopczyki. Rośliny te wykazują dużą zdolność regeneracyjną, gwałtownie odbudowują koronę.
Krzew rzadko atakowany przez choroby i szkodniki. Największym zagrożeniem są mszyce, ale tylko wówczas, gdy jest ich naprawdę plaga. Wystarczy jednak oprysk gnojówką z pokrzywy albo wykorzystanie wielu innych domowych sposobów na mszyce, by pozbyć się szkodnika. Oczywiście w sklepach dostępnych jest również wiele insektycydów, ale zawsze to lepiej postawić na naturalne sposoby walki ze szkodnikami i chorobami roślin.
O gnojówce z pokrzyw przeczytacie tutaj:
Odmiany żylistka szorstkiego
- ‘Plena’ – odmiana o białych kwiatach z różowym połyskiem
- ‘Candidissima’ – odmiana o śnieżnobiałych kwiatach
- ‘Pride of Rochester’ – odmiana o pełnych różowo fioletowych kwiatach
Żylistek szorstki ‘Candidissima’
Żylistek szorstki ‘Candidissima’ (Deutzia scabra Candidissima) to piękny, liściasty krzew o śnieżnobiałych kwiatach, zebranych w smukłe kwiatostany, o wyprostowanym, krzaczastym pokroju. Roślina zakwita obficie na przełomie czerwca i lipca. ‘Candidissima’ posiada ciemnozielone, szorstko owłosione liście, o długości dochodzącej do 8 centymetrów. Roślina dorasta do 2-3 metrów wysokości i kilka mniejszej szerokości. Pędy żylistka szorstkiego są grube, sztywne i wyprostowane, pokryte łuszczącą się korą.
Żylistek szorstki ‘Candidissima’, autor: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, Wikipedia CC BY-SA 4.0
Uprawa żylistka szorstkiego ‘Candidissima’
Najlepsza dla żylistka szorstkiego jest gleba piaszczysto-gliniasta, o dużej zawartości próchnicy. Rośnie dobrze na każdej glebie, pod warunkiem, iż nie jest zbyt podmokła i zbyt sucha. Najlepsze miejsca dla żylistka szorstkiego to stanowiska osłonięte, słoneczne lub półcieniste. Żylistek szorstki ‘Candidissima’ nie jest w pełni mrozoodporny. Warto zabezpieczyć roślinę w okresie zimy, usypując kopiec z ziemi lub z liści. Najlepszym momentem na sadzenie krzewu jest późna jesień.
‘Candidissima’ polecany jest do nasadzeń dużych ogrodów, parków czy na żywopłoty. Jest to przepiękna ozdoba dla naszych ogródków przydomowych, jak również do mieszanych kompozycji. Po przekwitnięciu krzewu można zastosować cięcie prześwietlające, polega na wycięciu części najstarszych pędów.
Fot, główna: depositphotos.com