
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – i z tej okazji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, iż nowoczesne drogi mogą i powinny iść w parze z ochroną środowiska. A zwłaszcza… z ochroną zwierząt!
Sieć dróg rośnie – ale z szacunkiem do fauny
Rozwój infrastruktury to dla zwierząt poważne wyzwanie. Ale w GDDKiA doskonale rozumieją, iż to człowiek wkracza w świat zwierząt, a nie odwrotnie. Dlatego już na etapie projektowania tras analizuje się przebieg naturalnych szlaków migracyjnych. Gdy trasa drogi przecina szlak zwierząt – powstają odpowiednie przejścia. W 2023 roku w Polsce zbudowano aż 210 przejść dla małych zwierząt i 96 dla średnich i dużych.
Nie tylko żaby i kuny – tu chodzi o wszystkich
W ostatnich 30 latach powstało w Polsce ponad 5,6 tysiąca przejść dla zwierząt, w tym:
– ponad 4,2 tys. dla płazów i małych ssaków,
– 1,2 tys. przejść dolnych dla większych zwierząt,
– ponad 200 przejść górnych.
Przy drogach montuje się również ekrany przeciwolśnieniowe, sadzi zieleń i tworzy przyjazne schronienia w postaci stosów drewna. A wszystko po to, by dziki, sarny, lisy, zające czy borsuki mogły bezpiecznie funkcjonować w swoim środowisku.
Małopolska robi swoje – mamy 148 przejść!
W samym województwie małopolskim działa już 148 przejść dla zwierząt. Jednym z przykładów dobrej praktyki jest odcinek S7 między Lubniem a Rabką-Zdrój – tylko w 2024 roku stwierdzono tam blisko 300 przejść zwierząt, od saren, przez lisy i kuny, po ropuchy, żaby i jaszczurki.
Od jaszczurki po nietoperza
W ramach ochrony chiropterofauny (nietoperzy!) na drodze krajowej nr 94 między Modlnicą a Giebułtowem powstały ekrany podnoszące tor lotu i dziesiątki budek lęgowych. Dla płazów – specjalne tunele z naturalnym podłożem, a w razie potrzeby GDDKiA… po prostu przenosi żaby, kijanki i inne stworzenia w bezpieczne miejsce, jak miało to miejsce m.in. na DK47 między Rdzawką a Nowym Targiem.
Dzień Ziemi z przesłaniem od… ludzi do zwierząt
GDDKiA podkreśla: „To my jesteśmy gośćmi w środowisku zwierząt” – i przypomina o wspólnej odpowiedzialności za planetę. Do opublikowanego materiału dołączono pełne ciepła i dystansu przesłanie do „braci mniejszych”, z podziękowaniem za współpracę i… udział w zdjęciach z fotopułapek.