Do tej pory zwierzęta mówiące ludzkim głosem spotykaliśmy tylko w filmach i bajkach dla dzieci. Krąży też legenda, iż jedynym momentem, w którym można usłyszeć mowę naszych pupili, jest północ w Wigilię. Choć teraz brzmi to absurdalnie, to niedługo może okazać się prawdą. Naukowcy właśnie pracują nad udoskonaleniem technologicznych narzędzi, które pozwolą nam lepsze zrozumienie komunikatów wysyłanych przez czworonogów. Za najlepszy projekt można otrzymać wysoką nagrodę.
REKLAMA
Zobacz wideo Patrycja Kazadi o słowach profesora Bralczyka
Jak się porozumiewają zwierzęta? "Moc sztucznej inteligencji może pomóc nam odblokować międzygatunkową konwersację"
Fundacja Jeremy'ego Collera i Uniwersytet w Tel Awiwie ogłosiła właśnie konkurs "Coller Dolittle Challenge for Interspecies Two-Way Communication" dla naukowców i ekspertów z dziedzin technologicznych, którzy chcieliby opracować sposób na lepszą komunikację międzygatunkową. Ci, którym uda się to osiągnąć, otrzymają spektakularną nagrodę w postaci 10 milionów dolarów. Choć nie ma obowiązku korzystania ze sztucznej inteligencji, to organizatorzy konkursu wierzą, iż jest to najbardziej pomocne narzędzie w tej pracy.
Tak jak Kamień z Rosetty odblokował tajemnice hieroglifów, jestem przekonany, iż moc sztucznej inteligencji może pomóc nam odblokować międzygatunkową konwersację
- powiedział Jeremy Coller, przewodniczący fundacji, cytowany przez brytyjski dziennik "The Guardian".
Zobacz też: Co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów? Wielu Polaków tego nie wie. Ekspert obala mity
Jak wykorzystywać AI? To może być przełomowe odkrycie
Nie bez powodu eksperci stawiają właśnie na AI. To właśnie ta technologia pomogła w ostatnim czasie opracować algorytmy uczenia maszynowego, dzięki którym udało się zrozumieć piski nietoperzy. Z kolei inni naukowcy dzięki sztucznej inteligencji stworzyli algorytmy dekodujące emocje świń na podstawie ich chrząknięć.
W ostatnich latach zrozumienie przez społeczność naukową wzorców komunikacji organizmów innych niż ludzkie posunęło się skokowo
- stwierdził profesor Yossi Yovel z Uniwersytetu w Tel Awiwie, który jest przewodniczącym nagrody Coller Dolittle i współautorem badań nad nietoperzami. Osoby startujące w konkursie muszą mieć na uwadze, iż sposoby na rozszyfrowanie komunikacji zwierząt i ludzi powinny być nieinwazyjne, a także mają mieć zastosowanie w różnych kontekstach i opierać się na normalnych sygnałach komunikacyjnych czworonogów.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.