Inne zwierzęta nie zwracają uwagi na ten dźwięk. Nic dziwnego, bo to dudnienie było odtworzonym przez naukowców z głośnika imieniem właśnie tej samicy. Odkrycia, iż zwierzęta nadają sobie nawzajem imiona, dokonała badaczka zachowań słoni Joyce Pole. dzięki imion te wielkie ssaki się witają. – Zauważyłam wielokrotnie, iż w odpowiedzi na odgłos powitalny w stadzie tylko jeden słoń podnosi głowę, jakby wiedział, iż powitanie jest skierowane do niego. Odgłosy nagrała, zanalizowano je komputerowo w Colorado State University, dopasowano każdy dźwięk do odpowiedniego osobnika, po czym odtwarzano w obecności słoni.
Znakomicie reagowały na swoje imiona. Zdaniem psychologów zwierzęcych rozumienie idei imion to bardzo zaawansowana funkcja świadomego umysłu, która – jak do niedawna sądzono – jest dostępna wyłącznie człowiekowi. Niesłusznie zawłaszczamy pewne zdolności jako ludzkie, uznając zwierzęta za istoty pozbawione świadomości. Do niedawna uważaliśmy, iż złote rybki zapominają wszystko po paru sekundach, tymczasem one mają dobrą pamięć. Kojarzą człowieka, który je karmił, choćby po tygodniu jego nieobecności.
Świadomość jest często związana z inteligencją. Na przykład wrony nowokaledońskie rozumieją teorię wyporności, co udowodnili uczeni z Nowej Zelandii. Umieścili przed ptakami tuby wypełnione wodą, w których pływały smakołyki. Wrony musiały wymyślić, jak się do nich dostać. I co wymyśliły? – Wrzucanie do tuby z wodą przedmiotów, tak aby jej poziom podniósł się, i aby złapanie smakołyku stało się możliwe. Ptaki nie wybierały tych przedmiotów na chybił trafił – jakimś cudem wiedziały, iż kamyk, który tonie, wyprze więcej wody niż kawałek kory, który pływa po powierzchni. Jeszcze wyższym stopniem świadomości mogą pochwalić się kruki. Po latach rozpoznają swoich krewnych i dawnych znajomych, doskonale pamiętając, jaka łączyła je więź – lgną do tych, których lubiły, stronią od byłych antypatii.
Nawet zwierzęta uznawane za kompletnie bezrozumne mają świadomość. Ośmiornice potrafią oszukiwać, uczyć się przez obserwację, również od ludzi, wyciągać wnioski i zapamiętywać informacje.