Związek Śląskich Kobiet Wiejskich świętował 30-lecie

3 miesięcy temu

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich świętował wyjątkową rocznicę 30-lecia.

– Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Walentego – relacjonuje Maria Żmija-Glombik, przewodnicząca zarządu, członkini związku od 2000 roku. – Było bardzo uroczyście. Dla mnie ta modlitwa jednych kobiet za drugie była prawdziwym przeżyciem.

Druga część uroczystości została zorganizowana w waleckim Domu Kultury.

My, kobiety mamy coraz więcej do powiedzenia

– Organizujemy imprezy kulturalne, warsztaty twórcze, których celem jest przekazywanie śląskich tradycji – przypomniała w okolicznościowym przemówieniu Maria Żmija-Glombik.

– Przygotowujemy też spotkania, szkolenia i kursy z różnych dziedzin, prowadzimy działalność charytatywną, pracujemy z dziećmi i z młodzieżą. Rozwijamy działalność agroturystyczną. Utrzymujemy kontakty z naszymi koleżankami z Niemiec i z Czech. My, kobiety mamy coraz więcej do powiedzenia, bo jesteśmy pracowite i odpowiedzialne.

– Kobiety zrzeszone w naszym związku – dodała – są bardzo dobrymi organizatorkami życia społeczno-kulturalnego na wsi. Tworzą grupy Odnowy Wsi, kreują izby regionalne. Wyplatają korony żniwne. Organizują imprezy związane ze śląskimi tradycjami: babski comber, wodzenie niedźwiedzia, polter abend, palenie żuru, wystawy stołów wielkanocnych i wiele innych. Raz w roku organizujemy Zjazd Kobiet z udziałem ponad 300 osób.

W ramach programu artystycznego wystąpiły dzieci i młodzież, prezentując tradycyjne śląskie tańce i śpiewy. Wystąpiły m.in. zespoły „Przecinek” z Brożca oraz „Walczanki”.

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich. Co przekazują dzieciom i wnukom

– Bardzo chciałyśmy pokazać, iż śląski folklor to jest coś, co my, dorosłe kobiety, przekazujemy naszym dzieciom i wnukom – podkreśla pani Maria.

– Śpiewałyśmy też po niemiecku i zaprezentowałyśmy krótki przegląd naszego dorobku w postaci pokazu multimedialnego. Uczestniczki dostały na pamiątkę porcelanowe, własnoręcznie wykonane upominki. A także ule z pszczółkami z orzechów i z miodu. Były przekąski i ciasta, a przede wszystkim miłe rozmowy. Aktywne członkinie naszego związku otrzymały pszczółki – nasze odznaki promujące pracowitość.

Jak to się zaczęło

Związek Śląskich Kobiet Wiejskich powstał wiosną 1994 roku w miejscowości Wierzch. Jego założycielką i pierwszą przewodniczącą była pani Ursula Trinczek. Pełniła tę funkcję do 2010 roku. Brała też udział w jubileuszu 30-lecia.

Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz samorządowych – gminy, powiatu i województwa, mniejszości niemieckiej, Związku Śląskich Rolników (związek kobiet pierwotnie działał w ramach tej organizacji). Przyjechały także przedstawicielki Izby Rolniczej Nadrenii-Palatynatu. Goście z Niemiec miały okazję m.in. zwiedzać Głogówek. Gościły też w Biedrzychowicach w Farskiej Stodole.

Idź do oryginalnego materiału